pomocka na ukladanie palubovky
Galéria (6)

Pomôcka na ukladanie palubovky

Jednoduchá pomôcka uľahčí prácu pri ukladaní palubových podláh a nahradí bežne používanú metódu ukladania pomocou kolíka a klinov. Jej výroba je nenáročná, použitie ľahké, sila, ktorú potrebujeme na pritlačenie paluboviek, je zanedbateľná. Pomôcka je univerzálna, vhodná na rôzne šírky a hrúbky palubových dosiek a možno ju použiť na rôzne hrúbky a šírky podkladových líšt – podlahových hranolov a dlážkových vankúšov.

Galéria

Výroba
Zvládne ju aj menej zdatný domáci majster. Rukoväť zvaríme podľa obrázku z jednotlivých častí jäklového profilu. Tvarovanie páky vytvára medzi pákou a dlážkou priestor na prsty ruky pracovníka. Spojovacie články medzi pákami tvoria valcové čapy s hlavami a drážkami na segerové poistky (prípadne ich môžeme nahradiť poistnými skrutkami, resp. maticami). Vzpery (valcové čapy s vnútorným závitom M8) vsunieme do jäklového profilu a dotiahneme poistné skrutky s pružnou podložkou. Konce jäklov uzavrieme nábytkárskymi záslepkami. Šikovnejší majstri môžu rukoväť vyrobiť aj z vytvarovanej guľatiny.

Použitie
Pomôcku vložíme čapmi (6) obkročmo na podkladovú lištu (hranol) a rukoväť (1) pritiahneme k sebe. Pri ťahaní rukoväti (1) k sebe sa páka (3) vzprieči, čapy (6) sa pritlačia na podkladový hranol (lištu) a vytvoria pevnú oporu pre páku (2), ktorá dotlačí palubovú dosku. Tú potom pribijeme klincom a postupujeme rovnakým spôsobom na ďalšej podkladovej lište (hranole).

Ing. František Valenčík, Spišská Nová Ves
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.