Bubon na elektrický kábel

bubon na elektricky kabel

Pri používaní elektrických spotrebičov na trojfázový prúd vo väčšej vzdialenosti od budovy, v ktorej je možnosť pripojenia, je nevyhnutné použiť elektrický kábel. Jeho prenášanie na väčšie vzdialenosti je problematické a často sa pritom zamotá a potom je okolo jeho natiahnutia viac práce. Aby k tomu nedochádzalo, môžeme si vyrobiť praktickú pomôcku – navíjací bubon na kolieskach.

Použitý materiál

1. Plastový bubon má vnútorný valec s priemerom 140 mm a vnútornou dĺžkou 310 mm, bočné čelá majú priemer 400 mm. Celková dĺžka bubna je 350 mm.
2. Na vyplnenie vnútra valca sú použité vložky z agátového dreva s priemerom 80 mm a dĺžkou 100 mm. Do nich vyvŕtame dieru, upevníme ich do čiel bubna a zaistíme skrutkami do dreva v priestore medzi rebrami.
3. Na spevnenie bubna použijeme dva svorníky – kovové tyčky s priemerom 8 až 10 mm, dlhé 400 mm. Na obidvoch koncoch na nich narežeme závit dlhý 30 mm. Prestrčíme ich cez jestvujúce otvory v bubne a stiahneme, aby sa bubon pod tlakom kábla neroztiahol.
4. Držiaky osky (2 kusy) vyrobíme z pásoviny širokej 20 mm podľa priemeru osky. Do obidvoch ich koncov navŕtame diery na upevnenie na nosič bubna.
5. Nosiče bubna sú zhotovené z dvoch tenkostenných rúrok s priemerom 20 mm a dĺžkou asi 880 mm, ktoré sú ohnuté do polomeru 270 mm. Na tieto poloblúky treba privariť štvorcové profily 20 × 20 mm.
6. Obidva poloblúky spojíme na jednom konci T-profilom 30 × 30 mm, na ktorý potom privaríme ťahadlo na presúvanie.
7. Na ťahadlo sú použité dva drôty (roxory) s priemerom 10 mm a dĺžky 500 mm, ktoré treba ohnúť do pravého uhla, kratšie konce zasunúť do rúrky s priemerom 20  a dĺžkou 370 mm a obidva dlhšie konce privariť k T-profilu.
8. Kolieska s priemerom 200 mm sú z detského kočíka.
9. Oska na kolieska je z drôtu s priemerom 12 mm a dĺžky asi 640 mm. Osku privaríme doprostriedka zo spodnej strany oboch oblúkov. Pred nasunutím koliesok na osku nasunieme podložky, respektíve vymedzovacie rúrky väčšieho priemeru, ako má oska. Potom navŕtame diery, nasunieme kolieska a zaistíme závlačkami.
10. Do obdĺžnikového prelisu na čele bubna upevníme skrutkami so širokou hlavou, ktoré zasunieme z vnútornej strany čela bubna, trojfázovú zásuvku 16 A tak, aby sa pri navíjaní nepoškodzoval kábel. Potom môžeme namontovať kábel. Na druhý koniec použijeme trojfázovú zástrčku 16 A . Montáž kábla zveríme do rúk odborníka.
11. Na spevnenie nosiča bubna použijeme dve rúrky s priemerom 200 mm dlhé 480 mm, ktoré privaríme na oblúky od osky vo vzdialenosti 150 mm. Na zadnú rúrku privaríme držiaky oporného kolieska (foto).
12. Plastový bubon do zhotoveného nosiča osadíme excentricky, aby pri navíjaní kábla neprekážala zásuvka, ktorá je namontovaná na jednom bočnom čele v obdĺžnikovom prelise.
13. Na štvorcovom profile 20 × 20 mm oboch nosných oblúkov si vyznačíme stred, položíme osku bubna – dĺžka 600 až 650 mm a upevníme ju pomocou držiakov zhotovených z pásoviny a skrutiek (vyrobené z tyče s priemerom 20 mm, respektíve z rúrky vystuženej drôtom, dĺžka je daná veľkosťou použitej kľuky). Aby sa bubon neposúval, vložíme na kratšiu stranu vymedzovaciu rúrku dlhú 25 mm a na druhú stranu rúrku dlhú 100 mm, ktorú privaríme na plech hrubý 2 mm. Má dva otvory na upevnenie na bubon prostredníctvom svorníkov. Pozor, jedna strana osky bude z bubna vyčnievať asi 50 mm, na druhej strane, kde je zásuvka, vymedzí vzdialenosť od rámu nosiča rúrka dlhá 100 mm.
14. Na prečnievajúcu časť osky si zhotovíme kľuku, ktorou budeme natáčať kábel na bubon. Na tento bubon môžeme natočiť viac ako 35 m kábla hrubého 15 mm.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste
Miko Štefan, Torysa
Foto a kresby: autor
Zodpovedný redaktor: Vladimír Chudý

Zdroj: časopis Urob si sám 2011, JAGA GROUP, s.r.o. –>

 

Komentáre

  1. Pan Miko, to vymyslel celkom sikovne, no zabudol na bezpecnost!!! Ak z toho 35m kabla bude odvinutych napr. len 5m, tak zvysnych 30m bude tvorit cievku. Pracovnymi vodicmi bude tiect prud a v ochrannom vodici sa bude indukovat napatie. Ak kostra zariadenia nebude uzemnena (zle uzemnena), na kostru stroja sa dostane indukovane napatie, ktore moze sposobit uraz. V beznej slovenskej domacnosti sa nepouzivaju 3f prudove chranice, ktore by urazu mohli zabranit, neodporucam takyto bubon pouzivat. Mozno na hadicu na polievanie zahrady.Peter

    1. je fajn ze tu stale su ludia co sa takymto hazardnym nezmyslom snazia zabranit…lebo 90p ludi s ktorymi sa stretavam ani len netusi ze bubon sa ma odvijat vzdy cely..a uz vobec nie preco

      1. Skuste pozret fyziku zo ZS a zistite ze sa tam neindukuje nic – nema totiz ako.Ale pravda je s tym odvinutim celeho – ale kvoli otepleniu vodica.

      2. na 220V bubon OK, tak ako pisete na 3F by som take nieco urcite nerobil a pekne kabel cely rozvinul, idealne, aby sa ani nikde nekrizoval

  2. No mne chyba dost podstatna informacia, kde mam zohnat ten plastovy bubon.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.