Znečistený digestor
Zdroj: istock.com

Viete, prečo by ste túto činnosť nemali odkladať? Radíme, ako vyčistiť digestor od mastnoty a špiny

Čistenie digestora je prácou, do ktorej sa iba málokto hrnie s nadšením. Vrstva mastnoty s prachom na povrchu digestora je však často iba začiatkom a až bližší pohľad na digestor odhalí najväčšie výzvy. Ako vyčistiť digestor a prečo by ste túto činnosť nemali odkladať?

Prečo čistiť digestor?

Úlohou digestora (teda odsávača pár) je odsávať pary vznikajúce pri varení a zachytávať na filter mastnotu. Digestory buď priamo odťahujú pary do komína (či iného vhodného potrubia), alebo vzduch recirkulujú a vracajú ho naspäť zbavený pachov a mastnoty. Keďže vzduch ťahajú „cez seba“, sú priamo v kontakte s tým, pred čím chceme ochrániť kuchynskú linky a steny. Výskyt mastnoty na povrchu digestora a v jeho útrobách je teda očakávaným následkom.

Čistenie digestora má pritom nielen estetický význam, ale predovšetkým aj funkčný a bezpečnostný. Zanesený filter je hlučnejší a odsávanie sa stáva menej účinným. Na digestore, ktorý nedostatočne odsáva, sa viac zráža vlhkosť, čo býva príčinou neskoršej korózie. Navyše, nahromadený tuk v digestore a komíne sa môže za istých podmienok vznietiť.

Čistenie digestora
Zdroj: istock.com

Základné pomôcky na čistenie digestora:

  • jemné a mäkké hubky
  • saponát/prostriedok na odmasťovanie
  • teplá voda
  • vedro
  • gumené rukavice
  • kuchynské utierky
  • jedlá sóda
  • stará zubná kefka
  • starý plech

Ako vyčistiť digestor na povrchu?

Ak nejde o digestor vstavaný, veľká časť mastnoty priľne aj na jeho vonkajšom povrchu. Zmieša sa s prachom a vytvorí pomerne odolnú vrstvu špiny. Na jej rozrušenie budeme potrebovať teplú vodu so saponátom alebo vhodným prostriedkom na odmasťovanie. Nezostáva nič iné, ako povrch digestoru časť za časťou vyčistiť. Na nanesenie odmasťovacieho prostriedku sa zíde rozprašovač. Niekedy sa mastnotu podarí úplne odstrániť až po viacnásobnom umývaní.

Opatrne s prílišným drhnutím. Na povrch digestora nepoužívame ostré kefky, škrabky ani drôtenky. Pozor na to, aby sa sťahovaná mastnota nenahrnula do medzier na ovládacích prvkoch digestora.

Od mastnoty očistený digestor na záver umyjeme teplou vodou so saponátom, vysušíme mäkkou handričkou a preleštíme prípravkom určeným na daný povrch (napríklad na leštenie nerezu).

Čistenie digestora
Zdroj: istock.com

Ako vyčistiť digestor zvnútra?

Veľké veci sa dejú aj vo vnútri digestora. Základom je uvoľniť a vyčistiť vonkajšiu kovovú mriežku a skontrolovať stav filtrov. Filtre v digestoroch majú rozličné podoby a tvary – v závislosti od typu odsávača. Najčastejšie ide o filtre tukové a uhlíkové. Niektoré filtre je možné po vyčistení opakovane používať, ďalšie sú však iba na jedno použitie a sú opatrené indikátorom, ktorý upozorní na potrebu výmeny. To najdôležitejšie o filtroch a ich používaní/údržbe by malo byť uvedené v návode od digestora.

Viditeľné znečistenie na sebe nesie vonkajšia kovová mriežka, ktorá je bezprostredne nad varnou zónou. Ako ju jednoducho očistiť bez toho, aby sme si nezodrali prsty? Oplatí sa vyskúšať silu jedlej sódy, ktorá si dokáže poradiť aj s pripálenými hrncami a panvicami.

Pripravíme si starý plech (alebo plytkú plastovú nádobu), vyberieme mriežku a posypeme ju jedlou sódou. Posypanú časť opatrne prelejeme horúcou vodou a v tejto vode necháme mriežku aspoň 10 minút odstáť. Mriežka je zvyčajne väčšia, čo znemožňuje jej plné ponorenie naraz. Preto postup zopakujeme aj pre zvyšnú časť a čakáme, kým sa mastnota uvoľní. Následne mriežku opláchneme a na dočistenie použijeme teplú vodu so saponátom a starú zubnú kefku, ktorá vydoluje zvyšky mastnoty aj z malých záhybov.

Čistenie digestora
Zdroj: istock.com

Zopár tipov na záver:

  • Digestor musí byť pred čistením vypnutý z elektrickej siete.
  • Na čistenie digestora nepoužívať drsné materiály a ostré pomôcky. Pozor tiež na nevhodné chemické čističe vzhľadom na typ povrchu.
  • Okolie pod čisteným digestorom je vhodné prekryť kartónom alebo starými handrami.
  • Po vyčistení musia všetky komponenty dôkladne vyschnúť.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.