image 47115 25 v1
Galéria (6)

Náradie, bez ktorého sa nezaobíde žiadna dielňa

Pracovať na rozkývanom kuchynskom stole v pološere s jedným kladivom, jedným skrutkovačom, krajčírskym metrom a neupnutým plátkom pílky na železo? Namiesto zveráku používať manželkinu ruku? To nemôže viesť k dobrému výsledku! Dielňu, svätyňu každého domáceho majstra by ste mali zariaďovať s rozmyslom.

Galéria

Aké stroje a prístroje si do dielne zaobstarať? - Hornbach_naradi_01
Aké stroje a prístroje si do dielne zaobstarať? - Hornbach_naradi_02
Aké stroje a prístroje si do dielne zaobstarať? - Hornbach_naradi_03
Aké stroje a prístroje si do dielne zaobstarať? - Hornbach_naradi_04
Aké stroje a prístroje si do dielne zaobstarať? - Hornbach_naradi_05

Čo by v takej parádnej dielni nemalo chýbať?

Každá dielňa by mala byť dostatočne vybavená veľkým pracovným stolom. Podľa hlavného využitia by malo ísť o stôl zámočnícky alebo stolársky. Pracovné miesto musíte mať dobre osvetlené a to najlepšie z viacerých miest. Na prístroje, nástroje a materiál si kúpte skrine, pevné prehľadné regály a organizéry, ktoré pomôžu udržať poriadok. Upratať vám každopádne pomôže dielenský vysávač.

Aké stroje a prístroje si do dielne zaobstarať?

Nemusíte ich mať nutne všetky. Výber starostlivo zvážte. Niektoré prístroje sú veľmi špecializované, ale napríklad silná ručná príklepová vŕtačka najlepšie s dvojrýchlostnou prevodovkou je v činnosti skoro neustále. Určite využijete aj ďalšie vŕtačky, napr. stĺpovú, ktorá je najlepšia na vŕtanie rovnakých otvorov, veľkých priemerov a k vykružovaniu.

Na všetko to ďalšie skrutkovanie a vŕtanie je najlepší aku skrutkovač s dvoma akumulátormi a k uťahovaniu väčších skrutiek zase rázový uťahovák.

Výbornými pomocníkmi sú brúsky, píly a frézy. Uhlovú brúsku využijete na rozbrusovanie kovu, kameňa, plastov, zvarov a dreva. Priamu brúsku zase na úpravu otvorov a to pomocou brúsnych kameňov, rotačných pilníkov a rašplí. K obrúseniu dreva, kovov, obkladačiek alebo skla budete potrebovať pásovú brúsku. Kov najlepšie opracujete pásovou pílou, ktorá sa používa tam, kde by rozbrusovačka teplotou rezu nevhodne ovplyvnila materiál.

Milovníci dreva by si mali dielňu vybaviť rôznymi pílkami. Neoceniteľným pomocníkom pri obkladaní palubovkami a lištovaní je kapovacia píla a pokosová píla. Poslúži na skrátenie presných kolmých prírezov aj pod uhlom. Na dlhšie priame rezy dreva, skracovanie alebo drážkovanie je dobrým partnerom ručná kotúčová píla alebo jej presnejší variant, ktorým je stolová píla. Chvostovou pílou zase môžete rezať aj stavebné drevo, vetvy na záhrade a dokonca aj tvárnice pre suché murovanie.

Neoceniteľnou položkou na nákupnom zozname je určite kompresor. Využijete ho na dofúknutie pneumatík, lopty, bazéna, striekanie farieb alebo napríklad na tlakovanie sudu piva na záhradnej párty.

Kutilovia budú pri svojich projektoch potrebovať zváračku, teplovzdušnú elektrickú pištoľ a na rýchle a pevné lepenie dreva, papiera a plastov tavnú lepiacu pištoľ.

Aby poličky a šuplíky v dielni nezostali prázdne, zaplňte ich skrutkovačmi rôznych tvarov a veľkostí, kľúčmi a nástavcami. Svoje miesto v kutilskom raji majú kombinované kliešte, štiepacie kliešte, nastaviteľné kliešte, ktoré poznáte ako sikovky, hasáky a kladivá. Materiály potrebujú opracovať, takže nezabudnite na brúsne papiere, plátna, kamene, leštiace pasty a rezné a brúsne kotúče pre rôzne typy brúsok. Raz meraj a dvakrát rež – zamerajte sa teda na meradlá, zvinovacie a skladacie metre, posuvné meradlá, uhlomery, mierky, vodováhy a na nože na papier, koberce alebo lepenku.

Ak chcete pracovať na svojich projektoch kvalitne, potrebujete k tomu skvele vybavenú dielňu.

www.hornbach.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti HORNBACH

  1. lma633593 says:

    u nás doma sa v dielni nachádza xy náradia, manžel si ju poctivo vybavil

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje