Spoľahlivé riešenie v boji proti plesniam na stene

Spoľahlivé riešenie v boji proti plesniam na stene

V suchých stavbách sa môžu plesne objaviť v chladných mesiacoch roka. Ak sa vám doposiaľ nepodarilo vyrovnať sa s touto nepríjemnosťou, mali by ste vedieť, že chemická clona je spoľahlivým riešením, ktoré funguje.

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 10 minút
náklady: 41,70 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                   41,70 €
(skutočná spotreba na obytnú miestnosť)
 fungicídny prípravok 7,30 €
napr. Algicid Plus (7,30 €/500 ml)
• penetrácia 2,60 €
napr. Jupol Primer (2,60 €/1 kg)
• opravné tmely 0,80 €
napr. Hobi Kit (2 €/1 kg)
Jubolin Reparatur (1,55 €/150 g)
• nátery 25 €
Jupol Ekonomik (8,90 €/8 kg)
Jupol Citro tónovaná (20,60 €/5 l)
 maliarska výbava 6 €
 maliarska páska
 zakrývacia fólia
 zakrývací papier

NÁRADIE A POMÔCKY
• maliarska vanička
 valček
 miešadlo
 špachtľa
 nožnice 

PRACOVNÝ POSTUP

1. VYPRATANIE
Miestnosť vyprázdnime a sprístupníme steny, ktoré sú zasiahnuté plesňou. Vyhľadáme všetky kúty, ktoré vlhnú. 

2. NEUTRALIZOVANIE
Tmavé škvrny a vlhčiny opakovane nastriekame fungicídnym prípravkom. Ten zahubí plesne a vytvorí v murive hĺbkovú clonu. 

3. ODSTRAŇOVANIE
Plesnivé plochy napeníme hubkou a odstránime z nich vlákna, ktorými sú porastené. Všetky plochy necháme do druhého dňa zaschnúť. 

4. OPRAVY
Tmelom s vysokým podielom plniva opravíme väčšie nedostatky stien. Zaplní veľké praskliny a dutiny, nahradí aj odbité rohy. 

5. VYHLADENIE
Drobné nedostatky, trhlinky a otvory po klincoch vyplníme jemným tmelom z tuby či téglika. Ten dokážeme zahladiť aj prstami.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste6. ZAKRÝVANIE
Podlahu zakryjeme maliarskou fóliou. Ak je v miestnosti koberec, ochránime ho pevným ochranným papierom z lisovaného recyklátu. 

7. FÓLIA
Okná, parapety a radiátory zakryjeme fóliou so samolepiacim pásikom, ktorá nesie statický náboj. Tá dokonale priľne k povrchom. 

8. OBLEPENIE
Maliarskou páskou oblepíme vypínače, zásuvky, zárubne, vodovodné batérie a drobné príslušenstvo zabudovaných infraštruktúr. 

9. PENETROVANIE
Na strop a steny nanesieme penetráciu. Tá zaistí, aby sa nový náter prepojil s podkladom, aby sme ho v budúcnosti nemuseli škrabať. 

10. STROP
Novou vrstvičkou sviežej farby vynovíme belosť stropu. To zlepší šírenie svetla do miestnosti z okna i svetelných zdrojov. 

11. ZAMERANIE
Na stenách vymeriame líniu, ktorá nám ukryje nerovnosť stropu a stien. Zvyčajne ju umiestňujeme približne 10 cm pod hranu. 

12. LEPENIE
Nad nakreslené značky línie nalepíme maliarsku pásku. Odvíjame ju rovnomerne, aby sme ju na jednej zo strán nenatiahli.

13. UTLÁČANIE
Tapetárskym valčekom pritlačíme pásku k podkladu. Tak prekonáme nerovnosti a štruktúru povrchu, aby farba nepodtekala. 

14. ROZMIEŠANIE
Protiplesňovú farbu dôsledne premiešame až po dno nádoby. Môžeme použiť metličku zo starého šľahača, ktorú upneme do AKU skrutkovača. 

15. OKRAJE
Štetcom alebo úzkym valčekom natrieme okrajové časti, priestor za radiátorom, rohy a plochy susediace s krycími páskami.

16. PLOCHY
Plochy natierame valčekom, ktorý dostatočne nasýtime farbou. Postupujeme zhora nadol, zľava doprava tak, aby sa ťahy prekrývali. 

17. DOKRYTIE
Po zaschnutí náteru zvýšime intenzitu jeho krytia druhou vrstvou. Tá znásobí účinok chemickej clony, ktorá tak dosiahne väčšiu hrúbku. 

18. ODPÁSKOVANIE
Pásky sťahujeme za vlhka, pod uhlom nie väčším ako 45°. Zabránime tak ponechaniu zvyškov lepidla na stene a strhnutiu nového náteru. 

19. DOSTREK
Miesta, ktoré boli napadnuté plesňou, môžeme dodatočne ošetriť doplnkovým nástrekom fungicídneho prípravku, ktorý vsiakne do steny. 

dobré rady

PLESEŇ
Vyrastie aj v suchých budovách na tých miestach, kde sa na podchladenom murive sezónne vyzrážajú vodné pary. V kritických častiach stien tak vzniknú podmienky, ktoré umožňujú vyklíčiť všadeprítomným spóram plesní. Hoci ide o nepríjemnosť, ktorá cyklicky prichádza a odchádza, chemická clona môže byť riešením, vďaka ktorému nebude potrebné zmeniť užívanie obydlia či jeho ventiláciu.

FUNGICÍD
Bude účinný dovtedy, kým ho vodné pary nenariedia a neroznesú murivom do takej miery, že sa zníži jeho koncentrácia. Preto účinná skladba clony pozostáva nielen z napúšťadla, ale aj z protiplesňového náteru. Tie sa vzájomne dopĺňajú tak, aby ochranný štít zostal aktívny až dovtedy, kým sa z estetických alebo hygienických dôvodov rozhodnete pre obnovu maľovky. Fungicíd je v samotnej podstate priehľadný a nezanecháva na murive a farebnom nátere žiadne stopy. Funguje aj pri škárovaní kachličiek či drevenom lištovaní podlahy v kúte miestnosti.

STRIEKANIE
Nie je pri nanášaní náterov a prípravkov s obsahom fungicídnych prísad žiaduce, pretože by sme pri práci museli používať ochranné pomôcky, po ktorých zvyčajne nesiahame. Valček alebo štetec je štandard, ktorý sa hodí do každej domácnosti. Mnohé chemické prísady sú navyše nebezpečné pre vodné organizmy, takže pri umývaní pracovných pomôcok by sme mali brať ohľad na to, aby sme neohrozovali životné prostredie. Vždy sa riadime piktogramami alebo poznámkami výrobcu v technickom liste.

DOČASNÉ RIEŠENIA
Pretieranie farbou či ošetrenie Savom alebo iným prípravkom na báze chlóru funguje iba krátkodobo, a ak sa sezónna vlhkosť nevytratí, pleseň sa vracia späť. Akýkoľvek z týchto prístupov je preto iba mrhaním času a peňazí bez citeľného účinku. Presvedčili sa o tom mnohí, ktorí začali bojovať s plesňami po tom, čo pre úsporu energií utesnili doposiaľ dobre vetrané príbytky.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, 4/2015, JAGA GROUP, s.r.o. 

Komentáre

  1. Proč ten vypínač na obrázku oblepuje? Jednodušší je ho vycvaknout. A běžná zásuvka drží na 2 šroubcích. 😉

  2. a čo takto klasické vápno ,či niekto by prišiel o zisky ?????? mech vapna 3-5 euro …………..

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.