Špinavé pracovné oblečenie od oleja
Zdroj: shutterstock.com

Ešte sa dá zachrániť! Ako z oblečenia odstrániť škvrny z nafty, motorového oleja a benzínu

Nemusíte byť automechanikom, aby bolo vaše oblečenie od nafty, benzínu či oleja. Niekedy stačí iba chvíľka nepozornosti na čerpacej stanici či manipulácia so záhradnou technikou v dielni a oblečenie „zdobí“ škvrna, ktorá patrí do kategórie odolných. Ako tieto škvrny odstrániť a oblečenie zachrániť?

Pracovné oblečenie do garáže alebo dielne je zväčša z materiálov, ktoré vykazujú istú mechanickú odolnosť a zvládnu pranie na vyšších teplotách. To je dobrá správa najmä z pohľadu ich údržby. Pri montérkach je totiž vyššia šanca na zašpinenie naftou, motorovým olejom či benzínom – predovšetkým, ak s týmito kvapalinami prichádzate do kontaktu. Aj montérkové nohavice a blúzy však potrebujú pravidelnú starostlivosť, pretože práve škvrny tohto druhu zvyšujú ich horľavosť a zápach spôsobuje značné nepohodlie pri nosení. Ak sa škvrny z nafty či oleja objavia na oblečení do práce alebo voľnočasových odevoch, aj tu do hry vstupuje otázka, ako sa škvŕn zbaviť čo možno najrýchlejšie a s najlepším výsledkom.

Špinavé pracovné oblečenie od oleja
Zdroj: shutterstock.com

Dať oblečenie zašpinené od nafty či oleja priamo do práčky? Skôr ako tak urobíte, myslite na samotnú práčku, ktorá môže trpieť zanášaním a dlho v nej zostáva aj typický zápach. Vždy sa snažte zašpinené miesto dôkladne ručne vyčistiť a predprať a používať prostriedky, ktoré eliminujú mastnotu a silný zápach.

Nečakajte, kým škvrna zaschne

Najviac odolné sú škvrny, ktoré do textílií vsiakli hlboko a zaschli. Ak ste si na oblečení všimli čerstvú škvrnu, pokúste sa ju čím skôr odsať pomocou mäkkej čistej handričky alebo papierových obrúskov. Zasiahnuté miesto však nedrhnite, aby sa škvrna nerozšírila ešte viac.

Čistenie olejových škvŕn z oblečenia pomocou jedlej sódy
Zdroj: shutterstock.com

5 praktických pomocníkov

Na olejové škvrny na montérkach veľmi dobre zaberá technický benzín. Aplikujte na škvrny malé množstvo a škvrnu opatrne potierajte, kým nezmizne. Následne môžete montérky oprať štandardným spôsobom – ideálne s kvalitným pracím práškom a na najvyššej teplote, akú štítok na oblečení povoľuje.

Pri odstraňovaní škvŕn z nafty či motorového oleja sa osvedčilo aj žlčové mydlo, ktoré dokáže pokoriť i staršie a zaschnuté škvrny. Zasiahnuté miesto zvlhčite teplou vodou a naneste naň hrubšiu vrstvu žlčového mydla. Pomocou kefy krúživými pohybmi žlčové mydlo zapracujte a nechajte krátko pôsobiť. Miesto prepláchnite a ak po preschnutí škvrna zostáva, postup zopakujte. Následne operte oblečenie v práčke.

Takýmto spôsobom môžete použiť sódu bikarbónu (v spojení s vodou vytvorí hustú bielu kašičku), saponát na riad so silnejšími odmasťovacími účinkami alebo naneste prací prášok na škvrnu a miesto predrhnite kefou.

Ako si poradiť so zápachom? Najmä oblečenie zasiahnuté naftou môže smrdieť aj po vypratí. Nápomocné vie byť niekoľkodňové vetranie na čerstvom vzduchu alebo opätovné vypratie s octom, ktorý neutralizuje nepríjemné pachy. Vynechajte aviváž a pol šálky octu pridajte do práčky pred posledným pláchaním. Po vyvetraní a preschnutí na vzduchu by už nemal byť prítomný zápach z nafty ani octu.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje