Svojpomocná stavba teplovzdušného kozuba

Svojpomocná stavba teplovzdušného kozuba

Jediným zdrojom tepla domu mala byť pôvodne teplovodná kozubová vložka, ktorá je obmurovaná a vedľa ktorej je zabudovaný priestor na uskladnenie a sušenie dreva. Používa sa však len ako doplnkový zdroj tepla v kombinácii s elektrokotolom.

UROB SI SÁM

náročnosť: ****
čas: 6 dní
náklady: 2 420 €
ľudia: 1
Podlahová ploch domu: 220 m2
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 2 420 €
• kozub 1 960 €
s možnosťou pripojenia na systém ­centrálneho vykurovania, napríklad ­Romotop KV 075 W
• izolačné platne 110 €
napr. Silca, 4 ks, 1 000 x 625 x 40 mm
• tehly priečkovky 60 €
napr. Heluz 11,5, 56 ks vrátane lepidla
• cement, štrk, piesok 12 €
• omietky, lepidlá, mriežka 38 €
• ventilačné mriežky 70 €
• skriňa so zárubňou 170 €

NÁRADIE
 murárske náradie
kelňa, stierky, miešadlo, sekáč, murárske kladivo, vodováha, meter, vedro
• príklepová vŕtačka
alebo elektrické kladivo 

PRACOVNÝ POSTUP

1. VLOŽKA
Betónový sokel sme vyskladali zo zvyškov strateného debnenia. Kúrenári osadili krbovú vložku a zapojili ju do vykurovacej sústavy s akumulačnou nádržou. 

2. PRVÉ ZAKÚRENIE
Použili sme starú komínovú rúrku. Nastala chvíľa prvého otestovania. Každému želáme prežiť ten skvelý pocit, keď prvýkrát zakúrite vo svojom kozube. 

3. TEPLÉ BOKY
Pri kúrení vo vložke sme zistili, že takmer všetok výkon vložky je smerovaný do vody, a preto bolo možné dotýkať sa vložky zboku a držať na nej ruku aj po dlhom kúrení. 

4. Z PRIEČKOVIEK
Vďaka tejto skúsenosti sme sa rozhodli obmurovať vložku z obyčajných tehál (priečkoviek), ktoré boli na stavbe, a dosky Silka sme použili len na čelnú stranu vložky. 

5. OTVORY
Založili sme tehly s vynechaním otvoru pre teplnoizolačné dosky v prednej stene a skriňu na uskladnenie dreva vedľa vložky. 

6. PLATNE
Na konštrukciu v teplom najviac namáhanej časti sme použili tepelnoizolačné platne (dosky) Silca. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste7. LEPIDLO
Po postavení celej konštrukcie sme tehly napenetrovali a naniesli na ne lepidlo, čím sme vyrovnali povrch stien. 

8. ĎALŠIE VRSTVY
Nasledujúce dve vrstvy lepidla sme už naniesli na tehly aj na dosky Silca. 

9. OMIETKA
Po vyschnutí a ďalšej penetrácii prišla na rad vrstva štuku a zákazka výroby skrine na uskladnenie dreva. 

NIE AKO PRIMÁRNY ZDROJ

Stavebníci ešte stále uvažujú nad primárnym zdrojom tepla ako o krbovej vložke s čelnými prikladaním. Koncepčne je to krok asi o 70 rokov späť, keď boli v kuchyni kachle. Mať obojstrannú teplovodnú kozubovú vložku a na druhej strane v obývačke kotolňu s kopou dreva (ak máte napríklad svoj les či urbár a drevo, kúrite za smiešne peniaze) môže byť ťažká kombinácia atmosféry a účelu vykúriť dom, pretože nosením paliva do obývačky určite vzniká neporiadok. Preto primárny zdroj tepla, do ktorého sa prikladá z obývacej izby, nikomu neodporúčam. Ale v prechodnom období je teplovodné vykurovanie kozubom veľmi výhodné z toho dôvodu, že keď v ňom zakúrite, vykúrite celý dom. Tento variant využívam v kombinácii s elektrokotlom.

POHODLNEJŠÍ SPÔSOB

Praktickejšie a pohodlnejšie je namontovať obyčajnú vložku (žiadne rozvody či napojenie na systém, ktoré investíciu značne predražia), ktorú využijeme na zakúrenie iba párkrát do roka na dotvorenie atmosféry. A na vykurovanie domu používame radšej pohodlné vykurovanie tepelným čerpadlom.

NA ZÁVER

Ak by sme mali kozub stavať ešte raz, rozhodli by sme sa iba pre variant, pri ktorom by sme mohli prikladať z inej miestnosti (zadnej časti vložky), v ktorej by sme mali k dispozícii dostatočnú zásobu dreva a netrápil by nás neporiadok.

dobré rady

SKRIŇA
Táto myšlienka nám napadla už skôr pri stavbe domu. Skriňa vedľa kozuba sa bude dať kedykoľvek odsunúť a dostať sa tak priamo k vložke na prípadné servisovanie alebo budúcu výmenu sa zaobíde bez veľkého búrania.

PODOPRENIE DYMOVODU
Keď sme objednali kominára, ktorý pripojil vložku k sopúchu antikorovým potrubím, odporučil nám, aby sme antikorový dymovod niečím podopreli, lebo celú jeho hmotnosť nemôže držať len sopúch komínovej vložky. Vraj sa vo svojej praxi už mnoho ráz stretol s tým, že keramický sopúch, ku ktorému sa pripája dymovod od krbovej vložky, praskol a tomu je lepšie predísť. Na jeho odporúčanie sme do stropu teplovzdušnej komory navŕtali diery a pomocou oceľovej príchytky sme do stropu uchytili oká s oceľovým lankom, ktoré teraz podopiera rúru dymovodu.

Text a foto: Pavel Tesárek, svepomoci.cz
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Ten priestor pre drevo je zbytočný, neviem prečo to vôbec budujete, ale asi sa aj vy musíte popáliť na vlastných chybách. NEVIETE že zo studeného dreva, ktorého prinesiete domov, začne po chvíli vyliezať drevokazný hmyz, ktorý vám začne liezť po kobercoch a po celom byte. Váš argument že máte zdravé drevo neobstojí, vždy sa nejaká zavŕtaná háveď v dreve nájde.
    Ak si nedáte poradiť, nezabudnite si kúpiť aj plácačku na hmyz. 🙂

  2. Teplovzdušný nie je ani náhodou to isté ako teplovodný. Nadpis nepasuje s obsahom článku.

  3. Autora by som poopravil že obyčajná vložka nieje iba na atmosféru, ale sa ňou dá normálne vykurovať. Záleží len na výkone a objemedomu, prípadne na inštalácii teplovzdušných prieduchov. Ja nemám problém vykúriť krbom ani pri -15 a kúrim v rámci možností celú zimu. Oproti teplovzdušnej vložke má vložka s teplovodným výmenníkom jednu nevýhodu. Nemôžete v nej totiž kúriť pri výpadku el. energie.

  4. Osobná skúsenosť, spotreba 5 metrov dreva na zimu,dom štandartne vykurovaný na 22°C, za plyn platím 9 € mesačne, dom 9x10m (prízemie+podkrovie) stavane z ytongu lambda, nezateplený, v prípade výpadku prúdu stačí záložný zdroj. Úplná spokojnosť.

  5. Osobná skúsenosť – ak je dom poistený, tak musíte volať kominára každých 3 mesiace na prehliadku komína a to bez ohľadu čí kúrite alebo je leto a netreba. Dala som si zrušiť krb, kachle a všetko napojené na dymovod. Lebo len poplatkoch kominárovi to už nazbieralo, za ten čas prevádzky, na druhý nový krb a ja nekradnem!

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.