Predĺžte životnosť vášho bicykla správnou údržbou
Galéria (13)

Predĺžte životnosť vášho bicykla správnou údržbou

Po návrate z cyklotrasy sa žiada SPRCHA a chladené pivko. Prv než sa vyzlečiete, venujte nejaký čas UMYTIU bicykla. Zaschnuté blato pôsobí na pohyblivé časti ako brúsna pasta a ľahšie pod ním vzniká korózia. Nezabudnite ani na pravidelný servis a MAZANIE.

Galéria

Údržba bicykla mazaním
Údržba bicykla mazaním
Údržba bicykla mazaním
Údržba bicykla mazaním
Údržba bicykla mazaním
Údržba bicykla mazaním
Údržba bicykla mazaním
Údržba bicykla mazaním

Údržba bicykla

1. Základná údržba 
2. Nastavenie prešmykača 
3. Nastavenie prehadzovača 
4. Nastavenie brzdy
5. Výmena brzdovej platničky 
6. Údržba kónusových nábojov

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 1 hodina
náklady: 1,7O €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL NA ÚDRŽBU od 1,70 €
skutočne spotrebovaný
• čistiaci prostriedok 0,70 €
napr. Šampón na bike (6,90 €/500 ml)
• mazací olej               0,30 €
na reťaze a točivé časti (5,50 €/125 ml)
 odmasťovač            0,40 €
aj na ťažko znečistené časti (6,90 €/500 ml)
• vazelína                   0,30 €
na tlmiče (7,90 €/150 ml)

NÁRADIE
 záhradná hadica
či sprcha, alebo vedro s vodou
 plochá hrebeňová kefa
na čistenie kazety
 kefa, handra
 zubná kefka 

PRACOVNÝ POSTUP


1. OPLACHOVANIE
Celý bicykel zbavíme hrubých nečistôt. Vodu nestriekame do nábojov, čapov, ložísk, tesnení či nastavovacej skrutky vidlice. 


2. UMÝVANIE – ČISTENIE
Rozriedený ekologický čistiaci prostriedok nanesieme na bicykel. Na reťazi, kazete, prevodníkoch, prehadzovačoch alebo prešmykovači ho necháme pôsobiť dlhšie.


3. KAZETA
Na zadné ozubené kolieska použijeme plochú kefu v tvare hrebeňa so zahnutými zubami. Bez problémov sa ňou dostaneme medzi pastorky, kde býva najviac nečistôt. 


4. ČISTENIE BŔZD
Pri brzdách dávame pozor, aby sa mastnota nedostala na kotúč alebo platničky, v prípade ráfikových bŕzd na brzdnú plochu ráfika a gumičky. 


5. UTIERANIE
Očistíme a opláchneme celý bicykel. Vyberieme sedlovku, prevrátime bicykel a vylejeme vodu z rámu. Bicykel vyutierame a necháme doschnúť. 


6. LANKÁ
Z úchytov vyberieme lanovody (bowdeny). Lanká utrieme handričkou (môžeme aj premazať). Vysušíme reťaz a namažeme ju (po umytí a pred každou jazdou). 


7. MAZANIE REŤAZE
Pod ňu a za ňu podložíme papier, aby sa nezamastil kotúč alebo brzdná plocha ráfu. Mažeme mazadlami na mazanie reťazí, nie WD 40 či vazelínou! 


8. PO KVAPKÁCH
Po nanesení na každý jednotlivý článok reťaze krútime kľukami tak, aby sa olej dostal dovnútra reťaze. Prebytočný olej vždy zotrieme. 


9. ODMASTENIE
Kazetu ani prevodníky nemažeme. Ak treba, tak mazivo, ktoré sa neželane dostalo na brzdové kotúče, odstránime odmasťovačom. 


10. PREŠMYKOVAČ
Nezaškodí, ak raz za čas premažeme čapy i kĺby prehadzovača aj prešmykovač. 


11. PREHADZOVAČ
Po premazaní prehadzovača aj ostatných častí bicykla vždy poutierame mastnotu z povrchu súčiastok, aby sa na ne neskôr nelepil prach.


12. LANOVODY
Nezaškodí ani prestreknúť lanovody (bowdeny), prípadne aj zámky nášľapných pedálov riedkym olejom. 

dobré rady

UMÝVANIE VODOU
Na umývanie nepoužívame vysokotlakový čistič („wapku“) ani silný tlak vody. Najideálnejšie sú záhradná hadica, sprcha alebo vedro s vodou.

ČISTENIE REŤAZE
Na reťaz, prevodníky a kazetu môžeme použiť aj väčší tlak vody. Dobre poslúži aj stará zubná kefka – odstráni nečistoty z medzičlánkov a valčekov reťaze. Reťaz s rýchlospojkou (ohnivko spájajúce konce reťaze) môžeme čistiť aj odmasťovačmi, naftou alebo technickým benzínom, ale mimo bicykla. Vyčistíme aj prehadzovač s prešmykovačom a zámky nášľapných pedálov. Špiny a mastnoty zbavíme aj kladku prehadzovača.

UTIERANIE
Sedlovku (rúru pod sedlom) po vyňatí z rámu očistíme, ale nezasúvame hneď naspäť, pretože sa rám musí najprv vysušiť zvnútra. Suchou a čistou handričkou vyutierame piestnicu tlmiča a vnútorné nohy odpruženej vidlice. Tým očistíme aj prachové tesnenia.

MAZANIE
Prachové tesnenia vidlice zbytočne nemažeme, stačí zopár občasných kvapiek vidlicového oleja na vnútorné nohy. Potom odporúčame obrátiť bicykel a niekoľkokrát vidlicu zapružiť.

Text: Lukáš Booc, BIKER
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Urob si sám, 4/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. fasdfdas says:

    toto nerobim ani pred sezonou 😀 neviem si predstavit ze y som to mal robit kazdy den po bikovani..

  2. Frgala says:

    Predĺženie životnosti bicykla, predĺženie penisu. Proste samé predlžovačky. Ešte tak predĺžené wknds a život je tiež predĺžený.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.