Maľovanie plota
Zdroj: pexels.com

Ako sa správne obliecť na práce v záhradke a okolo domu

Zvykne sa hovoriť, že práce okolo rodinného domu nikdy nekončia. Záhradka nás zamestná od jari do jesene, potreba pravidelnej údržby domu tiež takmer nikdy nekončí. Aby sme boli s výsledkom spokojní, musíme sa pri práci dobre cítiť a okrem správnej pracovnej nálady nám nesmie chýbať vhodné pracovné oblečenie, obuv a ochranné pracovné pomôcky.

Práca v záhrade a okolo domu býva fyzicky náročná v ktoromkoľvek ročnom období. Netreba zabudnúť na to, že sa pri tejto činnosti zdržíme pomerne dlho – začneme sadením a ešte kým skončíme, už na nás vykúka prvá jarná burina. Naše telo nám bude vďačné, ak ho ochránime vhodným oblečením, ktoré bude prispôsobené potrebám pri konkrétnej činnosti. Vhodne zvolené pracovné odevy majú byť pohodlné a vyrobené z odolných materiálov, ktoré zabezpečia ochranu zdravia pri práci a súčasne odolajú opotrebeniu v náročnejších pracovných podmienkach.

Základom sú kvalitné montérky

Kvalitné montérky by nemali chýbať v šatníku žiadneho záhradkára, kutila, či majstra. Vybrať si môžete podľa svojich preferencií montérky vyrobené z kombinácie polyesteru a bavlny. Tieto sa vyznačujú vysokou odolnosťou. Bavlnené montérky zas oceníte vďaka ich priedušnosti. Do úvahy berte aj to, či sa budete lepšie cítiť v montérkach na traky, alebo klasických – nohavicových montérkach.

Montérkam na traky a s náprsenkou sa poďakujú vaše kríže, ktoré budú chránené pri prácach pri zemi. Oceníte aj voľnosť pri pohybe, pretože pri zohýňaní nebudete obmedzovaní v oblasti pásu. V chladnejšom počasí budete potrebovať aj montérkovú bundu, či vestu.

Nezabúda sa ani na dámy. Na výber sú aj dámske montérky, v ktorých sa budete cítiť nielen pohodlne, ale aj šik. Sú totiž vyrábané z kvalitných materiálov a v strihoch, ktoré postavu pekne tvarujú. Práca v záhradke bude radosťou.

Pri práci v kľaku použite chrániče kolien

Správny záhradkár vie, že pri prácach so zemou je potrebné pracovať na kolenách, aby nás nebolel chrbát. Nákolenníky sú preto skvelou pomôckou.

Vybrať si môžeme také, ktoré si jednoducho vložíte do kolenných vreciek na vašich montérkach. Alternatívou sú chrániče kolien, ktoré si pripevníte na akékoľvek nohavice, prípadne kraťasy aj bez potreby nákolenných nohavicových vreciek.

práca v záhrade
Zdroj: pexels.com

Nohy majú byť v suchu a pohodlí

Správny výber obuvi je potrebné prispôsobiť nielen pracovnej činnosti, ale samozrejme aj ročnému obdobiu. Pre práce v záhrade vyberajte vyššiu pracovnú obuv. Ideálne členkové topánky vyrobené z kvalitnej kože. Tá je garanciou, že bude vaša noha dýchať. Gumáky sú nutnosťou nielen na jar a jeseň, ale aj v lete pri daždivom počasí. Počas skoršej jari, či neskoršej jesene oceníte aj zateplené.

Nezabudnite na ochranu dýchacích ciest

Naše pľúca by sme si mali chrániť pri mnohých činnostiach okolo domu. Nielen pri striekaní stromčekov je vhodné použiť respirátor. Ochráni vás pred nebezpečnými organickými parami, ale aj pred dymom pri zváraní. Oceníte ho napríklad aj pri natieraní plota, či záhradného nábytku.

Myslieť treba aj na zrak

Pri vyššie spomínaných prácach rozhodne nesmieme zabúdať ani na ochranu svojich očí. Ochranné pracovné okuliare sú cenovo dostupné. Výborne chránia pred neželaným mechanickým zásahom zraku letiacimi čiastočkami pri kosení, pílení dreva, alebo úprave kríkov krovinorezom. Niektoré typy okuliarov nás ochránia pred chemikáliami počas postrekovania a hnojenia.

Bez rukavíc sa nezaobídete

Naše ruky musia byť rozhodne chránené a v bezpečí a nie je nič jednoduchšie ako si ich ochrániť pracovnými rukavicami. Tieto sú už dnes veľmi komfortné – ochránia a zároveň neznižujú cit pri práci.

Na jemné práce v záhradke neváhajte siahnuť napríklad po pracovných rukaviciach Bunting, ktoré vám výborne poslúžia v záhradke, či už pri sadení alebo vytrhávaní buriny. Na náročnejšie práce okolo domu, napríklad pre manipuláciu s drevom, alebo pri nosení drsného stavebného materiálu sú výborné kombinované  pracovné rukavice.

Teraz máte pre vašu prácu okolo domu pripravené všetko potrebné. Budete sa cítiť komfortne, bude sa vám pracovať o poznanie lepšie, dielko vytvoríte pohodlnejšie, bezpečnejšie a rýchlejšie. Držíme vám palce!

Zdroj: oblecsadoroboty.sk Foto: pexels.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje