stavba teplovzdusneho kozuba
Galéria (26)

Stavba teplovzdušného kozuba s rohovým zasklením

Otvorené ohniská a kozuby v našich domovoch nahradili uzatvorené kozubové vložky so zasklením. Zasklenie môže byť čelné, rohové, trojstranné alebo obojstranné. Stavbu jedného moderného kozuba s rohovým zasklením vám teraz predstavíme.

Galéria

pec
Stavba záhradných schodov, postup
okladanie kameňom, postup
Stavba záhradných schodov, postup
Stavba záhradných schodov, postup
Stavba záhradných schodov, postup
Stavba záhradných schodov, postup

UROB SI SÁM
čas: 10 dní
náklady: 4 120 €
obdobie: celoročne

VYKUROVANIE DREVOM JE STÁLE VÝHODNÉ

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                                           4 120 €
► kozubová vložka                               2 430 €
(napríklad Bef)
► obkladový kameň                                690 €
1,7 m2
► obstavba materiál                              1 000 €
► práca                                                  600 €
► dymovody 4 ks
► dymovodové kolená 2 ks
► tesniaca šnúra 2 m
► hliníková hadica 10 m
► hliníková páska ORTNER 10 m
► pozinkovaný kanál 4 m
► spojky na pozinkovaný kanál 5 ks
► redukcia na pozinkovaný kanál 125 mm, 2 ks
► páska SK priemer 125 mm, 4 ks
► izolovaná hadica, 3 m
► Y pozinkovaný priemer 125 mm
► izolačné dosky 24 ks (napríklad Silka)
► tvárnice Ytong hrúbka 50 mm, 25 ks
► armovacia sieť 10 m
► lepiaca malta 4 balenia (napríklad Murexin KPF35)
► lepidlo na kameň
► mriežka na teplý vzduch so žalúziou, 2 ks
► mriežka na prívod vzduchu bez žalúzie, 1 ks
► omietka na steny kozubu

NÁRADIE

► vodováha
► pílka na Ytong
► ceruzka, meter
► vedro s vodou
► murárska špachtľa a hladidlo
► krížový líniový laser (nemusí byť)
► ochranné rukavice
► aplikačná pištoľ

PRACOVNÝ POSTUP

1. PODKLAD
Pod kozubovou vložkou musí byť pevný železobetónový podklad s oceľovou rohožou. Kozubovú vložku musíme presne umiestniť a vyrovnať podľa vodováhy.

2. PRÍVOD VZDUCHU
Vložku pripojíme na externý prívod vzduchu z pozinkovaného kanálu. Použijeme hliníkovú hadicu a redukciu. Kanály spájame spojkami a lepíme hliníkovou páskou.

3. IZOLÁCIA STENY
Na stenu za vložkou nalepíme izolačné dosky, ktoré sme presne vymerali podľa tvaru budúcej obstavby.4. DYMOVOD

Vložku pripojíme ku komínovému telesu pomocou certifikovaných dymovodov a kolien. Nepoužívajme kolmé pripojenia ani kolená.5. SOPÚCH

Dymovod pri napojení do komínového telesa zaizolujeme tesniacou kozubovou šnúrou.

6. NASUCHO
Pod vložku nasucho uložíme tvárnice z pórobetónu, naznačíme na ne ceruzkou požadované rozmery a pílkou ich narežeme.7. PODMUROVKA

Tvárnice zlepíme lepiacou maltou, všetko kontrolujeme vodováhou.8. IZOLAČNÉ DOSKY

Časť od zasklenia kozubovej vložky a nad ňou už obstavujeme izolačnými doskami.

9. DILATÁCIA
Izolačné dosky sa nesmú dotýkať kozubovej vložky, musíme vytvoriť dilatačnú škáru so šírkou najmenej 2 mm, aby v obstavbe nevznikli praskliny.

10. NA DREVO
Dostatočný priestor vedľa vložky využijeme ako odkladací priestor na drevo. Nad ním budú police. Policu najprv postavíme nasucho.

11. POLICA
Policu zlepíme maltou a jej rovinu nezabudneme skontrolovať vodováhou.

12. LASEROM
Rovnosť stien s presnosťou na milimeter môžeme kontrolovať aj pomocou krížového lasera.

13. STĹPIK
Zo zvyšných izolačných dosiek spravíme stojky pre druhú policu. V strope nad policami je diera na privedenie teplého vzduchu do ďalších dvoch miestností.

14. NIKA
Vďaka stĺpiku z pórobetónu vznikne otvorená nika na rôzne dekorácie. Bude osvetlená, preto k nej treba priviesť elektrický kábel.

15. LIŠTY A SIETE
Na rohy obstavby prilepíme maltou rohové lišty, na steny ich nalepíme armovacou sieťkou. Na sálavých materiáloch musíme použiť kozubársku sieť.

16. KAMEŇ
Kameň nasucho uložíme, laserom prekontrolujeme jeho rovinu, a tým zistíme, koľko lepidla bude treba na jeho nalepenie.

17. LEPENIE
Nanesieme potrebnú vrstvu lepidla.

18. FIXÁCIA
Kameň prilepíme a pritlačíme svorkami.

19. PRED OMIETANÍM
V tejto fáze je kozub pripravený na ďalšiu povrchovú úpravu (omietku), ktorú nanesie murársky majster.

20. HOTOVO


Keď sú siete prilepené základnou vrstvou lepiacej malty, urobíme technický nákres pre kamenárov. Podľa neho vyrežú všetky diely potrebné na obloženie spodnej rímsy okolo kozubovej vložky.

dobré rady

S TEPLÝM VZDUCHOM AJ TEPLÁ VODA
Predávajú sa aj kozubové vložky, ktoré možno pripojiť na malý vykurovací okruh s radiátormi. Takto môžeme vykúriť 1 až 2 miestnosti. Je to výhodné na chate či chalupe.

PALIVO
Odporúčame dobre vysušené a naštiepané polená, ktoré sú uskladnené na suchom mieste aspoň dva roky. Obsahujú menej ako 20 % vlhkosti. Vnútrajšok kozuba sa nešpiní a jeho tepelný výkon je optimálny.

MEDZERY
Medzi vložkou a obmurovkou musí byť medzera najmenej 5 cm po stranách a 10 cm vzadu. Nijaká časť obstavby sa nesmie dotýkať vložky.

AKUMULAČNÁ OBSTAVBA
Umožňuje ohrievanie miestností aj po vyhasutí ohňa v kozube. Robí sa z ťažkých sálavých materiálov, ako je šamot alebo magnezit.

ODBORNÍK RADÍ
Ak staviate kozub v atypickom priestore, berte to ako výhodu a priestor využite na odkladacie police alebo ako úložný priestor na drevo.

Text a foto: Ing. Igor Mozolák a Mgr. art. Jana Ardanová
Realizácia: Ing. Igor Mozolák, edapo.sk
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. oklapak says:

  zaspali ste dobu? davate navody na najhorsi sposob vykurovania, ak sa to vobec vykurovanim da nazvat. teplovzdusny krb su vyhodene peniaze do vetra, nehovoriac o nepriaznivych ucinkoch na zdravie.

  1. Xx Xx says:

   skús zdôvodniť prečo najhoršie a prečo vplyv na zdravie …

   1. Sanusik1 says:

    lebo sa vzduch prehrieva a ju strasne suchy…

   2. daniel says:

    ja mam starsi RD kde som mal probem s velkou vlhkostou a plesnami, takze tento sposob je pre mna ako stvoreny

   3. Anonym says:

    Pre mna je toto tiez dobre riesenie pre moje podmienky. Kazdy musi sam prehodnotit, ci je prave toto riesenie vhodne. Pre mna osobne ano, je to cenovo dostupne, je to na prikurovanie, ak sa nam chce, je to nezavisle na elektrike a poistka v pripade poruchy primarneho vykurovania. Nepocitujem ziadne alergicke reakcie a to som alergik, kurim tak, aby sa vzduch neprehrieval v miestnostiach, vetram a regulujem silu ohna podla potreby, a aj na uctoch je to citit. Takze ja som spokojny. A aby som nezabudol, preco som vlastne chcel krb… paci sa mi ked mozem pozerat do ohna vzbuzuje vo mne pokoj a aj zene sa paci romantika.

  2. mimo says:

   Tiez by som rad vedel,ze preco su to vyhodene peniaze do vetra? Na jar chcem taky podobny krb postavit, tak ma mozno odhovorite. Skuste prosim napisat co by bolo podla vas lepsie riesenie, dakujem

 2. Treciak says:

  Pozri si lepšie návod sanusik a potom hovor o negatívach

  1. Krby says:

   Vôbec nesúhlasím s pánom ktorý tvrdí o vyhodených peniazoch a nepriaznivých účinkoch na zdravie. Samozrejme existujú aj iné spôsoby obstavieb , ale naopak majú aj jednu nevýhodu sú oveľa drahšie a nie každý si ich môže dovoliť. Jedná sa o sálavé stavby buď formou sálavých pecí alebo hypokaustový systém. Oba systémy potrebujú na to určené krbové teleso a špeciálne nie zrovna najlacnejšie materiály na obstavbu. Pri týchto systémoch taktiež platí, že nie všade dokážeme teplo z takéhoto systému dostať.Čo sa týka teplovzdušného vykurovania samozrejme dochádza pri prúdení teplého vzduchu k víreniu prachových častíc, čiže laicky povedané nevhodné pre silných alergikov , ktorí potrebujú sterilné prostredie. Pre normálneho človeka , úplne neškodný systém za predpokladu , že použijete izolačné materiály na to určené silka, superizol, Grenaizol atd.Nehovoriac o to , že stavbu by mal realizovať vyučený kachliar s oprávnením, stavba krbu taktiež spadá pod kolaudáciu stavebným úradom.

   1. Cmeky says:

    Rad by som sa spytal co je to pod železobetónovým podkladom s oceľovou rohožou? Prvy obr. je to izolacna doska ?

 3. oklapak says:

  Sam som mal v plane teplovzdusny krb stavat ale nakoniec som isiel do tazkej akumulacnej kachlovej pece. Nelutujem. Par znamych ma klasicky teplovzdusny krb a ked to porovnam s tazkou pecou, nie je o com. Kvalita vzduchu, tepelny komfort, interval prikladania dreva, cistenie od popola, vsetky tieto aspekty hraju v prospech tazkej pece. Stala sice viac ako standardny teplovzdusny krb, ale keby ze sa mam rozhodovat este raz nevaham. Samozrejme na taketo stavby musi byt expert v odbore, nie hocijaky kvaziodbornik.

  1. Krby says:

   Bez pochýb máte pravdu , ale porovnávate Trabant s Mercedesom a to mám na mysli cenu. Keby všetci premýšľali ako vy a nemali problém s cenou tažkej akumulučnej pece hm, to by bol iný biznis. 🙂

   1. oklapak says:

    No ked sa pozriem na tu cenu, ktora tu je uvedena tak prihodim este 1000eur a mam za to kachlovu pec, ktora sa k tomu mercedesu, ako vy hovorite priblizuje. Takze vonkoncom to nie je take premrstene. A udat cenu prace 600eur za tento kozubik tak to chce inu guraz.

 4. Merlin says:

  Nazov clanku, by mal byt, skor iny.
  Ako si premiestnit kotolnu do obyvacieho priestoru a oblozit ohnisko, lesklym kamenom.
  Vsetko je uzasne a krasne, ale okrem toho, ze palivo nieje ciste a bordel po ulozeni dreva treba pozametat a vytriet na mokro, prach a vymenny cyklus sucheho vzduchu, zabordeli aspon nielen priestor vykurovaci, ale aj priestory vykurovane.
  Teplovzdusne systemy, sa musia cistit raz rocne, podobne ako klimatizacia v aute, vo vyduchoch, na tepelnej vlozke vymennika a vsade okolo, sa usadza prach.
  Teplovzdusne vykurovacie systemy v domoch, kde je to bezne, maju system privodu vzduchu filtorvany, obvykle vodnou clonou a maju okrem vyduchov v miestnostiach, aj odvod vzduchu v miestnostiach.
  System teplovzdusneho vykurovania, predpoklada v priestore vykurovanom, mierny pretlak zo stratou, kedy nedochadza ku prienikom studeneho vzduchu dnu do priestorov vykurovanych.
  teplovzdusne vykurovanie, je system dobry tam, kde je pravdepodobne, ze moze dojst ku hlbokemu vymrznutiu a tak by doslo ku poskodeniu systemu nosneho media, ako je voda v systeme radiatorov.
  Nic to ale nemeni na tom, ze si clovek takto vytvri v priestore len kotolnu, ktora efektne vyzera, pokym sa v nej nekuri a nemusi sa stale cistit. Je to taky stacionar, evokujuci nieco, co clovek nepotrebuje, ale chce to, lebo je to IN.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje