Galéria (5) Zdroj: istock.com

4 triky, ako vyčistiť hubku na riad

Viete, kde sa v kuchyni nachádza najviac baktérií? Nie je to na pracovnej doske, ani v drese. Najrizikovejšími sú hubky na čistenie a umývanie riadu!

Galéria

Kým látkovú utierku vyperieme pri vysokých teplotách, hubku len tak ľahko nevyčistíme, navyše sa v nej dlho udržiava pre baktérie prospešná vlhkosť. Ako ju možno vydezinfikovať?

Keby ste chceli mať istotu, že vaša hubka na riad je skutočne čistá, museli by ste pri každom umývaní používať novú. Našťastie, existuje niekoľko zaujímavých a jednoduchých fínt, ako ju môžete po použití vydezinfikovať. Neznamená to však, že ju netreba raz za čas vymeniť za novú.

Čistenie octom

Ak hľadáte lacný, netoxický, biologicky odbúrateľný, a pritom účinný dezinfekčný prostriedok, siahnite po octe. Môžete ho použiť na čistenie rýchlovarnej kanvice, mikrovlkny, umývačky riadu, sprchovej hlavice, batérií, ale aj kuchynskej hubky na riad.

Zdroj: istock.com

Ako na to?

Namočte ju do misky s neriedeným octom na päť minút. Potom prepláchnite v teplej vode, vyžmýkajte a nechajte hubku dokonale vysušiť. Podobným spôsobom môžete použiť antibakteriálne bielidlo, ktoré ničí vírusy i plesne.

V prípade čistenia octom alebo bielidlom je však potrebné vetranie, pretože tieto dezinfekčné metódy spôsobujú výrazný zápach.

Zdroj: istock.com

V mikrovlnnej rúre

Mikrovlnné rúry majú podstatne väčšie využitie, ako len na prípravu jedla. Mnohí ich častejšie začínajú používať na sterilizáciu a dezinfekciu pomôcok. Vďaka nej môžete dezinfikovať aj hubku na riad.

Namočte ju do vody (nikdy nedávajte do mikrovlnky suchú hubku), vložte do plytkej nádoby a nechajte 5 minút ohrievať v mikrovlnke pri strednom výkone. Nechajte odstáť 15 minút, až potom hubku vyberte, nadbytočnú vodu vyžmýkajte.

Vo vriacej vode

Priveďte do varu dve šálky vody. Do vriacej vody vložte hubku. Vyberte ju až keď voda vychladne, vyžmýkajte a nechajte vyschnúť.

Zdroj: istock.com

V umývačke riadu

Ďalšie jednoduché riešenie spočíva v tom, že kuchynskú hubku jednoducho vložíte do horného košíka umývačky riadu. Pustite program sušenia teplom, aby došlo k dezinfekcii hubky. Najefektívnejší je najdlhší a najhorúcejší program, aký vaša umývačka ponúka.

Ako často čistiť hubky?

Samozrejme, záleží od toho, ako často doma hubky na riad používate a čo všetko nimi čistíte. V prípade, že ich používate viackrát denne, potrebujú vyčistiť aspoň raz-dvakrát do týždňa, vymeniť za nové aspoň raz za mesiac. V prípade, že po dezinfekcii stratia svoj tvar a vyzerajú už veľmi použito, neváhajte ich nahradiť novými. Nedajú sa dezinfikovať donekonečna – vždy po pár čisteniach je to na funkcii a tvare hubiek vidieť.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje