Lacná obnova podlahy farbou

image 33759 25 v1

V priebehu desaťročí sa drevotrieskové štvorce unavili natoľko, že sa ani nezdajú byť súce na obnovu. Stačí však trocha agresívneho brúsenia a ušľachtilý lak s pigmentom, aby opäť vyzerali reprezentatívne ako pred rokmi.

náročnosť: +++

čas: 2 dni
náklady: 178 € (na 20 m2)
ľudia: 2
obdobie: celoročne


MATERIÁL 178 €
(skutočná spotreba/20 m2)
• príprava podlahy 21 €
saponát, napr. Cif Odmasťovač Power&Shine (3,29 €/750 ml)
brúsne pásy P40/P60 80 a 100 mm (1,80 €/ks)
brúsne výseky P80/P120/P180 150 mm (0,60 €/ks)
brúsne výseky P220 120 mm (0,40 €/ks)
maliarska páska 48 mm (1,89 €/50 m)
riedidlo, napr. Colorlak C6000 (16,39 €/9 l)
• oprava podlahy 12 €
disperzné lepidlo, napr. Duvilax D3 Rapid (3,85 €/kg)
pružný tmel, napr. Ponal Duo (12,10 €/320 g)
tónovacia farba, napr. Primalex (2,10 €/250 ml)
opravná malta (6,60 €/30 kg)
podlahové lepidlo, napr. Duvilax L-58 (4 €/kg)
 povrchová úprava 145 €
Colorlak Profi Parket lesk V1509 (13,12 €/0,6 l)
Colorlak Profi Parket lesk V1509 pigmentovaný (14,50 €/0,6 l)
valec Schuller Velour 25185 (4,25 €)
valec Schuller Micro-Line 25188 (4,69 €)

NÁRADIE A POMÔCKY
 tapetárska škrabka
 hrebeňové hladidlo
 maliarska vanička
 excentrická brúska
 pásová brúska
 dláto


pôvodný stav 

PRACOVNÝ POSTUP

1. ŠKRABANIE
Škrabkou odstránime nánosy špiny, odlupujúci sa lak a zvlnené nerovnosti, ktoré pretŕčajú nad úroveň okolitej plochy.

2. ODMASTENIE
Celú plochu dôkladne odmastíme účinným saponátom. Ten uvoľní tuky a mastnoty, ktoré by nám zanášali použité brúsivo.

3. BRÚSENIE
S brúsnym pásom zrnitosti P40 odoberáme celoplošne starú povrchovú úpravu. V laku sa nám vykreslí nerovný reliéf podlahy.

4. ZAMETANIE
Prach, ktorý brúska nepozbiera, priebežne zametáme. Na podlahe nám spomaľuje brúsenie a zvyšuje prašnosť pri práci.

5. PRIEČNE
V priečnom smere urobíme druhý výbrus. Tentokrát postupujeme zrnitosťou P60 štvorec po štvorci a snažíme sa dostať na holú drevotriesku.

6. ÚPRAVA
Ak potrebujeme uberanie zintenzívniť, pod klznú dosku pásovej brúsky vložíme hárok papiera, ktorý sme naskladali na milimetrovú hrúbku.

7. OKRAJE
Okraje pri stenách vyčistíme škrabaním. Pomôže nám dláto, ktoré svojou ostrou hranou naplní úlohu účinnej stolárskej škrabky.

8. HLADENIE
S postupnosťou P80 – P120 – P180 vyhladíme plochu pomocou excentrickej brúsky. Snažíme sa pritom dosiahnuť jednotný vzhľad plochy.

9. NAVŔTANIE
Uvoľnené dielce prevŕtame 3 mm otvormi, aby sme sa dostali do podkladovej dutiny. Ich počet volíme podľa rozsahu uvoľnenia.

10. PODLEPENIE
Do dutín striekame disperzné lepidlo, ktoré sme si prihustili plavenou kriedou. Tým dokážeme dielce spoľahlivo podlepiť.

11. OBLEPENIE
Všetky škáry, ktoré sa rokmi rozsušili alebo poškodili opakovaným zatopením, oblepíme maliarskou páskou. Kopírujeme pritom línie.

12. TUŽENIE
Namiešame si plniaci dvojzložkový polyuretánový tmel, ktorý si napigmentujeme akrylovou tónovacou farbou na odtieň sololitu.

13. TMELENIE
Otvorené škáry zaplníme tmelom a výtvarníckou stierkou zahladíme na úroveň pások. Tie nám určujú hrúbku výplňovej vrstvy.

14. ODMASTENIE
Mastné a olejové škvrny opakovane vymývame rozpúšťadlom. To nám pomôže výrazne znížiť nasýtenie, aby povrchová úprava priľnula.

15. VYHLADENIE
Tmelené škáry zahladíme excentrickou brúskou s papierom zrnitosti P220. Brúsenie roztiahneme do stratena na susediacej ploche.

16. OPRAVY
Tam, kde v mieste bývalej piecky chýba podlaha, nerovnosti opravíme pomocou cementovej malty alebo opravnej malty na báze sadry.

17. NÁHRADA
Náhradu nášľapnej vrstvy si pripravíme z tenkej preglejky alebo si zlepíme plošnú škárkovku z tenkých smrekových latiek.

18. KONTÚRY
Nerovnosti v rohu si vieme najľahšie prekresliť pomocou lamelovej tvarovej šablóny. Tá prevezme tvar na presné obkreslenie.

19. LÍCOVANIE
Plošný materiál zalícujeme so stenou pomocou nepriameho prekreslenia. Latka nám prenesie líniu s rovnakým odstupom na materiál.

20. OREZANIE
Panel opílime na konečný rozmer. Ten nemusí byť zo zásady vždy pravouhlý, ako je to v našom prípade.

21. FRÉZOVANIE
Aby sa hrany neštiepili a náhrada na svojom mieste neprekážala, zafrézujeme na hranách susediacich s podlahou fazety.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste22. NAHUSTENIE
Podlahové disperzné lepidlo naplníme pieskom alebo cementom, aby sme z neho vytvorili hustú lepiacu maltu na osádzanie panelu.

23. NANÁŠANIE
Lepidlo nanesieme na podklad zubovým hladidlom. V našom prípade sú nerovnosti veľké, volíme preto veľký zub s rozmermi 12 × 12 mm.

24. OSADENIE
Náhradu osadíme do lepidlového lôžka, priečne vystužíme pomocou lát a zaťažíme. Veľká váha nám zaistí kopírovanie nerovnej podlahy.

25. VYTIERANIE
Lepidlo, ktoré sa pod váhou vytlačí von, utrieme namočenou handričkou. Disperzia je za čerstva rozpustná v čistej vode.

26. OPRAVY
Maltou opravíme aj prechody so susediacimi miestnosťami. Plochy pritom chránime maliarskymi fasádnymi páskami s poplastovaním.

27. VYSÁVANIE
Pripravenú plochu dôkladne povysávame, pričom sa snažíme stiahnuť aj najjemnejší prach. Vyvarujeme sa vytieraniu namokro.

28. PÁSKOVANIE
Steny susediace s podlahou chránime maliarskou páskou. Volíme šírku 50 milimetrov, aby sme stierku chránili pred lakom.

29. RIEDENIE
Bezfarebný lak si pririedime 20 percentami vody, ktoré zlepšia jeho prenikanie do podkladu. Pripravíme si valček s krátkym vlasom.

30. NAPÚŠŤANIE
Podlahu napúšťame lakom. Budeme potrebovať dve vrstvy, aby boli póry dokonale zaplnené a stali sa nenasiakavými pre ďalšie vrstvy náteru.

31. ZAHLADENIE
Medzi nátermi nezabudneme na medzibrus pomocou hubky P220, ktorou stiahneme napriamené vlákna a prachové zrná, ktoré nám zdrsňujú povrch.

32. LAKOVANIE
Pigmentovaný podlahový lak nanášame v smere vzoru tak, aby sme nadpájania robili vždy na niektorej z deliacich línií.

33. OPAKOVANIE
Nátery vrstvíme dovtedy, kým nedosiahneme žiadaný odtieň a nakrytie. Spoje nadpájaní sa vždy snažíme umiestniť na iné miesto.

34. DETAILY
Rovnakým spôsobom lakujeme aj drevenú náhradu, prahy a doplnky, ktoré sa s podlahou stretávajú. Odtiene ladíme do zhody alebo kontrastu.

35. ODPÁSKOVANIE
Odstránime pásky a lak necháme niekoľko dní vyzrieť. Hoci je pochôdzny, na intenzívnu záťaž nábytkom a znečistením potrebuje ešte nejaký čas.


      HOTOVO

PRED POUŽITÍM NÁTERU

PRÍPRAVA
Až dôsledná príprava podlahy prezradí jej skutočný stav. Zvyčajne sa stáva, že nášľapná vrstva, ktorá vyzerá byť príliš unavená, je v skutočnosti vo veľmi dobrom stave a pod novým lakovým náterom vynikne. Vždy však platí pravidlo, že ak je možné lak pigmentovať, tmavšie odtiene dokážu ukryť zafarbenie dreva, ktoré nemožno vybrúsiť k dokonalosti.

ODMASTENIE
Čím lepšie sa vám podarí podlahu odmastiť, tým menej brúsiva pri odstraňovaní starej povrchovej úpravy miniete. Silné odmasťovacie prostriedky na riad ob­sahujú prísady, ktoré by ste v technických kvapalinách pre maliarov hľadali márne. Sortiment určený pre rúry a grily funguje omnoho lepšie ako saponáty na podlahu. Ak k tomu pridáte mikrovláknovú handričku, podarí sa vám nánosy zo zeme zozbierať namiesto toho, aby ste ich rozotierali.

NA HRUBÉ NEČISTOTY
Maliarska, tapetárska alebo podlahárska škrabka sú pomôcky, vďaka ktorým sa vám podarí odstrániť hrubé nečistoty, ale aj olupujúce sa časti pôvodnej povrchovej úpravy. Práve vďaka tomuto nástroju odhalíte každú sponku, klinec či prekážku, ktorá by vám neskôr pri brúsení mohla spôsobovať problémy. V extrémnych situáciách môžete siahnuť aj po oceľovej kefe, pokiaľ nie je znečistená hrdzou alebo olejmi.

BEZ PRACHU
Mať na mieste dielenský vysávač je výhodou, pretože príprava podkladu sa bez prašného brúsenia nezaobíde. Hoci by sa mohlo zdať, že je v moci brúsok zozbierať prach z podlahy, nie je to pravda. Pri chladení motorov vzduchom brúsky víria prach v miestnosti.

DLAŽBA Z DREVOTRIESKY?
Bola to kuchynská móda 60-tych rokov. Drevotrieskové štvorce lemované sololitovými prúžkami vytvárali pod epoxidom ilúziu veľkoformátovej keramickej dlažby. Ak aj v súčasnosti chcete uchovať tento štýl, treba podlahu dôkladne obnoviť.

dobré rady

K BRÚSENIU
Koľko času a úsilia bude brúsenie vyžadovať, závisí od toho, aký bol pôvodný lakový náter. V prípade epoxidových živíc je to úplne bezproblémové. Keďže nereagujú zmenou vlastností na teplo, dajú sa odstrániť bez akejkoľvek námahy. Alkydové laky sú teplom lepivé, preto je výhodné, ak na brúske nastavíte pomalé tempo pohonu. Nižšie trenie sa odzrkadlí v rýchlejšom brúsení bez toho, aby sa brúsny papier neprimerane upchával. Akrylátové a akryluretánové nátery na teplo reagujú, avšak omnoho menej ako alkydy. Znamená to, že najlepšou taktikou na brúsenie je hrubé zrno a pomalé tempo.

PÁSOVÉ BRÚSKY
Majú pri ručnom hobby brúsení dostatok výkonu na renováciu podlahy v miestnosti a ich prednosťou je, že dokážu kopírovať kontúry krivých a prehnutých podláh bez toho, aby ste museli zasiahnuť hlboko do materiálu. Kopírujú dokonca i malé reliéfy, vďaka čomu sa na renováciu hodia omnoho viac ako veľké profesionálne brúsky s tanierom. Ak máte pocit, že vaša najmenšia hobby brúska by prácu nezvládla, cesta do požičovne pre lepšiu sa vám vyplatí.

