image 45381 25 v1
Galéria (8)

Badínsky vzletný kurín: Unikátna stavba pre sliepky budí pozornosť

Má byť vzdušný, zateplený a aj svetla sa doň pýta primerane. Rozmery mu určili veterinárni špecialisti, ale že má kurín vyzerať aj na pohľad ako honosné sídlo, to netušili ani operené dámy. Niekoľko vyvolených si hovie na bidle v domčeku ako z britského pobrežia.

Galéria

Badínsky vzletný kurín
Badínsky vzletný kurín
Badínsky vzletný kurín
Badínsky vzletný kurín
Badínsky vzletný kurín
Badínsky vzletný kurín
Badínsky vzletný kurín

Adrián a Denisa patria k mladým, ktorí okúsili roky práce vo Veľkej Británii. Darilo sa im a teraz majú rodinný dom v modernom duchu s čistými líniami, kde sa striedajú prírodné materiály s jednoduchosťou bielych plôch a zasklených stien. K domáckej atmosfére patrí spolubývanie so spoločenskými a aj menej spoločenskými zvieratami.​​

„Rozmery kurína a vstupných otvorov sú dané, no aj tak som jednu sliepku premeral.“

Adrián, majiteľ

Polkruhová prístavba tvarovo a materiálovo nadväzuje na záhradný domček. 

V záhrade je tiež živo

Pozornosť Badínčanov len nedávno vzbudil nový objekt, ktorý v priebehu troch mesiacov vyrástol v cípe parcely. Pôvodne sa od bráničky, ktorej návrh si rozkreslil Adrián a miestny kováč ju prácne zhotovil, kráčalo k domu popri latovanom záhradnom domčeku. To sa malo zmeniť; dlhší čas sa rodina chystala chovať sliepky pre zábavu domáceho pána a pre radosť detí. Adrián si naštudoval, ako na stavbu kurína, akú veľkosť a vzdialenosti treba na vstupy, výlezy a bidlá pre nové prírastky do ich záhrady. Aby chov sliepok neobťažoval pachom, kotkodákaním a slepačí príbytok neurážal svojím vzhľadom vkus domácich, vymyslel Adrián architektonicky originálnu voliéru, do ktorej umiestnil „rekreačný“ kurín čo najďalej od obytnej zóny a letnej terasy. Kým sa tak stalo, črtal a kreslil v programe SketchUp nadväznosti na najužšiu časť ich pozemku – na jeho konci, najbližšie k plotu, ako sa len dalo, mala na polkruhovom základe vyrásť vzdušná valcovitá stena a za ňou miesto pre sliepky a jedného zajaca.

„Ak sa sliepkam urobí taký kurín, ktorý ony samy vnímajú ako pohodlný, netreba ich učiť, čo a kde majú robiť, aj vajíčka znášajú tam, kam treba.“

Kurín vyzerá ako romantický domček kdesi na britskom pobreží Atlantiku. Adrián mu dal tyrkysový odtieň. Zvonku sa kurín natieral vodouriediteľnou farbou, no zvnútra prírodným olejom. Takto sa dá slepačí domček ľahko umyť zvnútra.

Zbiehavosť a oblúk

Z uličnej strany pôsobí záhradná stavba s kruhovou prístavbou ako rozhľadňa. „Kurín je atrakciou pre miestne deti, ktoré prechádzajú popri našom plote. Stavba priťahuje pozornosť dospelých. Vertikálne drevené latovanie, ktoré prekrýva časť fasády, sa nám vždy páčilo. V našom prípade zakrýva latovanie zo smrekového dreva výbeh pre sliepky.“ Jednotlivé laty sú upevnené v kovových pozinkovaných profiloch. Lievikovite vyspádovaná strecha odvádza vodu k stredu polkruhu. Tam Adrián umiestnil dažďový zvod, ktorý zostupuje stredom steny spoločnej pre kurín a záhradný domček.

Konope v kurníku

Veľkosť výbehu určil priestor na konci parcely. „Zisťoval som, koľko kusov hydiny tu môžeme komfortne chovať. Veľkosť kurína sa prispôsobila počtu sliepok. Všetko v ňom – miesto na bidlách, niky na znášanie vajec, otvory a priestor v domčeku – je prichystané pre šesť až desať sliepok. Ľudia v zahraničí sa radi delia o podrobné informácie, ak si niečo zhotovia. O stavaní kurínov a chove hydiny v malom som toho najviac a najpodrobnejšie našiel na amerických stránkach. Aj radu o najľahšie udržiavateľnej podstielke. Má byť z technickej konopy. Keď som rozmýšľal, odkiaľ sa ňou budem zásobovať, na moje prekvapenie som našiel najbližšieho spracovateľa u nás v Badíne. Takáto podstielka v hrúbke 25 cm sa prehrabáva v štádiu, keď slepačí trus začína kompostovať. Vraj konopné podložie môže vydržať aj dva roky bez nepríjemného zápachu,“ pochvaľuje si Adrián svoje zistenia.

Odklápacia strieška neruší sliepky pri znášaní vajec. Adrián umiestnil znášacie búdky tak, aby deti dočiahli na čerstvé vajíčka.

Moderná architektúra na vidieku

„Potom, ako sme mali rozostavanú hrubú stavbu nášho domu, sa ktosi zo stavebného úradu vyjadril: ,Keby sme vedeli, že takto bude stavba vyzerať, nedáme vám súhlas. Máte to iné, ako sa tu stavia.´ Keď sa však teraz človek pozrie z druhej strany doliny, zistí, že dom osadený vo svahu, aj keď má plochú strechu, dokonale využil tvar terénu, pritom pôsobí najmenej rušivo v porovnaní s ostatnou zástavbou. Fasáda v sivom odtieni má spojitosť s ťažbou badínskeho andezitu v neďalekom povrchovom lome. Aj ten kurín v polkruhu do toho zapadá. Oblúkovitosť prístavby pekne tvarovo a materiálovo kontrastuje s hranatosťou hlavnej stavby. Nebolo to jednoduché. Kto staval niečo do kruhu a prispôsoboval tomu základy, debnenie, strechu, ten sa tak ľahko nepustí znova do podobného projektu. Pre ten tvar sme sa rozhodli pre križovatku, s ktorou náš pozemok susedí. Cesty sa tu zbiehajú pod ostrým uhlom. Jedna sa dvíha do kopca za nami a hlavná komunikácia klesá smerom k starému Badínu. Polkruhová prístavba nezavadzia šoférom vo výhľade, páči sa ľuďom z okolia, no robota so zakladaním v kopci, kde sme pod základy hĺbili terasovitý výkop a niekoľkokrát liali betón, predĺžila dokončenie na tri mesiace. Na pohľad elegantné stavby v sebe skrývajú zložité konštrukčné riešenia.“

Zajac sa svojím životným štýlom prispôsobil sliepkam. Sú v početnej prevahe. 

text Marína Ungerová
foto Miro Pochyba
produkcia Mária Vrábelová
zdroj Tvorivé bývanie 4/2017

  1. Milan says:

    Bože, vajcia vidím, dajte niečo čo sa zmestí na sídliskový balkón, aj napíšte koľko sliepok sa tam dá chovať.

    1. martin says:

      skuste preplelice staci Vam 1m2 na 10ks

    2. martin says:

      japonska prepelica

  2. ewa says:

    krasne

  3. Jozef14 says:

    Pekné.Citovka.

  4. alter01 says:

    Vy máte vždy úžasné nápady, paštekári ! Jedno vajce za 1€ , alebo je to za 2€ ? Zase ste nesklamali !

    1. ja says:

      penaze penaze penaze
      zase jeden co by predaj aj svoju matku

  5. M Bohuš says:

    Je dobré vedieť, čo človek chová. Autor vie, že má sliepky. S králikom, ktorý nie je zajacom, sa to ešte potrebuje doučiť.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje