Pomôcka na ukladanie palubovky

pomocka na ukladanie palubovky

Jednoduchá pomôcka uľahčí prácu pri ukladaní palubových podláh a nahradí bežne používanú metódu ukladania pomocou kolíka a klinov. Jej výroba je nenáročná, použitie ľahké, sila, ktorú potrebujeme na pritlačenie paluboviek, je zanedbateľná. Pomôcka je univerzálna, vhodná na rôzne šírky a hrúbky palubových dosiek a možno ju použiť na rôzne hrúbky a šírky podkladových líšt – podlahových hranolov a dlážkových vankúšov.

Výroba
Zvládne ju aj menej zdatný domáci majster. Rukoväť zvaríme podľa obrázku z jednotlivých častí jäklového profilu. Tvarovanie páky vytvára medzi pákou a dlážkou priestor na prsty ruky pracovníka. Spojovacie články medzi pákami tvoria valcové čapy s hlavami a drážkami na segerové poistky (prípadne ich môžeme nahradiť poistnými skrutkami, resp. maticami). Vzpery (valcové čapy s vnútorným závitom M8) vsunieme do jäklového profilu a dotiahneme poistné skrutky s pružnou podložkou. Konce jäklov uzavrieme nábytkárskymi záslepkami. Šikovnejší majstri môžu rukoväť vyrobiť aj z vytvarovanej guľatiny.

Použitie
Pomôcku vložíme čapmi (6) obkročmo na podkladovú lištu (hranol) a rukoväť (1) pritiahneme k sebe. Pri ťahaní rukoväti (1) k sebe sa páka (3) vzprieči, čapy (6) sa pritlačia na podkladový hranol (lištu) a vytvoria pevnú oporu pre páku (2), ktorá dotlačí palubovú dosku. Tú potom pribijeme klincom a postupujeme rovnakým spôsobom na ďalšej podkladovej lište (hranole).

Ing. František Valenčík, Spišská Nová Ves
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.