Galéria (13) Zdroj: shutterstock.com

Nesprávnym čistením môžete pracovnú dosku poškodiť! Ako sa správne postarať o najčastejšie typy kuchynských dosiek

Pri upratovaní kuchyne je lákavé siahnuť po akomkoľvek univerzálnom čistiacom prostriedku, ktorý máte doma. Nesprávna voľba však môže pracovnú dosku poškodiť – technicky aj vizuálne. Našťastie, väčšinu materiálov možno vyčistiť pomocou bežných kuchynských produktov bez agresívnych chemikálií. Prinášame návod, ako sa správne postarať o najčastejšie používané typy kuchynských dosiek.

Galéria

Kuchynská pracovná doska z kameňa
Prezeranie vzoriek kamenných pracovných dosiek
Kuchynská pracovná doska z kameňa
Drevená pracovná doska v kuchyni
Drevená pracovná doska v kuchyni
Vzorky laminátových pracovných dosiek
Laminátová pracovná doska

1. Mramor, kremeň a žula

Bežné čistenie: Pri čistení pracovnej dosky z týchto kameňov sa držte zásady: menej je viac. Naplňte rozprašovač horúcou vodou a pridajte kvapku prostriedku na umývanie riadu. Povrch nastriekajte, utrite vlhkou handričkou z mikrovlákna. Nakoniec pult osušte čistou utierkou.

Prezeranie vzoriek kamenných pracovných dosiek
Zdroj: shutterstock.com

Dezinfekcia: Na hĺbkové čistenie proti vírusom a baktériám môžete použiť roztok izopropylalkoholu a vody v pomere 1:1. Nastriekajte, utrite vlhkou handričkou a osušte. Ak máte správne utesnenú kuchynskú dosku, môžete občas použiť aj dezinfekčné obrúsky bez chlóru.

Pozor na škvrny: Mramor je porézny a ľahko sa poškodí kyselinami (napríklad citrónovou šťavou, octom alebo bielidlom). Kremeň je náchylný na zafarbenie, ak škvrna zostane na povrchu príliš dlho, a zároveň je citlivý na teplo. Vždy používajte podložky pod horúce hrnce a vyhýbajte sa kyslým čističom, ktoré môžu zanechať matné škvrny. Žula je síce odolnejšia voči škvrnám a teplu, no ak nie je pravidelne impregnovaná, aj na jej povrchu môžu vzniknúť trvalé fľaky.

Kuchynská pracovná doska z kameňa
Zdroj: shutterstock.com
Výhody kamennej dosky: Luxusný vzhľad a jedinečný vzor, ktorý dodáva kuchyni eleganciu. Pri správnej údržbe vydrží desaťročia.

2. Drevené kuchynské dosky

Bežné čistenie: Drevené pracovné dosky v kuchyni vyčistíte horúcou vodou s prostriedkom na riad. Pult vydrhnite hubkou alebo kefkou s plastovými štetinami. Utrite vlhkou handričkou a dôkladne osušte.

Drevená pracovná doska v kuchyni
Zdroj: shutterstock.com

Odstránenie odolných škvŕn: Zmiešajte jedlú sódu s trochou horúcej vody, vytvorte pastu a jemne vydrhnite škvrnu.

Dezinfekcia: Na dezinfekciu použite biely ocot – nastriekajte, nechajte pôsobiť niekoľko minút, potom utrite vlhkou handričkou a osušte.

Pozor na tekutiny: Drevené dosky sú náchylné na škvrny, ale dobre utesnené vydržia dlho. Nikdy ich nepoužívajte ako dosku na krájanie a nenechávajte na nich stáť vodu alebo inú rozliatu tekutinu, aby drevo nenapučalo.

Drevená pracovná doska v kuchyni
Zdroj: shutterstock.com
Výhody dreva: Prináša do priestoru teplo a prírodný štýl, ktorý sa hodí do rôznych interiérov. Drevo sa dá renovovať prebrúsením, čím si pracovná doska zachová dlhodobú krásu.

3. Laminátové kuchynské dosky

Bežné čistenie: Vyčistite horúcou vodou, prostriedkom na riad a mikrovláknovou handričkou. Opláchnite vlhkou handričkou a osušte.

Vzorky laminátových pracovných dosiek
Zdroj: shutterstock.com

Odstránenie odolných škvŕn: Pri odstraňovaní škvŕn sa riaďte pokynmi výrobcu – môžu sa líšiť podľa povrchovej úpravy. Vyhnite sa drsným čistiacim prostriedkom, nepoužívajte drôtenku ani neriedené bielidlo, pretože môže povrch odfarbiť.

Dezinfekcia: Na dezinfekciu laminátových dosiek použite 1 šálku vody, 1/4 šálky bieleho octu a 1 čajovú lyžičku prostriedku na riad. Rozprašovačom nastriekajte na povrch a nechajte pôsobiť 3–5 minút. Utrite vlhkou handričkou z mikrovlákna a osušte.

Laminátová pracovná doska
Zdroj: shutterstock.com
Výhody laminátu: Vďaka moderným technológiám dokáže laminát napodobniť vzhľad prírodného kameňa za zlomok jeho ceny. Laminátové kuchynské dosky sú odolné a pri správnej starostlivosti môžu vydržať roky. Investujte do kvalitných produktov od overených výrobcov.

4. Betónové kuchynské dosky

Bežné čistenie: Na každodenné čistenie použite horúcu vodu, prostriedok na riad a hubku. Zvyšky jedla opláchnite horúcou vodou a osušte utierkou z mikrovlákna.

Betónová kuchynská doska
Zdroj: shutterstock.com

Dezinfekcia: V rozprašovači zmiešajte 1/4 šálky liehu s dvoma šálkami vody. Nastriekajte, nechajte pôsobiť päť minút, potom utrite vlhkou handričkou a osušte.

Betónová kuchynská doska
Zdroj: shutterstock.com
Výhody betónu: Betón je mimoriadne odolný a pri pravidelnom ročnom utesňovaní je prakticky nepriepustný pre škvrny. Je odolný aj voči teplu. To sú dôvody, prečo sa stáva obľúbeným materiálom na výrobu pracovných dosiek v moderných kuchyniach.

5. Pracovné dosky z nehrdzavejúcej ocele

Bežné čistenie: Bežné škvrny na doske z nehrdzavejúcej ocele ľahko odstránite teplou vodou, prostriedkom na riad a handričkou z mikrovlákna. Na odolné nečistoty použite kefku s plastovými štetinami a sódu bikarbónu. Opláchnite a utrite dosucha.

Kuchynská linka z nehrdzavejúcej ocele
Zdroj: shutterstock.com

Ako odstrániť odtlačky prstov? Na papierovú utierku naneste trochu olivového oleja a jemne ho votrite do povrchu. Zabránite tak ďalšiemu zachytávaniu odtlačkov.

Dezinfekcia: Na dezinfekciu nehrdzavejúcej ocele zmiešajte 1 šálku vody, 1/4 šálky liehu (izopropylalkoholu) a 1 čajovú lyžičku prostriedku na riad. Zmes nalejte do rozprašovača a nastriekajte na povrch. Nechajte pôsobiť 5 minút. Nakoniec utrite vlhkou handričkou z mikrovlákna a dôkladne osušte.

Kuchynská linka z nehrdzavejúcej ocele
Zdroj: shutterstock.com
Výhody ocele: Tento materiál je ako stvorený pre profesionálne kuchyne. Je odolný voči teplu a nárazom a pôsobí priemyselne, ale pritom elegantne. Ľahko sa udržiava v čistote.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje