akumulatorove naradie
Galéria (13)

Akumulátorové náradie

Každý domáci majster sa určite dostal do situácie, keď nemal dostupný zdroj elektrického prúdu. Možným riešením je použitie akumulátorového náradia, ktoré čerpá energiu z výmenného alebo integrovaného akumulátora. Jeho výhodou je, že s ním môžeme pracovať mobilne.

Galéria

V čom je rozdiel
Akumulátorové náradie pracuje v princípe rovnako ako elektrické náradie. Rozdiel je v tom, že na vykonanie určitej práce má iba obmedzené množstvo elektrickej energie. Prázdny akumulátorový článok musíme nabiť. Z tohto dôvodu je dôležité zistiť si pri akumulátorovom náradí nielen točivý moment a počet otáčok, ale tiež kapacitu akumulátorového článku a systém nabíjania. Napätie akumulátorového článku vypovedá o tom, koľko článkov je v akumulátore. Kapacita nám však prezradí obsah elektrickej energie, a tým pádom aj to, koľko vyvŕtame otvorov či zaskrutkujeme skrutiek s jedným nabitím akumulátora. Najdôležitejší technický ukazovateľ pri akumulátorových strojoch je uťahovací moment. Čím je vyšší, tým pevnejšiu skrutku pritiahneme, prípadne tým tvrdší môže byť materiál, do ktorého skrutkujeme. Nabíjacie prístroje sa rozlišujú podľa toho, koľko času treba na nabitie akumulátorového článku.

Skrutkovače a vŕtačky

Predstavujú najväčšiu skupinu akumulátorového náradia – od neveľkých skrutkovačov s akumulátorovým napätím 2,4 V až po príklepové vŕtačky s akumulátormi nad 9,6 V. O dobrom výkone skrutkovača sa hovorí, keď s nabitým článkom naskrutkujeme alebo vyskrutkujeme približne 80 skrutiek 3 × 30 mm alebo pri vŕtaní do dreva vyvŕtame aspoň 300 dier s priemerom 6 mm.

Jedinečné sú nové akumulátorové vŕtacie skrutkovače vybavené počítačovým čipom a informačným displejom. Prostredníctvom informačného displeja odporúča skrutkovač užívateľovi optimálne nastavenie krútiaceho momentu na skrutkovanie, zvolenie rýchlosti na vŕtanie do rôznych materiálov, signalizuje nízku kapacitu akumulátorového článku či prípadné prehriatie motora. Túto technickú dokonalosť ocení tak skúsený domáci majster, ako aj žena v domácnosti. Aby akumulátorový článok odviedol viac práce na jediné nabitie, zvýšila sa jeho kapacita na štandardných 1,5 Ah. Tak môžeme napríklad s vŕtacím skrutkovačom PSR 14,4 VE-2 na jedno nabitie akumulátorového článku 14,4 V (s kapacitou 1,5 Ah) vyvŕtať až 550 otvorov (priemer 6 mm, hĺbka 20 mm) do mäkkého dreva alebo zaskrutkovať až 300 skrutiek (priemer 4,5 × 35 mm), takisto do mäkkého dreva. Ak počítame latky na plote široké 6 cm, môžeme na jedno nabitie akumulátora pripevniť až 9 m plota. Do plnej sily sa článok dostane v novej nabíjačke za menej než 1 hodinu. Tento model skrutkovača dosahuje maximálny krútiaci moment 30 Nm. Voľba krútiaceho momentu sa potom podľa potrieb použitia rozdelí na 25 momentových stupňov (max. hodnota krútiaceho momentu je 30 Nm).

Akumulátorové skrutkovače sa vyznačujú:

  • rýchloupínacím skľučovadlom, pomocou ktorého rýchlo a pohodlne upneme vrtáky, skrutkovacie drieky a driekové nástavce,
  • dvojrýchlostnou planétovou prevodovkou s plynulou elektronickou reguláciou otáčok, ktorá nám umožní voľbu optimálnych otáčok. Rýchlosti meníme podľa druhu materiálu a charakteru práce. Na mäkké drevo nastavíme menší stupeň krútiaceho momentu, čím predídeme poškodeniu povrchu laminátových alebo dyhovaných dosiek,
  • voľbou pravého a ľavého chodu. Táto funkcia je výhodná najmä pri skrutkovaní. Dobehová brzda v okamihu zastaví pohyb skľučovadla,
  • stupňovitou reguláciou krútiaceho momentu. Slúži na dôkladné zaskrutkovanie skrutky do požadovanej hĺbky (8 stupňov nastavenia na skrutkovanie skrutky alebo voľba 6 + 1 príklep a ďalšie kombinácie).

Tvar skrutkovačov a vŕtačiek
Vďaka modernému dizajnu, ergonomickému vyhotoveniu držadiel a optimálnej polohe ťažiska sú akumulátorové skrutkovače ľahké a vyvážené.

Pri skrutkovačoch pištoľového tvaru vyvinieme vysokú prítlačnú silu, a to vďaka priamemu pôsobeniu sily v osi motora: motor – prevodová skriňa – skľučovadlo. Pištoľové akumulátorové náradie používame najmä na vŕtanie a skrutkovanie do tvrdého dreva a vŕtanie do kovu. Typ s príklepovým mechanizmom sa hodí aj na vŕtanie do muriva a materiálov podobného charakteru.

Akumulátorové príklepové vŕtačky a vŕtacie kladivá môžu mať strednú rukoväť v tvare T, ktorá slúži na lepšiu kontrolu nad prístrojom, jeho ľahšie vedenie a vyváženosť. Používa sa najmä tam, kde sa musia bezpečne zachytiť vysoké točivé momenty. Pištoľovú rukoväť zase využijeme pri práci, keď potrebujeme na skrutkovacie a vŕtacie procesy vysokú prítlačnú silu. Akumulátorové vŕtačky a vŕtacie kladivá svojím výkonom, vŕtacou kapacitou alebo paletou funkcií dosahujú parametre vŕtačiek a vŕtacích kladív so sieťovým napájaním.

Súčasťou dodávky akumulátorových verzií skrutkovačov a vŕtačiek býva elektronicky riadená rýchlonabíjačka, prípadne náhradný akumulátor. Prevažná väčšina akumulátorových vŕtačiek a skrutkovačov sa dodáva v praktickom plastovom alebo kovovom kufríku s dostatkom miesta na príslušenstvo.

Vŕtačky
Sú veľmi blízke vŕtacím skrutkovačom, aj keď s nimi pracujeme pri náročnejších úlohách. Zvyčajne majú pištoľový tvar a môžeme s nimi vŕtať nielen do dreva, ale aj do kovu, plastov a pod. Medzi základné funkcie akumulátorovej vŕtačky patrí vŕtanie, prípadne vŕtanie s príklepom, skrutkovanie. Predvoľba krútiaceho momentu nám umožní presné a rovnomerné zaskrutkovanie skrutiek. Akumulátorová vŕtačka sa vyznačujú regulačnou elektronikou, pohodlným rýchloupínacím skľučovadlom, predvoľbou krútiaceho momentu, dvojstupňovou prevodovkou, pravo- a ľavotočivým chodom a pohodlnou a rýchlou výmenou zásuvných akumulátorov. Napríklad akumulátorová vŕtačka PSB 14,4 V s príklepom sa svojou silou vyrovná vŕtačkám s napájaním zo siete. Mechanizmus príklepu, optimalizovaný na akumulátorové náradie, vyvíja podstatne vyššiu silu príklepu. Akumulátor s kapacitou 1,5 Ah poskytuje dostatok energie na vŕtanie. Rýchlosť motora je 2 100 voľnobežných otáčok za minútu. Akumulátorová príklepová vŕtačka tak spája všetky výhody akumulátorového náradia s účinnosťou vŕtania ako pri napájaní zo siete. Napriek tomu váži len 2,2 kg vrátane akumulátora.

Píly a brúsky
Akumulátorové píly používame pri jednoduchých prácach. Zo všetkého akumulátorového ručného náradia majú píly najsilnejší motor. Priamočiare a kotúčové píly zvládnu rez až do hĺbky 55 mm a podobne ako elektrické ich môžeme vykloniť až o 45° na obidve strany.

Akumulátorová brúska je vhodná najmä na čistenie a obrusovanie menších obrobkov, plôch. Brúsku môžeme použiť aj na opracovanie betónových a asfaltových plôch. Pri 9,6 V brúske môžeme nerušene a bez nabíjania pracovať asi 20 min.

Kosačky
Akumulátorové kosačky sú vhodné na kosenie trávy najmä tam, kde je problematické pripojenie na elektrickú sieť. Kosačky spĺňajú všetky technické prednosti elektrických kosačiek. Niektoré typy sú dokonca vybavené elektronickou reguláciou motora, ktorá riadi rýchlosť v závislosti od stavu akumulátora. Pri preťažení motor automaticky vypne.

Medzi prednosti akumulátorových kosačiek patrí indikácia stavu nabitia akumulátora, možnosť nastavenia výšky kosenia trávy, indikácia stavu zberného koša a nízka hmotnosť. Výber akumulátorovej kosačky závisí od plochy trávnika. Čím sú kosačky výkonnejšie, tým viac sa nám skracuje čas kosenia a vybitia akumulátora.

