Generálka plastových okien pred zimou

plastové okno
Zdroj: shutterstock

Vonku je už chladno a vy ste zistili, že vám cez okná prefukuje studený vzduch či nebodaj zateká voda? Určite vás bude zaujímať, ako si okno sami jednoducho nastavíte.

Ak ste na jar menili okná za nové plastové a už po polroku sa začali ťažšie zatvárať, nemusíte tento problém hneď riešiť reklamáciou. Stačí ich len malým imbusovým kľúčom alebo kľúčom č. 10 dotiahnuť a správne nastaviť.

Na prekontrolovanie okien môžete osloviť firmu, od ktorej ste okná kupovali. Servisný technik skontroluje rámy a nastaví okná aj dvere tak, aby všetky časti vrátane kovania a tesnenia presne doliehali. Ak sú okna staršie a nie sú v záruke, môžete si u dodávateľskej spoločnosti alebo inej oknárskej firmy objednať pozáručný servis alebo si ich môžete nastaviť aj sami.

Správne nastavenie okien

Správne nastavené okno by sa malo dobre a ľahko zatvárať a otvárať bez toho, aby sa dotýkalo rámu na iných miestach, ako sú tesnenia. Ak sa pri zatváraní zadrháva alebo dochádza k neželanému kontaktu okna a rámu, je namontované nesprávne a treba ho nastaviť.

Okno možno nastaviť len vtedy, keď sa ako nové namontovalo a nastavilo správne. Ak je zle namontované a nemožno ho nastaviť, amatér si s ním neporadí. Vtedy treba vyhľadať odbornú pomoc, prípadne ho vymeniť.

utesnenie plastového okna
O type tesnení je dobre pouvažovať a vybrať také, ktoré nenaruší normálnu cirkuláciu vzduchu v miestnosti. | Zdroj: shutterstock

Utesnenie plastových okien

Keď ani nastavenie plastových okien nepomôže, prichádza do úvahy výmena tesnenia, ktoré zakúpite v špecializovaných predajniach. Poradíme vám, ako sa v nich ľahšie zorientovať.

Aby ste zamedzili prenikaniu vlhkosti a chladu cez okná, je potrebné vymeniť tesnenie. Keďže okenných tesnení sa vyrába veľa, líšia sa tvarom profilu, výškou, tuhosťou a podobne, najlepšie je obrátiť sa na firmu, ktorá okná dodala, a dať si tesnenie vymeniť, prípadne prostredníctvom nej kontaktovať výrobcu okien či predajcu tesnení.

Upozorňujeme, že daný profil už nemusí byť k dispozícii a možno ho bude treba nahradiť iným. Napriek tomu, že na väčšine plastových okien je tesnenie zasadené v drážke a možno ho vytiahnuť a vložiť nové, je dôležité konzultovať výber nového tesniaceho profilu s odborníkom, prípadne zveriť prácu do jeho rúk.

Funkcie tesnenia okien

  • Chráni pred hlukom prenikajúcim von.
  • Zabraňuje vniknutiu prachu dovnútra.
  • Podporuje vysokokvalitnú izoláciu (znižujú sa náklady na vykurovanie).
  • Poskytuje ochranu pred vlhkosťou.
  • Komfortné prevádzkové podmienky pre konštrukcie okien a predĺženie životnosti.

Druhy tesnení pre plastové okná

Silikónové tesnenie

Je vyrobené zo silikónovej gumy s prídavkom kovu.
Výhody. Vyznačuje sa odolnosťou proti tepelnému šoku. Ide o mäkkú štruktúru, ktorá nestráca svoje vlastnosti pri poklese teplôt. Má vysokú odolnosť proti vlhkosti a vyznačuje sa dlhou životnosťou. Plusom je možnosť samolepiaceho systému.
Nevýhody. Finančne nákladnejší produkt s citlivosťou na mechanické namáhanie.

Guma

Trvanlivý a spoľahlivý materiál. Existujú syntetické alebo etylén-propylénové typy kaučuku.
Výhody. Vyznačuje sa zvýšenou odolnosťou proti teplotným extrémom (nie je citlivá na slnečné žiarenie). Má vysokú pevnosť (nedeformuje sa) a dlhú životnosť.
Neýhody. Materiál sa prilepuje len lepidlom a tesnenie môže jemne zapáchať.

Vulkanizovaný kaučuk

Tradičné gumové tesnenie.
Výhody. Klasické profilové tesnenie, ktoré výrazne nenaruší rozpočet.
Nevýhody. Pri zmenách teplôt môže stratiť výkon – deformuje sa a popraská.

Termoplast

Výhody. Tesnenie má vynikajúcu pružnosť. Materiál obsahuje gumu a polyetylén. Nie je horľavý a je zdravotne neškodný.
Nevýhody. Nemá vysokú elasticitu.

Tesnenie EPDM

Etylén-propylénová guma je vysokokvalitný materiál. Jednou z hlavných výhod tohto materiálu je odolnosť proti účinkom ozónu. S náležitou starostlivosťou môže takýto materiál vydržať viac ako 15 rokov. Ide o mäkké tesnenie s profilom rúry. Tesnenie je umiestnené medzi krídlom a rámom.

Tesnenie z PVC

Tento materiál je vyrobený z modifikovaného polyméru.
Výhody. Ide o nízkonákladovú investíciu. Ponúka rôzne odtiene.
Nevýhody. Materiál je závislý od teploty okolia, pri nízkej teplote dokonca stráca elasticitu. Pri pravidelnom mechanickom zaťažení sa deformuje.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteUdržujte okná čisté

Po čase sa môžu zaniesť napríklad odtokové otvory na dažďovú vodu v okenných rámoch prachom zvonka. Raz ročne treba prejsť aj po tesnení okien handričkou namočenou v špeciálnom prípravku. Kvalitní výrobcovia dodávajú súpravu na údržbu okna aj s návodom na použitie. Pri takejto údržbe bude okno slúžiť spoľahlivo bez zadrhávania a predĺžite životnosť všetkých jeho pohyblivých častí.

7 najčastejších porúch plastových okien

1. Vertikálny posun okna (dvíhanie/znižovanie)

Ak je okno poklesnuté na obidvoch stranách (tzv. spadnuté okno), nadvihnite ho tak, že zo spodného závesu dáte dole kryt, do otvoru vložíte imbusový kľúč zhora a otáčate. Otočením kľúča doľava (v smere hodinových ručičiek) posuniete krídlo nahor.

Ak sa krídlo okna zadrháva na hornom okraji rámu, treba ho znížiť. Otočením kľúča doprava (proti smeru hodinových ručičiek) posuniete krídlo okna smerom nadol. Okno môžete v oboch prípadoch takto posúvať v hraniciach +2,5 až –2 mm.

2. Pokles okraja okna na strane klučky

Tento okraj treba, pravdaže, trocha podvihnúť. Na hornej časti okna vsuňte do otvoru kovania imbusový kľúč a krúťte. Smerom dole okno dvíhate (priťahujete hornú časť krídla k závesu) – do 3 mm. Otáčaním smerom nahor okno klesá, lebo hornú časť okenného krídla odtláčate od závesu (rámu okna) – do 2 mm.

3. Krídlo okna drhne na strane klučky

Na spodnom závese okna je tiež zariadenie, ktorým možno otáčať okno okolo horného závesu o ±2 mm. Na jeho použitie netreba snímať kryt závesu, lebo kľúč sa nasadzuje z bočnej strany. V takomto prípade treba urobiť posun smerom od kľučky a nastavovaciu skrutku viac zaskrutkovať.

4. Krídlo okna drhne na strane pántov

Riešením je posun krídla, a to tak, že kľúčom nastavovaciu skrutku viac odskrutkujete.

posun krídla plastového okna
Zdroj: shutterstock

5. Problém s otočením rukoväti

Keď kľučku nejde úplne uzavrieť, znamená to, že krídlo okna je príliš posunuté na strane pántov. Dôvodom je poistka , ktorá nedosadá na protikus na ráme. Riešením je postupovanie podľa bodu 6, prípadne 3.

otáčanie rukoväte na plastovom okne
Zdroj: shutterstock

6. Uvoľnená rukoväť

Na kľučke pootočte kryt a utiahnite skrutky, ktoré ju upevňujú k rámu. Používaním sa uvoľňujú. Ak stará plastová kľučka praskla, vymeňte ju za kovovú.

Nastavenie sezónneho prítlaku plastového okna

7. Nastavenie sezónneho prítlaku

Okná je potrebné pri zmene ročných období prestaviť na letný alebo zimný režim. Touto výhodou sú vybavené takmer všetky moderné okenné systémy. Ak chcete prestaviť režim okna, stačí nastaviť kovanie pomocou obyčajného imbusového kľúča (na niektorých typoch okien to ide aj ručne) po celom obvode okna. Zmena režimu znamená, že sa zmení prítlak krídla na rám okna, aby správne fungovalo počas celého roka.

Prečítajte si tiež:

Trápia vás zarosené okná? Koho je to vina?

Ak je režim okna v jednom móde celoročne, nevyužívate izolačné vlastnosti okna, čo sa odrazí nielen na strate tepla, ale aj rýchlejšom opotrebovaní okna.

Text: Stanislav Botur, Jana Malik
Foto: isifa/shutterstock, pinterest
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

  1. 7. Trosku milne oznacovanie, ziaden zimny/letny rezim nie je aspon vyrobcovia o nom nevedia

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.