Potrebujete napíliť a naštiepať drevo? Vieme, s čím sa najmenej narobíte!
Rozhodli ste sa ušetriť a máte na dvore haldu metrových polien alebo dokonca ešte dlhších? Vysúkajte si rukávy a ide sa na to. Ako dlho to bude trvať, záleží na tom, akého pomocníka si vyberiete.
Za zvukov píly
Pretože najdrahšie sú krátke polená, skončia vám na záhrade zrejme dlhé guľatiny. A tie je potrebné najskôr naporciovať na správnu dĺžku. A na to potrebujete pílu. Predtým to bola ručná, ale kto by sa s tým teraz drel. Dnes máte na výber medzi elektrickou alebo benzínovou reťazovú pílou. Navyše motorová reťazová píla všeobecne patrí do základného vybavenia každého domu, chaty alebo chalupy. Hodí sa totiž nielen na pílenie dreva, ale každý kutil ju využije aj pri práci v lese alebo v záhrade. Elektrické píly sú tiché, ale ste limitovaní káblom, čo pre väčšie pílenie dreva nie je práve veľmi bezpečné. Najlepším pomocníkom na prípravu palivového dreva sú píly benzínové. A máme tu aj jeden tip pre pílenie dreva na celú sezónu – to sa už oplatí mať okružnú pílu, teda obľúbenú cirkulárku, ktorá u nás opäť zažíva renesanciu. Na trhu sa postupne z času na čas objavia aj píly s aku pohonom. Tie sú síce tichšie, ale do veľkého pílenia sa s nimi rozhodne pustiť nemôžete, výkonovo to nezvládnu.
Píla Oleo Mac GS 440 patrí medzi najpredávanejšie zástupcu farmárskych píl, ktoré nájdu uplatnenie ako na záhrade, pri dome, tak aj v lese. Píla s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu a nadštandardnou doplnkovou výbavou … Foto Oleo Mac
Sekera presne do ruky
Nech mechanizácia postupuje, akokoľvek rýchlo, šikovnú sekeru, ktorá pekne padne do ruky, potrebuje každý. Dobrá sekera je proste klasik slovenských záhrad. Záhradných sekier je niekoľko druhov, podľa toho, na akú prácu sa hodia. Najčastejšie sa delia na kempingové, univerzálne a štiepacie. Kempingové, tak ako ich meno predpovedá, sú najmenšie, aby sa dali dobre pribaliť na výlet alebo stanovanie. Pri príprave dreva veľmi dobre poslúžia na prípravu drobných triesok na podpaľovanie alebo čistenie kmeňov od vetiev. Univerzálne sekery už sú väčšie a okrem tradičného štiepania menších polienok sa hodia na širšie využitie. Najväčšie sú štiepacie sekery, ktoré podľa šírky čepele a dĺžky poriska poslúžia na najrôznejšie práce. Klasickú štiepačku na drevo síce tento typ nenahradí, ale kto to s ňou vie, tak sa v jeho rukách dokáže premeniť v dobrý štiepací stroj.
Sekerka Patriot, nemecká moderné sekerka, ktorá má čepeľ z ušľachtilo tvrdenej ocele, ktorá je obliečky špeciálnou látkou xylánu, pre ľahšie štiepanie dreva. Zdroj Mountfield.
Ako si vybrať správnu sekerku?
• Poťažkajte ju a skúste si, ako vám sedí v ruke.
• Porisko už nie je drevené, ale z nových šikovných materiálov, ktoré sú odolné proti vlhkosti, suchu aj studenému počasiu. Na rozdiel od dreva takzvane nepracujú a nemenia tvar ani vlastnosti. Dobrou voľbou je protišmykový povrch.
• Ostrie by malo byť z kvalitnej ocele, ktoré sa neodštiepi
Ako by mala kvalitná sekera vyzerať?
Ideálne je keď majú čepele z ušľachtilej tvrdenej ocele a sú pevne spojené s násadami. Nikdy sa tak nemôže stať, že vám pri práci sekera odpadne z poriska. Šikovnou vychytávkou je, keď je povrch čepele potiahnutý niektorým zo špeciálnych povlakov. V móde je napríklad xylán, čo je hi-tech látka s podobnými vlastnosťami, aké má teflón. Znižuje trenie, takže čepeľ prenikne do dreva až o 50 % ľahšie a s ľahkosťou ho rozštiepi.
Štvrtiť alebo poliť?
Reč nie je o stredovekých metódach mučenia, ale o hydraulických štiepačkách, ktoré bez ťažkostí zvládnu veľké množstvo polien, a to aj tvrdého dreva. Aj keď ste so sekerou preborník, na celoročné kúrenie sa oplatí mať mechanického pomocníka. Na trhu sú v horizontálnom alebo vertikálnom vyhotovení. Dá sa na nich nastaviť niekoľko polôh na štiepanie rôznych dĺžok polien a bývajú vybavené štiepacím klinom, ktorý je pritláčaný mnohotonovou silou. Podľa typu klinu polená polí alebo rovno štvrtí. Najsilnejšie stroje pracujú s tlakom 10 ton a dokážu spracovať polená s priemerom až 40 cm a s dĺžkou od cca 30 cm až 130 cm.
Štiepačka Powersplit 10 t pracuje s tlakom 10 ton a umožní štiepať polená až dĺžky 130cm.foto: Mountfield
PR článok spoločnosti Mountfield SK, s.r.o.
Komentáre