Strunové kosačky treba na miestach, kam sa už sa bežné kosačky nedostanú – pozdĺž okrajov trávnika, pri stenách, záhonoch alebo pod kríkmi či záhradnými lavičkami. S akumulátorovou strunovou kosačkou je táto práca jednoduchá – bez prívodu elektrickej energie a bez kábla. Akumulátorové strunové kosačky, ktoré využívajú na strih klasickú strunu, potrebujú na svoju prevádzku viac energie, a preto majú kratší čas chodu. Napríklad pri strunovej kosačke ART 23 Accutrim sa dá na zastrihovanie pozdĺž okrajov trávnika či záhonov otočiť hlava kosačky ľahko o 90° na vertikálne kosenie. Používateľ tak môže kosiť v smere chôdze a okraj trávnika má pod kontrolou. Na uľahčenie práce pri kosení v rohoch, pod záhradnými lavičkami či pod kríkmi stačí jednoduchý dotyk nohou – môžeme si tak jednoducho nastaviť potrebný uhol teleskopickej rukoväte až o 90°.

Nabíjacia technika
Aby nám aj akumulátory mohli pomôcť, musia najskôr, obrazne povedané, natankovať. Na to potrebujeme nabíjacie zariadenie vhodné na príslušný typ akumulátora. Akumulátorové ručné náradie sa vyrába vo verziách s hodnotami napájacieho napätia do 24 V. K najrozšírenejším patrí 12 V náradie. Akumulátory nabijeme vo veľmi krátkych časových intervaloch. Nabíjačky pracujú na princípe plne automatického pulzného nabíjania riadeného pomocou mikroprocesora. Stav nabíjania sa zobrazuje svetelnými LED diódami. Regulačná elektronika je zárukou správneho a ohľaduplného nabíjania akumulátora a predĺži jeho životnosť až na 3 000 nabíjacích a vybíjacích cyklov.

Akumulátorový systém s lítiumiónovými akumulátormi s 36-voltovým napätím poskytuje o 50 % väčší výkon. Popri podstatne výhodnejšom pomere medzi výkonom a hmotnosťou spočíva hlavná výhoda týchto akumulátorov v tom, že pri nich neexistuje pamäťový efekt. Môžu sa kedykoľvek znova nabíjať, nezávisle od stavu nabitia, bez toho, aby to malo účinok na využiteľnú kapacitu akumulátorov. Ďalšiu výhodu predstavuje veľmi nízka miera samovoľného vybíjania – uložená energia sa veľmi dlho uchováva v lítiumiónových článkoch. Dokonca po uplynutí jedného roka, keď sa články nepoužívali, disponujú ešte väčšinou z uloženej energie. Na rozdiel od bežne používaných niklových akumulátorov má používateľ k dispozícii pri lítiumiónových plný výkon počas celého cyklu vybíjania. Aj tá posledná diera alebo upevnenie skrutky sa urobí s rovnakou silou ako to prvé.

Napríklad akumulátorové vŕtacie kladivo GBH 36 V-LI dosahuje s 3 J energie pri jednotlivom údere rovnaký výkon vŕtania ako vŕtacie kladivo GBH 2-26, ktoré sa napája z elektrickej siete. Toto kladivo je optimálne prispôsobené na vŕtanie do betónu s priemermi medzi 8 a 16 mm, dokáže ale tiež vyvŕtať otvory s priemerom 26 mm. Nabitie akumulátora vystačí na 150 dier (6 × 40 mm) do betónu (B 25). Ak si na vŕtacom kladive vypnete rotačný režim, vykoná tento nový nástroj také práce, ktoré sa bežne vykonávajú dlátom. Napriek tomu, že tento nástroj má až o 40 % rýchlejší postup vŕtania, váži vŕtacie kladivo GBH 36 V-LI toľko, čo bežné 24-voltové akumulátorové kladivo.

Dobré rady

  • Nabíjame len úplne vybitý akumulátor. Nedodržiavanie tejto zásady vyústi do zníženia kvality a životnosti akumulátora.
  • Najvyššiu životnosť akumulátora dosiahneme tak, že ho pred prvým použitím najmenej dvakrát úplne vybijeme a opäť nabijeme.
  • Akumulátor uložíme oddelene od náradia. Pri skrate sa môže vážne poškodiť.
  • Ak nabíjacie zariadenie nebudeme dlhšie používať, články uložíme vo vybitom stave na suché a chladné miesto.
  • Kupujeme akumulátorové náradie od toho istého výrobcu. Nie všetky akumulátory sú normalizované.

Upozornenie
Akumulátorové články nepatria do odpadkového koša. Sú škodlivé pre životné prostredie, pretože obsahujú nebezpečný prvok – kadmium. Nevhadzujme ich preto do koša ani do ohňa.

Text: Vladimír Chudý
Foto: Bosch, Metabo, Makita, Ryobi
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje