Ako vyberať brikety, čo predstavuje kubík dreva a ďalšie rady k vykurovaniu

Ako vyberať brikety, čo predstavuje kubík dreva a ďalšie rady k vykurovaniu

Na vykurovanie treba pomýšľať už dnes. Príprava na zimu nespočíva iba v utesnení škár domu, ale aj vo vyladení vykurovacieho systému. Každé drobné vychýlenie zvyšuje náklady na vykurovanie a aj pri malom nedorozumení sa môže stať, že za palivo zaplatíte viac, ako je zdravé.

Kubík dreva

Potrebujeme kúpiť drevo na chalupu, no nevieme sa zorientovať v ponukách predajcov. Každý z nich počíta drevo na iné „metre“ a my sa strácame v neprehľadnej ponuke. Neradi by sme sa nechali oklamať ako susedia, ktorí od kúpy dreva pre nezhody v minulosti radšej upustili. Uhlie pre nás nie je prijateľným palivom.
Aneta, Prakovce

Lesní hospodári zvyčajne merajú drevo v kubických metroch, ktoré vychádzajú z tabuľkových hodnôt. Pri každej guľatine stromu možno podľa jej dĺžky a priemeru určiť, aké množstvo dreva – s kôrou či bez nej – obsahuje. Znamená to, že 1 m3 dreva si môžete predstaviť ako drevenú kocku s hranou 1 m, ktorú však nikdy neuvidíte. Ukladaný priestorový meter je miera, ktorá zodpovedá klietke v tvare kocky s hranou 1 m, do ktorej je drevo úhľadne naukladané. Obsahuje preto aj vzduch, ktorého je viac medzi štiepanými klátikmi ako medzi okrúhlymi polenami. Takáto miera sa používa pri ukladanej metrovici, ale i pri polenách ukladaných na palete. Sypaný meter sa od ukladaného líši v tom, že polená sú iba nahádzané do klietky či kontajnera, takže sa medzi nimi nachádza omnoho viac vzduchu. Predajcovia často používajú slovo kubík, aj keď hovoria o priestorových metroch.

Doplnený sopúch

Chceli by sme presunúť kotol na pevné palivo z pivnice o poschodie vyššie. Nie sme si však istí, či je možné na keramických komínoch prekladať odbočky z komína z jedného miesta na druhé. Bude potrebné rozobrať celý komín?
Jozef, Drábsko

Pod odbočkou komína myslíte zrejme sopúch. Hoci sa keramické dvojplášťové komíny javia byť stavebnicou, v skutočnosti ich možno zložiť iba raz. Niektorí výrobcovia však ponúkajú technológiu, vďaka ktorej sa dá doplniť nový sopúch kdekoľvek na trase komína. Pri komínoch s izolačným materiálom z minerálnej vlny to však ide o čosi jednoduchšie ako pri tých, kde je izolačná vrstva vysypaná perlitom. Skúsení remeselníci pri tom využívajú vykružovacie vrtáky s veľkým priemerom. Najprv vykrúžia väčší otvor do betónovej tvárnice, potom o čosi menší do keramickej tvarovky. Na vzniknutý otvor potom prilepia nové vyústenie, ktoré je upevnené rovnakou technológiou ako originálne sopúchy pochádzajúce z továrne. Takúto úpravu by však mali robiť len remeselníci.

Odvzdušnenie sústavy

Pri rozkurovaní v kotolni počuť, ako sa veľké bubliny vzduchu preháňajú rúrami. Hoci sme skúšali vypúšťať vzduch z radiátorov von, zdá sa nám, že nevieme, ako na to. Znamená to, že treba do obehu vpustiť ďalšiu vodu, ktorá ho vytlačí von?
Rudolf, Veľké Pole

O tom, či máte v obehu dostatok vody, sa môžete presvedčiť sami. V otvorených systémoch s expanznou nádržou na najvyššom mieste systému stačí nahliadnuť dnu a v prípade potreby vodu doliať. Mali by ste vidieť jej hladinu kdesi uprostred nádoby. Pri uzavretých systémoch pozriete na ručičku manometra kotla, ktorá by pri studenom obehu mala stáť na hodnote 1,5 baru. Ak je na nule, vodu treba pripustiť, kým tlak nestúpne na túto hranicu. Nedostatok by ste si však všimli pri slabom výkone systému. To, či sa vám podarí sústavu odvzdušniť, závisí aj od správneho postupu. Odvzdušňovať treba pri ustálenom obehu s vypnutým obehovým čerpadlom, vždy na každom najvyššom mieste konkrétnej vetvy. Neraz sa stáva, že popri radiátoroch ľudia zabudnú na obojživelný bojler (ohrievač vody), v ktorého okruhu sa tiež skrýva vzduch. Odvzdušňovací ventil je na jeho vrchnej strane.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePopol z pece

Patrí popol do komunálneho netriedeného odpadu alebo ho treba odkladať bokom, aby sa spolu s konármi, trávou a záhradným odpadom dostal na obecné kompostovisko?
Krištof, Bratislava

Všetko závisí od toho, o aké palivo ide. Drevný popol je výborným materiálom na zlepšovanie kvality pôdy – dokáže jej dodať vápnik, draslík a horčík. Drobné úlomky dreveného uhlia navyše pomáhajú tlmiť rozvoj niektorých húb. Ak máte záhradku, môžete ho smelo rozsýpať po hriadkach, pri jarnom spracovaní pôdy sa stratí. Ak chcete, aby poskytol úžitok iným, môžete ho nasmerovať do obecnej kompostárne. Popol z uhlia – obzvlášť hnedého – však obsahuje síru a množstvo iných prvkov, ktoré záhrade príliš neprospievajú, ten môžete spolu so škvarou hodiť do komunálneho odpadu. Popol však musí byť vždy vychladnutý, takže nespravíte chybu, ak si na jeho zhromažďovanie zaobstaráte kovovú vychladzovaciu nádobu.

Výber brikiet

Treba si pri výbere vykurovacích brikiet všímať nejaké parametre alebo je jediným kritériom pri výbere ich cena? Radi by sme ich použili v prechodných obdobiach pri prikurovaní v kozubovej piecke.
Viera, Kolárovo

Hoci sa všetky brikety predávajú na váhu a vo výhrevnosti smrekových a bukových brikiet nie sú veľké rozdiely, predsa len záleží na tom, ako si vyberiete. Drobnejšie brikety lisované pod nižším tlakom horia rýchlejšie ako tie, ktoré boli tuho stlačené na veľkých lisovacích strojoch. Znamená to, že ľahšie brikety patria do kozubovej piecky, kým ťažšie do veľkého kotla. Líšia sa v intervale prikladania i v tempe uvoľňovania tepla. Ak budete s briketami prichádzať do interiéru, je výhodou, keď sú skupinovo balené vo fólii, aby ste si nenarobili viac neporiadku, ako je nutné. Sypané brikety vo vreciach či tzv. big-bagoch patria do kotolne. Navyše ich treba skladovať v úplnom suchu, aby sa vo vlhkom prostredí nezačali rozpadávať. Popri drevených briketách sú v ponuke i agrobrikety zo slamy, z ktorých je viac dymu, či rašelinové brikety.

Text: Marcela Gigelová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.