Návod na výrobu stojana na kvety
Je čas na skrášlenie nádvoria či záhrady. Ak milujeme kvety a chceme byť nimi čo najviac obklopení, vyrobíme si rôzne kvetináče alebo stojany na kvety, napríklad z truhlíc, kvetinových vozíkov... Jednou z možností kvetinovej výsadby je aj tento kvetinový stojan. Nápad to síce nie je nový, ale zaujímavý.
Postup prác
Stojan zhotovíme z dvoch druhov oceľového materiálu: z oceľovej rúry (Ø 1”) a z oceľovej tyčoviny kruhového prierezu 12 mm. Výrobu začneme tým, že na „zakružovačke“ vyrobíme 6 kruhov z kruhovej ocele – podľa uvedených priemerov na obrázku. Kruhy zvaríme, navzájom ich spojíme tyčami dlhými 130 mm (dvojice kruhov sú znázornené na obrázku) z toho istého materiálu, čím vzniknú zrezané kužele. Tie spojíme priečkami s nosnou oceľovou rúrou (Ø 1”) s dĺžkou 1 200 mm. Priečky privaríme jedným koncom k rúre a druhým k spodným kruhom. Na hornú časť stojana privaríme tri priečky, na strednú štyri a na spodnú časť šesť priečok.
Pre lepšiu stabilitu stojana privaríme na spodný kruh ešte 30 cm dlhé stojky – taktiež z kruhovej ocele. Po zvarení všetkých častí stojana obrúsime zvary a stojan natrieme základnou farbou a vrchným náterom. Dná jednotlivých stupňov stojana zakryjeme plastom, nepotrebným plexisklom alebo podobným materiálom. Bočné časti spevníme machom. Môžeme použiť aj vrecovinu alebo pásy pletiva. Stojan naplníme preosiatou zeminou, vysadíme kvety a už nám môže spríjemňovať chvíle strávené na dvore či v záhrade.
Ak chceme, aby sa stojan mohol otáčať, použijeme inú variantu: priečky zo spodných kruhov nebudú zvarené s oceľovou rúrou ø 1”, ale s troma nasunutými – asi 50 mm dlhými rúrkami (ložiskami) väčšieho priemeru, ktoré uložíme na stojane v mieste terajšieho pevného spoja. Aby sa ložiská nezošmykli po rúrke nadol, privaríme pod ne na nosnú rúru tri oceľové krúžky. V tomto prípade bude stojan bez 30 centimetrových stabilizačných stojok.
Jozef Sendrej, Teplička
Foto a kresba autor
Komentáre