Mačka v byte a v dome: Ako ju vychovať?

Mačka v byte a v dome: Ako ju vychovať?

Mačka prinesie veľa radosti a zábavy celej rodine. Uvoľňuje stres a prispieva tak k psychickému relaxu po namáhavom dni.

Keď hovoríme o mačke v byte, pri jej udomácnení nie je nič zadarmo, je to zväčša „niečo za niečo“.

Pre zviera je lákavé, keď mu niekto ponúkne potravu i ochranu len za menšiu protislužbu. Pri mačkách to môže byť napríklad pomoc pri hubení drobných hlodavcov a škodcov, v prípade psov pomoc pri love, pri pasení dobytka, ochrana pred zvieracím či ľudským útočníkom. Takto prebiehala dávna domestikácia domácich zvierat. Tu si treba uvedomiť, že určitá pradávna genetika je v každom (i tzv. domestikovanom) zvierati predsa len zakotvená, môže sa prejaviť a ustáliť v ich mladom veku, teda zviera bez výchovného vplyvu sa akoby vráti k svojim pôvodným divým vlastnostiam, mohlo by aj zdivieť.

Najsilnejší a najintenzívnejší vplyv, ktorý pôsobí na prevýchovu divého zvieraťa na zdomácnené, je zámerná a usmernená starostlivosť o mláďatá, ktorým poskytneme nielen potravu a ochranu, ale i trochu „materskej“ lásky. Ak si od nich od útleho veku nenásilne, hravo, ale predsa len manipulačne a opakovane vynucujeme nejaké žiaduce správanie za malú odmenu (pohladkanie, lahôdku), tak sa im naše výchovné usmernenie „zaryje“ do pamäti zrejme natrvalo. Vďaka tomu naše chovné zvieratko vyrastie z neposedného, hravého mačiatka na dospelú mačku s trvalými spoločenskými i hygienicky žiaducimi návykmi.

Foto isifa/Shuttertock

Dospelú mačku alebo mačiatko?

Výchovná práca s dospelými zvieratami s už ustálenými návykmi a z iného prostredia je oveľa náročnejšia. Musíme byť tak trochu zvieracími psychológmi, ktorí vedia dobre využiť aj zmyslové a anatomické možnosti daného plemena mačky. Preto kým si zaobstaráme mačku, mali by sme sa o vlastnostiach mačiek a ich plemien najprv dozvedieť čo najviac od skúseného chovateľa, ktorý nám pomôže tými najlepšími radami a isto aj s výberom zvieraťa vhodného práve do nášho prostredia. U dospelej mačky vyvoláme zmenou pôsobiska i nových ľudí okolo nej obrovský stres. Ťažko sa prispôsobuje napr. deťom, ktoré s ňou predtým v styku neboli, alebo uzavretým priestorom, keď predtým behala vonku.

Vhodnejšie je zobrať si na chov troj- až štvortýždňové mača, ktorému sme však vopred všetko v byte pripravili. Od nás ako chovateľov to však vyžaduje veľa starostlivosti a trpezlivosti i času, ale dlhodobý výchovný výsledok mladej mačky je ten najlepší.

Výchova mačiatok

Mladá mačka chce mať neobmedzený prístup všade, jej najdôležitejším revírom bude obývačka s domácimi obyvateľmi, s ktorými sa chce hrať. Chce behať a šplhať sa po nábytku (najmä čo najvyššie), skrývať sa vo všetkých zákutiach bytu. Rada by sa pozerala z okna a behala i po balkóne. Zaujímavé sú pre ňu záclony, ale aj obrusy visiace zo stola.

Ak by sme mačiatku toto všetko dovolili, byt by bol zakrátko hore nohami. Aj mačiatko by mohlo utrpieť vážne zranenia, vypadnúť z balkóna či z okna. Preto ho musíme rázne obmedziť, najlepšie spočiatku na jednu miestnosť, a učiť ho, čo môže a čo nie. Vyžaduje si to mnoho trpezlivosti, a preto sa volí systém vyššej drôtenej klietky, dostatočne veľkej. Voľnosť dostane len v našej prítomnosti. Uvoľnenie režimu závisí od jeho učenlivosti a našej trpezlivosti. Na mačku v byte musíme byť dobre pripravení aj z materiálového hľadiska. Väčšinu zariadení a vecí pre mačky možno kúpiť v špecializovaných obchodoch alebo si niektoré môžeme urobiť aj sami.

Foto isifa/Shuttertock

13 vecí, ktoré potrebuje vaša mačka, aby stále priadla.

Základná výbava domácej mačky

1. Domček na pobyt mačky vonku v záhrade, na terase.

2. „Prenoska“, ktorá okrem umiestnenia mačky pri prevoze môže slúžiť i ako domáci domček.

3. „Kukaňa“, akýsi malý domček či stan so strieškou zabezpečujúci ochranu pred prievanom a pocit bezpečia.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste4. Mäkký pelech, akási pohovka pre mačky s vyššími okrajmi a z prateľného materiálu.

5. Drôtená klietka slúžiaca pre roztopašné mačiatka, ale aj ako dopravná prepravka či ako karanténa pre chorú alebo novú mačku.

6. Na vyvýšené miesto môžeme umiestniť akési ležadlo, čo mačky veľmi obľubujú.

7. Pôrodné ležisko so zvýšenými okrajmi a s vymeniteľnou alebo prateľnou podstielkou.

8. V mačacom areáli v byte vhodne na nerušenom mieste umiestnime misky na krmivo a vodu alebo fontánku s vodou či automatickým kŕmidlom.

9. Vzdialene od kŕmidiel umiestnime vhodnú toaletu s dostatočným množstvom podstielky, ktorú často vymieňame, a toaletu dezinfikujeme nepáchnucim prípravkom.

10. Dôležitý je aj „driapací strom“, ktorý mačka veľmi často navštevuje.

11. Na prechádzky je dôležitý obojok so známkou a vôdzka.

12. Ak môže mačka chodiť do záhrady, je vhodné do dverí inštalovať mačacie dvierka so zabezpečovacím systémom uzatvárania vo viacerých režimoch, alebo s automatickým otváraním pomocou magnetu v obojku našej mačky; zabráni sa tak vstupu cudzej mačky.

13. Hygienické prípravky, kefy, hrebene…

DOBRÁ RADA

Pretože sa mačka pohybuje v rôznom prostredí, chytá myši, môže mať rôzne parazity alebo prenášať rôzne choroby nebezpečné aj pre nás. Treba dôsledne absolvovať periodické kontroly a očkovanie u veterinára. Takisto sa vyžaduje, aby mačka bola čipovaná. Pri chove v byte je vhodné mačiatka nechať vykastrovať a sterilizovať.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shuttertock
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2019

Komentáre

 1. Macku urcite nedavat cipovat a vonkoncom sa to nevyzaduje tak nepiste bludy. Slaby clanok vypovedna hodnota 0 bodov.

  1. Čo trepeš že nedávať cipovat ?veď keď sa stratí tak ti ju môžu vrátiť,nie ?ty si ale mudrc !!!

   1. Mila Edita treba si naštudovať co sposobuje čipovanie u mačiek, a nie dristat k veci ktorej nerozumieš. Čipovanie sposobuje nádory je to cudzí predmet v tele mačky a nie každa sa stým vysporiada. V članku je vela chýb nepravdive informacie, sama som 16 rokov chovatelka bytovej mačky.

   2. Milá pani bez mena.ja takisto chovam už druhú mačku v paneláku.a mimochodom,som sa vyjadrila iba k cipovaniu,a nie k ostatným veciam čo sa tam píše.nadory spôsobuje aj veľa iných veci.k tomu toľko.moja terajšia mačka mala už 13 rokov.je členom našej rodiny.keby náhodou vypadla z balkóna,môžu mi ju vrátiť práve vďaka čipu ktorý má.uz to chápeš?

 2. 3-4 týždňové mača má byť u matky! Skôr ako 8-9 týždňové sa nemá odobrať, ideálne 11-13 týždňové.

 3. „…preto sa volí systém vyššej drôtenej klietky, dostatočne veľkej. Voľnosť dostane len v našej prítomnosti…“ – prosím? To nemyslíte vážne.. Mačka do klietky nepatrí, pokiaľ len nie je na výstave..to nie je okrasný zajačik alebo morča…

 4. Autor článku v živote žiadnu mačku nechoval, ale rád „odborne“ prispieva do každej oblasti. Naozaj nulová výpovedná hodnota, skôr odstrašujúci článok pre každého záujemcu o mačku. Toľko raroh mať v byte zbytočných, teraz, keď to píšem, spí mačiak vedľa mňa na posteli a nič z navrhovaného mu nechýba.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.