EXCENTRICKÁ BRÚSKA
Pomôže pri vyhladzovaní povrchu. Vďaka dvojčinnému pohybu sa z dreva a drevotriesky stratia všetky ryhy brúsenia, ktorých viditeľnosť by sa po prelakovaní znásobila. V tomto prípade sa osvedčilo na brúsku netlačiť. Lepšie je nechať ju pohybovať sa po podlahe svojím vlastným tempom a váhou.

BRÚSNY PAPIER
Ak ide o brúsne papiere, aj medzi nimi sú rozdiely. Existuje špeciálne brúsivo na farby a laky, ktoré oceníte hlavne pri alkyde. Na rozdiel od brúsneho papiera na drevo, ktorý je zvyčajne červenohnedý, ten na nátery má bielu farbu. Menej sa zanáša, takže vydrží dlhšie.

AKO NA TO?

LAKOVANIE
Vodouriediteľné laky sú riešením pre podlahy nielen preto, že pri nanášaní nezapáchajú, ale aj pre svoju mimoriadnu pružnosť. Bez praskania dokážu ustáť rozťažnosť dreva a zachovávajú si svoje priaznivé vlastnosti po dlhý čas. Navyše sú po vyzretí dokonale priehľadné, takže nemenia vzhľad dreva. Zvýraznia jeho kresbu mokrým efektom a zachovajú prirodzené tóny masívu.

VÝBER LAKU
Základné podlahové laky sú akrylátové, výrazne vyššiu odolnosť proti opotrebovaniu majú laky polyuretánové. Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že sa líšia iba balením a cenovkou, v skutočnosti je investícia do lepšej receptúry dobrým rozhodnutím. Namiesto toho, aby ste museli podlahu renovovať opäť po dvoch či troch rokoch, vydrží vám bez zásahu celé desaťročie.

PIGMENTÁCIA
Hoci nie je zvykom ponúkať pigmentované laky, viaceré firmy dokážu v predajniach na miešacích strojoch napigmentovať laky podľa tabuliek určených pre lazúry. Vďaka tomu dokážete starej drevotrieske alebo fádnemu smreku prepožičať pôvab omnoho drahšieho duba, orecha, čerešne alebo ebenu. Dôležité je iba to, aby ste pred nanášaním pigmentovaného laku naniesli vrstvu priehľadného laku.

NÁTER VALČEKOM
Podlahové laky majú špeciálne prímesi na protišmykovosť, a to za sucha i za mokra. Preto nie je rozdiel v tom, či použijete lak lesklý, polomatný alebo matný. Ak sa však pustíte do nanášania lakovacím valčekom, musíte dodržať technické pauzy na vyzrievanie vrstiev.

ZAŤAŽENIE PODLAHY
Keď sa voda odparí, polyméry začnú tvoriť siete makromolekúl, ktoré dávajú náteru pevnosť. Trvá približne 2 až 4 hodiny, kým dosiahnu potrebnú húževnatosť, niekoľko dní potrvá, kým dosiahnu maximum. Znamená to, že hoci je miestnosť pochôdz­na už po niekoľkých hodinách, s ťažkým nábytkom by ste ešte mali počkať.

NÁŠ TIP
Ak sa brúska aj pri pomalom tempe prehrieva, dobrou taktikou je pripojiť ju k dielenskému vysávaču. Prúd nasávaného vzduchu tak chladí nielen motor, ale aj samotnú brúsnu plochu.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Teraz neviem. To má byť niečo akože pekné?

  1. za 100eur to s plavajucou podlahou dam sam bez bordelu za 1deň 😛

 2. michal ivan says:

  Nehnevajte sa na mna ak lacne mozno ,ok ,ale tej roboty a bordelu. Radsej vyhodim von staru, to je za chvilku, kupim novu hoci lacnejsiu a staci meter ceruzka a priamociara pila a za den to mam so svagrom hotove. Kdezto toto vyzera fakt zdlhavo a zbytocna prplacka

 3. A este robit naslapnu vrstvu z preglejky cakat kym natrete poschne,rada na velke gulove h…..

 4. Ja tiež neviem, či drevenú podlahu renovovať – musím podotknúť, že je zachovalá, alebo dať plávajúcu podlahu!
  Poraďte – Ďakujem

  1. Renovácia Vás výjde viac ako kúpiť nové podlahy a zohnať šikovného, ktorý Vám ich položí 😉 Nie jedna skúsenosť.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.