Návod na výrobu stojana na kvety

navod na vyrobu stojana na kvety

Je čas na skrášlenie nádvoria či záhrady. Ak milujeme kvety a chceme byť nimi čo najviac obklopení, vyrobíme si rôzne kvetináče alebo stojany na kvety, napríklad z truhlíc, kvetinových vozíkov... Jednou z možností kvetinovej výsadby je aj tento kvetinový stojan. Nápad to síce nie je nový, ale zaujímavý.

Postup prác
Stojan zhotovíme z dvoch druhov oceľového materiálu: z oceľovej rúry (Ø 1”) a z oceľovej tyčoviny kruhového prierezu 12 mm. Výrobu začneme tým, že na „zakružovačke“ vyrobíme 6 kruhov z kruhovej ocele – podľa uvedených priemerov na obrázku. Kruhy zvaríme, navzájom ich spojíme tyčami dlhými 130 mm (dvojice kruhov sú znázornené na obrázku) z toho istého materiálu, čím vzniknú zrezané kužele. Tie spojíme priečkami s nosnou oceľovou rúrou (Ø 1”) s dĺžkou 1 200 mm. Priečky privaríme jedným koncom k rúre a druhým k spodným kruhom. Na hornú časť stojana privaríme tri priečky, na strednú štyri a na spodnú časť šesť priečok.

Pre lepšiu stabilitu stojana privaríme na spodný kruh ešte 30 cm dlhé stojky – taktiež z kruhovej ocele. Po zvarení všetkých častí stojana obrúsime zvary a stojan natrieme základnou farbou a vrchným náterom. Dná jednotlivých stupňov stojana zakryjeme plastom, nepotrebným plexisklom alebo podobným materiálom. Bočné časti spevníme machom. Môžeme použiť aj vrecovinu alebo pásy pletiva. Stojan naplníme preosiatou zeminou, vysadíme kvety a už nám môže spríjemňovať chvíle strávené na dvore či v záhrade.

Ak chceme, aby sa stojan mohol otáčať, použijeme inú variantu: priečky zo spodných kruhov nebudú zvarené s oceľovou rúrou ø 1”, ale s troma nasunutými – asi 50 mm dlhými rúrkami (ložiskami) väčšieho priemeru, ktoré uložíme na stojane v mieste terajšieho pevného spoja. Aby sa ložiská nezošmykli po rúrke nadol, privaríme pod ne na nosnú rúru tri oceľové krúžky. V tomto prípade bude stojan bez 30 centimetrových stabilizačných stojok.

Jozef Sendrej, Teplička
Foto a kresba autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.