Zvárací stôl z odpadovej ocele

Zvárací stôl z odpadovej ocele

Keďže zváranie na schodíkoch do pivnice ma už prestalo baviť, usúdil som, že je čas na výrobu riadneho zváracieho stola.

Rovný a pevný zvárací stôl je nenahraditeľnou pomôckou pre každého, kto pravidelne pracuje s kovom.

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: ++++

ČAS: 2 dni

NÁKLADY: do 55 €

ĽUDIA: 1

OBDOBIE: I – XII 

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 51,50 €

• oceľové časti kúpené ako šrot 32,50 €
oceľová platňa 1 150 × 850 × 10 mm (22,50 €); uzavretý oceľový profil (tzv. jäkl) 40 × 40 × 2 mm (10 €): dĺžka 920 mm; 4 ks na výstuhy; dĺžka 930 mm; 4 ks na nohy; dĺžka 750 mm; 4 ks na bočné výstuhy a horné priečky; dĺžka 1 000 mm, 2 ks na prednú a zadnú bočnú priečku
• káblový žľab 3,50 €
1 000 mm
• magnetický pás 3 €
1 000 mm
• pancierovaná elektrická šnúra 12,50 €
retro predlžovacia šnúra (podobná s prepäťovou ochranou stojí asi 12,50 €)

NÁRADIE

• zváračka MIG/MAG
• kotúčová alebo uhlová brúska
• magnetický uholník, stolárske zvierky
• meter, 2 vodováhy

POSTUP PRÁCE

Ako pozvárať stôl kvalitne a pritom lacno?

Materiál zo šrotoviska Oceľová platňa z 80 rokov starej spodnej frézy a nohy z pracovného stola. foto Jozef Šebest

Všetky časti poznačila hydraulická ruka skôr, ako sa dostali do rúk mne. No a čo, aspoň bude čo opravovať zváraním. 

Pred začiatkom prác vykonáme kontrolu rovnosti dosky v dvoch rovinách. Ak nemáme moderné prístroje, postačia dve vodováhy. 

Pôvodný stôl som „rozkrájal“ na jednotlivé kusy. Pridaný je káblový žľab, z ktorého vyrobíme poličku.

Jednoduché položenie základne na platňu ukazuje, že rozpíliť bude treba aj to, čo vyzeralo ako úplne rovné.

Krivé nohy stola napravíme rezom cez tri zo štyroch stien a opätovným zvarením. 

Pred zváraním do nového tvaru si nohy prichytíme o okraj dosky. Umožní nám to kontrolu priamosti v dvoch osiach. 

Po rozmeraní a prizváraní horného rámu o dosku stola zvaríme „zadné“ nohy dvojitou priečkou. Už musíme sledovať a udržať nie dve, ale tri roviny. 

Hotový zvar by mal vyzerať aspoň takto. Pri zváraní nohy najskôr prichytíme bodovými zvarmi („pribodujeme“) a vyrovnáme.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePotom možno postupne zvárať. Ak zvaríme niektorú stranu bez „bodovania“ a vyrovnania, spôsobíme vychýlenie nohy. Tu je noha v správnej polohe. 

Privarenie jednej nohy môže spôsobiť vychýlenie na druhej, ak sú už prepojené. Tu práve nastalo spomínané vychýlenie. 

Postupne pridávame ďalšie nohy, stále sledujeme uhly a postupne „bodujeme“. Tu sú aj všetky priečky a výstuha pod platňou. 

Káblový žľab skrátime a odrežeme okraj. Potom ho „nabodujeme“ na priečky. Vďaka perforovaniu sa bude jednoducho čistiť. 

Na obe strany stola môžeme ako držiak náradia navariť magnetické pásiky. Udržia aj ťažké kladivá. 

Dieru v strede platne zakryje oceľový výpalok nájdený tiež medzi odpadovým železom. Sedí presne, najmä výškovo. 

Aby som nemusel chodiť s brúskou k zásuvke, pripevnil som na stôl sťahovacími páskami predlžovaciu šnúru s ističom. Hotovo! foto Jozef Šebest

Mgr. Jozef Šebest radí

Hoci tento stôl na pohľad nevyzerá veľmi lákavo, v mojej zámočníckej dielni slúži výborne. Použil som oceľovú platňu a vyradený stôl z miestnej fabriky. Spolu asi 120 kg ocele. Stôl však mal vysoké nohy s gumenými pätkami a jeho doska je rovná, čo je pri zváraní dôležité, takže sa oplatilo zainvestovať do materiálu, ktorý by inak smeroval do vysokej pece. Prevažujúcou činnosťou bolo pri úprave pílenie, rovnanie a opätovné zvarenie kovových častí. Stôl má rozmery 115 × 85 centimetrov, vysoký je 100 centimetrov. Je vyšší ako bežné pracovné stoly, ale moje kríže sa tešia.

MÔŽE SA ZÍSŤ

Akú zváračku si vybrať?

Aj laikom odporúčame zváračky MIG/MAG, alebo ak chceme „CO-čky“, pretože najčastejším dodávaným ochranným plynom je CO2. Supermarketové zváračky sú na občasné zváranie ocele v domácej dielni dostačujúce. Čo ich však limituje, je nedostatok náhradných dielov. Preto siahnime radšej po používanej profesionálnej zváračke nižšej triedy.

Dobré rady

Ako zvárať? V prvom rade si nastavíme zváračku podľa hrúbky materiálu. Na zváračke nastavujeme zvárací prúd a posun drôtu. Seriózne zváračky majú tabuľky nastavení priamo na prednom paneli, prípadne v príručke. Niekedy treba experimentovať. Materiál totiž môže byť rovnako hrubý, ale rôzne zliatiny rôzne reagujú na teplo.

Nastavíme aj prietok plynu – pri CO2 na 10-násobok hrúbky drôtu (pri hrúbke drôtu 0,8 mm nastavíme prietok na 8 l za minútu).

Pripojíme si záporný pól na väčší zo zvarov, zapneme zváračku, sklopíme kuklu a môžeme experimentovať!

Po stlačení „spúšte“ na zváracej pištoli sa začne posúvať zvárací drôt a spustí sa dávkovanie plynu. Keď sa drôt dotkne kovu, začne sa taviť. A to je základ zvárania – nalievanie roztaveného kovu do medzier medzi kusmi materiálu. Samozrejme, roztavený kov roztápa aj okolitý materiál. Na začiatok bude dobre vyskúšať si zváranie na kuse odpadového železa a len tak po ňom „ťahať húsenicu“. Pár desiatok decimetrov alebo metrov ušetrí veľa skutočného materiálu. Nezabudnime, že materiál musí byť pri zváraní MIG/MAG zváračkou na mieste zvaru úplne čistý.

Pri zváraní komplikovaných aj jednoduchých konštrukcií treba mať na pamäti, že zvar deformuje. V praxi to znamená (okrem zmeny vlastností kovu), že materiál ohýba smerom k sebe a má tendenciu uzatvárať napr. štrbinu medzi materiálmi – ako by sme ju zvarom „zipsovali“. Preto treba „bodnúť“ (bodovo zvariť) aj opačný koniec zváraného spoja. V prípade, že zvárame napríklad nohy stola, treba si na začiatku „pribodovať“ každú stranu a až potom dozvárať celý spoj.

Meranie roviny pomocou dvoch doštičiek. Je to stará metóda, používaná v súčasnosti už len starými majstrami stolármi. Doštičky samotné musia byť úplne rovné. Ak sú doštičky (alebo v našom prípade vodováhy) presne v zákryte, takže ani jeden roh zadnej vodováhy nevykukuje spoza prednej, doska nie je skrútená.

Pracovné výkresy si môžete pozrieť v časopise Urob si sám 3/2019.

Text, foto: Mgr. Jozef Šebest, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2019

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.