Fúrik na kvety

furik na kvety

Pri jeho výrobe nie sú potrebné sústružnícke práce, preto si ho môže vyrobiť každý domáci majster.

Postup práce
Koleso č. 1 vyrežeme pílkou z 35 mm hrubej borovicovej fošne. Na zvýšenie efektu vyvŕtame po obvode kolesa šesť dier 30 mm a hrany obrúsime. Na spevnenie hriadele zosilníme stred kolesa dvoma 20 mm hrubými nábojmi (č. 2) s priemerom 46 mm. Nalepíme ich do stredu kolesa z obidvoch strán ich. V strede kolesa vyvŕtame dieru podľa hrúbky hriadele (č. 9) – v našom prípade 12 mm. Obvod kolesa spevníme oceľovým pásom 30 mm × 0,5 mm, ktorý na koleso priskrutkujeme.

Rám fúrika zhotovíme z tvrdého dreva. Dva hranolčeky (č. 3) 35 × 20 mm, dlhé 560 mm na jednom konci spoločne prevŕtame dierou 12 mm, hriadeľ a konce zaoblíme. Podľa náčrtku priložíme dva hranolčeky (č. 4) 35 × 20 mm , dlhé 240 mm, začapujeme a zlepíme ich spoločne s hranolčekmi č. 3. Z prednej časti rámu priložíme dva hranolčeky (č. 5) 35 × 20 mm, dĺžka 240 mm, začapujeme a zlepíme ich a pre väčšiu pevnosť ich aj zoskrutkujeme. Na zadnú časť rámu priložíme dva hranolčeky (č. 6) 35 × 20 mm, dlhé 170 mm, ktoré budú slúžiť ako nohy. Spodky nôh začapujeme, zaoblíme, prilepíme a priskrutkujeme ich k rámu.

Zo smrekového dreva si zhotovíme 8 latiek (č. 8) s rozmermi 50 × 20 mm, dlhé 360 mm. Podľa obrázku 3 latky prilepíme a naskrutkujeme na čelo fúrika a 5 latiek naskrutkujeme na podlahu.
–>
Rukoväte (č. 7) vyrobíme zo smrekového dreva podľa náčrtku. Konce rukovätí, ktoré budú pripevnené na rám, musíme zarezať a obrúsiť tak, aby sme dosiahli potrebný rozchod a výšku od podlahy. Rukoväte prilepíme a priskrutkujeme pevne na rám.

Nakoniec namontujeme koleso s hriadeľom. Koleso v strede hriadeľa zabezpečíme proti vysúvaniu do strán podložkami a závlačkami. V tomto prípade je na hriadeľ použitá 200 mm dlhá stavbárska skrutka 12, ktorá má na jednom konci hlavičku so zapustením do dreva a na druhom konci závit. Kto takúto skrutku nezoženie, môže si vyrobiť hriadeľ z ťahanej guľatiny 12 mm.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste



Na lepenie bolo použite lepidlo Duvilax expres. Konečnú úpravu – náter – si môže zvoliť každý podľa vlastného uváženia. V tomto prípade bol použitý bezfarebný lak.

Ladislav Novosad, Dulov
Foto a kresba: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.