sadzac
Galéria (3)

Sádzač

Na jar ním môžeme vyrezávať mačinové valčeky z trávnika. Pomôžeme si s ním aj pri vyrezávaní otvorov do položenej čiernej zakrývacej fólie a, samozrejme, aj pri hĺbení jamiek na výsadbu. Všetky práce vykonávame postojačky, čo nám značne uľahčí prácu a odbremení chrbticu od zohýbania. Horná úchytka má rozmer 30 cm, takže môžeme kontrolovať aj spon výsadby.

Galéria

Otvory do fólie najľahšie vyrežeme tak, že naostrený sádzač položíme na fóliu a otočením za rukovať ním vyrežeme otvor. Pri hĺbení jamiek zatlačíme do zeme, pri ďalšom zatlačení vyhĺbime jamku a zároveň vytlačíme zeminu z priestoru pracovného valca z predchádzajúcej jamky.

Pracovné teleso je z plechu v tvare valca, ktorý sa smerom k spodku zužuje. Vrchná časť pracovného valca má priemer 8 cm, kým spodná časť v tvare kónusu má priemer 6 cm. Spodná rezná časť je nabrúsená. Na dvoch bokoch je zvisle pripevnený Jäklov profil na rám. Vodorovný Jäklov profil je nášľapná plocha.

Tento profil je pripevnený na zvislú tyč. Jej dĺžka závisí od výšky človeka, ktorý s ním pracuje – je dôležité, aby sa mu s náradí čo najľahšie narábalo. Vodorovná tyč sa dá uchopiť oboma rukami. Na túto tyč natiahneme gumenú hadicu, aby sa nám pohodlnejšie pracovalo.

Použitý materiál
guľatina 300 mm, priemer 20 mm – vrchná rúčka (1 ks)
Jäklov profil 500 mm, 25 × 25 mm – zvislá tyč (1 ks)
Jäklov profil 300 mm, 10 × 25 mm – vodorovná nášľapná tyč (1 ks)
plech hrubý 1 mm, 250 × 90 mm – valec na vyrezávanie (1 ks)

Zodpovedný redaktor: Vladimír Chudý

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje