Čistenie znečistenej rúry
Zdroj: shutterstock.com

Šikovné tipy, ako vyčistiť rúru bez zbytočnej námahy a kupovanej chémie

Práve sa dopiekol obed a v rúre sa udiala menšia nehoda? Alebo sa chystáte na veľké upratovanie kuchyne a chcete mať všetko tip-top? Po tom sa vám zíde poznať niekoľko dobrých trikov, ako vyčistiť rúru, aby sa opäť krásne leskla a zachovala si plnú funkčnosť. Hoci niektoré pripáleniny a mastnota môžu vyzerať veľmi odolne, s dobrými pomocníkmi pôjde čistenie rúry prekvapivo rýchlo.

Ako sa pripraviť na čistenie rúry?

Či už pečiete občasne, alebo je rúra jedným z najviac využívaných spotrebičov vo vašej kuchyni, z času na čas potrebuje precízne vyčistenie. Najviac ju ohrozujú pripáleniny a mastnota. Zo zanedbanej rúry sa bude časom šíriť zápach a cez špinavé dvierka neuvidíte ani na priebeh pečenia, čo znamená aj isté tepelné úniky pri častom otváraní. Vyčistiť kuchynskú rúru pritom nie je vôbec také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá.

Čistenie znečistenej rúry
Zdroj: shutterstock.com

Skôr, ako sa pustíme do čistenia vnútorných stien rúry a jej dvierok, pripravíme si nasledujúce pomôcky:

  • staré noviny, kartón alebo starý gumený kus obrusa – teda niečo, čo rozložíte do okolia rúry, aby nedošlo k zašpineniu podlahy;
  • mäkkú hubku, handričku a starú zubnú kefku (na dvierka ani steny rúry nepoužívať drsné drôtenky a kartáče, ani neodlupovať pripáleniny nožom)
  • ocot, jedlú sódu a citrón.

Rošt a všetky plechy a pekáče, ktoré sú dočasne odložené v rúre, vyberieme a odložíme bokom. Rošt sa najlepšie čistí mimo rúry – v horúcej vode so saponátom alebo s octom. Už po polhodine sa uvoľnia aj tie najodolnejšie usadeniny v spojoch roštu.

Prípravky na čistenie rúry
Zdroj: shutterstock.com

3 jednoduché metódy, ako vyčistiť rúru bez kupovaného čističa

Poďme si predstaviť jednoduché metódy, ako vyčistiť rúru bez použitia chemických čističov, iba s jednoduchými pomocníkmi, ktoré sú bežnou súčasťou zabehnutej kuchyne.

Ocot

Ocot sa dá v domácnosti využiť mnohými praktickými spôsobmi. Postará sa o čisté okná i vodovodné batérie bez vodného kameňa. Veľmi účinný je tiež v uvoľňovaní mastnoty z rôznych povrchov. Základné pravidlo na čistenie rúry znie – špina a mastnota lepšie poddajú pod vplyvom tepla a horúcej pary. S octom je výsledok ešte spoľahlivejší!

Ako vyčistiť rúru octom?

Do hlbšieho plechu nalejeme vodu a ocot v pomere 1:1 a plech vložíme do rúry. Ohrev zapneme na 150 – 160 °C a necháme nahrievať cca 30 – 40 minút. V rúre by sa mal vytvoriť oblak pary. Rúru vypneme, necháme čiastočne vychladnúť a ešte vlažné steny zotierame mäkkou handričkou.

Jedlá sóda a ocot

Máte v rúre okrem mastnoty aj silnejšie pripáleniny? S pripáleninami v rúre si dokáže výborne poradiť kašička z jedlej sódy (sódy bikarbóny).

Ako vyčistiť rúru jedlou sódou a octom?

Niekoľko lyžíc jedlej sódy vymiešame s vodou tak, aby vznikla ľahko roztierateľná kašička, ktorá nie je príliš tekutá, inak sa neudrží na mieste. Rúru zohrejeme na 50 – 60 °C. Kašičku nanesieme na všetky miesta s pripáleninami. Je lepšie pracovať v rukaviciach, keďže jedlá sóda po kontakte s pripáleninami hnedne. Nesmie sa však dostať do kontaktu s mriežkou pred ventilátorom. Kašičku aplikujeme na steny alebo dno rúry, zo záhybov sa dostáva len veľmi ťažko. Necháme pôsobiť aspoň 6 hodín a následne postriekame rozprašovačom, v ktorom je zmiešaný ocot s teplou vodou. Treba počítať s tým, že sóda s octom zreaguje – zašumí a môže sa objaviť aj pena. Následne rúru dôkladne utrieme dočista pomocou handričky a vlažnej vody.

Citrón

Aróma octu je intenzívna a z vyhriatej rúry sa rýchlo rozšíri do celej kuchyne. Ak sa vám takáto predstava nepáči, skúste voňavejší spôsob – pomocou citróna.

Ako vyčistiť rúru citrónom?

Dva citróny odšťavíme a citrónovú šťavu zmiešame s 250 ml vody. Prelejeme do misky, ktorá je vhodná do rúry. Misku s citrónovou vodou vložíme do rúry a ohrev zapneme na 150 – 160 °C. Počkáme, kým sa v rúre vytvorí para, ktorá uvoľní mastnotu a priľnuté nečistoty. Steny rury dočistíme hubkou a handričkou podľa potreby.

Čistenie znečistenej rúry
Zdroj: shutterstock.com

Kupované čističe účinkujú, ale…

… vždy sa snažte siahnuť po čo možno najekologickejšom zložení. Dostupné sú totiž rôzne spreje, peny a čistiace prostriedky na rúry, ktoré zatočia so špinou a mastnotou veľmi rýchlo. Ich zloženie býva veľmi agresívne. Po aplikácii a pôsobení čističa si dajte záležať na precíznom umytí všetkých prvkov v rúre, aby sa zvyšky čističa nepreniesli k najbližšie pečenému pokrmu. V žiadnom prípade ich neaplikujte na stenu s ventilátorom.

Odporúčame pozrieť aj:

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje