Fúrik na kvety
Pri jeho výrobe nie sú potrebné sústružnícke práce, preto si ho môže vyrobiť každý domáci majster.
Galéria
Postup práceKoleso č. 1 vyrežeme pílkou z 35 mm hrubej borovicovej fošne. Na zvýšenie efektu vyvŕtame po obvode kolesa šesť dier 30 mm a hrany obrúsime. Na spevnenie hriadele zosilníme stred kolesa dvoma 20 mm hrubými nábojmi (č. 2) s priemerom 46 mm. Nalepíme ich do stredu kolesa z obidvoch strán ich. V strede kolesa vyvŕtame dieru podľa hrúbky hriadele (č. 9) – v našom prípade 12 mm. Obvod kolesa spevníme oceľovým pásom 30 mm × 0,5 mm, ktorý na koleso priskrutkujeme.
Rám fúrika zhotovíme z tvrdého dreva. Dva hranolčeky (č. 3) 35 × 20 mm, dlhé 560 mm na jednom konci spoločne prevŕtame dierou 12 mm, hriadeľ a konce zaoblíme. Podľa náčrtku priložíme dva hranolčeky (č. 4) 35 × 20 mm , dlhé 240 mm, začapujeme a zlepíme ich spoločne s hranolčekmi č. 3. Z prednej časti rámu priložíme dva hranolčeky (č. 5) 35 × 20 mm, dĺžka 240 mm, začapujeme a zlepíme ich a pre väčšiu pevnosť ich aj zoskrutkujeme. Na zadnú časť rámu priložíme dva hranolčeky (č. 6) 35 × 20 mm, dlhé 170 mm, ktoré budú slúžiť ako nohy. Spodky nôh začapujeme, zaoblíme, prilepíme a priskrutkujeme ich k rámu.
Zo smrekového dreva si zhotovíme 8 latiek (č. 8) s rozmermi 50 × 20 mm, dlhé 360 mm. Podľa obrázku 3 latky prilepíme a naskrutkujeme na čelo fúrika a 5 latiek naskrutkujeme na podlahu.
–>
Rukoväte (č. 7) vyrobíme zo smrekového dreva podľa náčrtku. Konce rukovätí, ktoré budú pripevnené na rám, musíme zarezať a obrúsiť tak, aby sme dosiahli potrebný rozchod a výšku od podlahy. Rukoväte prilepíme a priskrutkujeme pevne na rám.
Nakoniec namontujeme koleso s hriadeľom. Koleso v strede hriadeľa zabezpečíme proti vysúvaniu do strán podložkami a závlačkami. V tomto prípade je na hriadeľ použitá 200 mm dlhá stavbárska skrutka 12, ktorá má na jednom konci hlavičku so zapustením do dreva a na druhom konci závit. Kto takúto skrutku nezoženie, môže si vyrobiť hriadeľ z ťahanej guľatiny 12 mm.
Na lepenie bolo použite lepidlo Duvilax expres. Konečnú úpravu – náter – si môže zvoliť každý podľa vlastného uváženia. V tomto prípade bol použitý bezfarebný lak.
Ladislav Novosad, Dulov
Foto a kresba: autor
Komentáre