Aké kvety pestovať na oknách?

kvety na okennej rímse
Zdroj: istock

Na oknách rodinných domov, ale aj na balkónoch panelákov, sú boxy s rôznofarebnými kvetmi príjemným spestrením. Navyše nám dávajú možnosť experimentovať bez ohľadu na to, či máme vlastnú záhradku alebo nie. Aké kvety do nich vysadiť?

Aký box vybrať?

V prvom rade si zvoľte umiestnenie boxu. Myslite na to, aby bol bezpečne upevnený, čo je možné dosiahnuť viacerými metódami – ohrádkou, háčikmi či špeciálnymi svorkami na držanie kvetináča, ktoré sa pripevňujú priamo k fasáde domu. Nepodceňujte ťarchu takéhoto boxu, najmä ak si zvolíte rozmernejší a hlbší.

Je síce pravdou, že v takýchto boxoch sa rastlinám darí lepšie, a dokonca v nich môžete pestovať aj zeleninu, ale na okná sú vhodnejšie subtílnejšie. Hlina je sama o sebe dosť ťažká a pri zalievaní, keď nasaje vodu ešte viac oťažie.

Náš tip: Nezabudnite skontrolovať, či má box odtokové otvory. Na spodok umiestnite štrk alebo staré korkové štuple a prekryte ich záhradnou textíliou. Až potom pridajte zeminu.

Bez ohľadu na to, aký druh kvetov si vyberiete, rozstup medzi nimi by mal byť aspoň sedem až desať centimetrov. Niektorí pestovatelia obľubujú hustú výsadbu, ale v tom prípade je potrebné rastliny prestrihávať alebo po čase presadiť. Hrozí im však vyššie riziko chorôb, najmä hubových.

Podľa čoho vyberať kvety?

Všetky rastliny, ktoré posadíte do jedného boxu by mali mať rovnakú potrebu vody a slnka/tieňa. Ak umiestnite vedľa seba kvet, ktorý potrebuje bohatú zálievku a rastlinu, ktorej stačí málo vlahy, budú trpieť obe. Taktiež pozor na vietor, ktorý môže rastliny dolámať. Vyberajte radšej okno, kde je bezvetrie a vyber kvetov prispôsobte svetelným podmienkam.

Očarujúce kvety na okná: Aké si vybrať?

Na oknách vyzerajú pôsobivo popínavé rastliny, kvety nižšieho vzrastu, ale aj tie výraznejšie – ak ich vhodne skombinujete. K prírodným ozdobám, ktoré pozdvihnú vzhľad vášho domu alebo balkóna, patria:

* Katrina Iris – obľúbená pre svoje krásne tvarované bielo žlté exotické kvety a dlhé ostré listy,

* šalvia modrá – voňavá kvetina s výrazne modrým kláskovým kvetom, ktorý priťahuje motýle,

šalvia modrá
istock

* alokázia Frydek – fascinuje veľkými smaragdovozelenými listami s tropickým vzhľadom,

* coleus Kong Red – africká žihľava s masívnymi listami, ktoré bývajú uprostred sfarbené do vínovočervena, má rada tieň.

iStock 994315578
istock

Tieto rastliny sú výrazne, preto ich umiestňujeme doprostred boxu.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteAk uprednostňujete radšej romantický vzhľad, vyskúšajte zasadiť niektoré z týchto rastlín (skvele sa hodia na okraj boxov, pretože sú nižšie a pôsobia jemnejšie):

* Neón pothos – nenáročná rastlinka s pôsobivými svetlo-zelenými listami,

* petúnia alebo surfínia v najrôznejších odtieňoch – jednoduché pestovanie, bohaté jemné kvetenstvo, kombináciou rôznych farieb dosiahnete zaujímavý efekt,

petúnie
istock

* rozchodník skalný – nízka trvalka s mäsitým lístím svetlo zelenej až žiarivo žltej farby, v zime sa zafarbuje do oranžova či až červena,

* pleargónia – poskytne kvety v rôznych farbách od jari do leta, tento rok sa veľkej obľube teší sýtoružová farba pelargónií.

pelargónie
istock

Stredne veľké rastliny, ktoré môžete umiestniť medzi nižšie na okraji a vyššie uprostred boxu:

* kaládium Aaron – vďaka bielemu stredu listov pôsobí osviežujúco,

africká žihľava
istock

* agastache Mango Tango – má kvety v broskyňovej farbe, ktoré sa hodia ku všetkým,

* netýkavka fialová – obdaruje vás veľkým množstvom nádherných kvetov.

netýkavka fialová
istock

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.