Triflektor si môžete zostrojiť svojpomocne o 130 € lacnejšie!

image 32403 25 v1

Posielam vám návod na zhotovenie pomôcky pre fotografov. K výrobe ma viedla najmä cena, keďže fotografické pomôcky bývajú pomerne drahé. Väčšinou sa však dajú nahradiť vlastnoručne vyrobenými náhradami za pár korún.

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 4 hodiny
náklady: do 21 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 20,65 €
(skutočná spotreba)
• sololit 1,50 €
napr. tabuľa 154 × 206 cm (4 €/ks)
• strieborná fólia 9 €
reflexná fólia za radiátor (15 €/2,5 m2), samolepiaca
• kovová platnička 0,50 €
dierovaný plech na tesárske konštrukcie
 skrutky, podložky, matice 2,55 €
skrutky M5 (zápustná hlava) s maticami a podložkami, 20 zostáv (0,12 €/zostava), 1× skrutka M6, podložky a krídlová matica (0,15 €/zostava)
• lepiaca páska 0,50 €
hliníková (3,50 €/0,08 mm × 48 mm × 50 m)
• kovové pánty 5,60 €
pozinkovaná oceľ, 4 ks (1,65 €/ks)
• kartóny 0 €
2 ks, napríklad z balenia práčky či televízora

NÁRADIE
 uťahovací kľúč
 pílka
 nožnice
 vŕtačka
 orezávač 

PRACOVNÝ POSTUP

1. SOLOLIT S PLATNIČKOU
Zo sololitu si vypílime lichobežník s rozmermi približne 59 × 53 × 40 cm. Navŕtame diery a do stredu primontujeme dierovaný plech. 

2. PÁNTY
Do dier, ktoré sme navŕtali na oboch dlhších stranách, namontujeme štyri oceľové pozinkované pánty (po dva na každej strane). 

3. KRÍDLA Z KARTÓNU
Následne si z hrubšieho kartónu vystrihneme dve postranné krídla v rovnakej veľkosti ako stredný diel (59 × 53 × 40 cm). Primontujeme ich k pántom. 

4. POZOR!
Pánty treba umiestniť tak, aby diely po zatvorení oboch postranných krídel do seba zapadali a prekryli sa.

5. FÓLIA
Potom všetky tri diely obalíme hliníkovou fóliou. Najlacnejšie je, ak na obalenie použijeme alobal, ktorý prilepíme lepidlom.

6. LEN ZVNÚTRA
Krídla a stredný diel stačí obaliť len z vnútornej strany. Fóliu oblepíme po obvode hliníkovou lepiacou páskou.

7. NA PÁNTY
Na našom triflektore je hliníková fólia, ktorá sa používa za radiátor, aby odrážala teplo. Je pevnejšia ako alobal a lepšie odráža svetlo. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste8. ZLOŽENÝ TRIFLEKTOR
Urobený je tak, aby pri prenášaní a skladovaní zaberal čo najmenej miesta. Rozmery sa môžu aj líšiť. Každý si môže spraviť triflektor vo veľkosti, akú potrebuje. 

9. STREDNÁ SKRUTKA
Do stredu platničky vyvŕtame dieru na statívovú skrutku. Vložíme skrutku a zaistíme ju krídlovou maticou. 

10. POHĽAD ZOSPODU
Skrutka prechádza cez kovovú platničku, ktorá bude slúžiť ako opora pri namontovaní triflektora na statív. 

11. NA STATÍVE
Triflektor môže držať modelka, ale pohodlnejšie je primontovať ho na fotostatív. 


HOTOVO

ČO JE TO TRIFLEKTOR?

Ide o pomôcku, ktorá sa používa pri fotení portrétov na lepšie osvetlenie a vykrytie tieňov v spodnej časti tváre. Zhotovenie tejto pomôcky zaberie minimum času a v porovnaní s originálom stojí len zlomok ceny.

AKO HO POUŽIŤ?

Triflektor drží modelka v rukách otvorený a mierne naklonený k tvári. Funkciou tejto pomôcky je osvetlenie spodnej časti tváre, nosa a obočia. Zároveň vytvorí zaujímavú „iskričku“ v očiach, čo je dosť dôležité pri portrétoch. Svetelný zdroj treba namieriť spredu zhora čiastočne na modelku a čiastočne na triflektor, ktorý toto svetlo odrazí na boky a spodnú časť tváre. Vďaka tomu bude modelka ideálne osvetlená, a to len pomocou jedného svetla alebo blesku.

AKO UŠETRIŤ?
Triflektor stojí v obchode asi 150 eur. Ja som si ho zostrojil približne za 10 eur.

Text a foto: Peter Norulák
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Pan Norulak, snad ste dobry fotograf. Lebo ako kutil ste slaby. Dielo je zrejme funkcne, ale zhotovene bez akehokolvek zmyslu pre detail (ked sa chvalim svojou pracou – detail sa ocakava).

  2. Dobrý fotograf nemusí stavať takéto stupidne veci ale si na to proste jednoducho zarobí…naviac ak by som si objednal fotografa a prišiel by ku mne s týmto tak by som ho otočil vo dverách

  3. Triflektory nové stoja 70 dolárov na e-bayi, a sú jednej strany strieborné, z druhej zlaté. Takže 130 eur človek neušetrí. Samozrejme, vyzerajú omnoho lepšie a praktickejšie. Majú kĺbové naklápanie bez obmedzení.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.