image 50630 25 v1
Galéria (5)

3 pomocníci, ktorí by vám nemali v dielni chýbať

Brúsky, aku skrutkovače a zváračky patria k základnému vybaveniu dielne. Ak v tej vašej stále chýbajú, potom je najvyšší čas si toto skvelé náradie zaobstarať.

Galéria

Brúsky, aku skrutkovače a zváračky - hornbach_bruska_01
Brúsky, aku skrutkovače a zváračky - hornbach_bruska_02
Brúsky, aku skrutkovače a zváračky - hornbach_bruska_03
Podľa čoho pílu vybrať?

Brúska

Brúska bola primárne určená na opracovanie kovu, ale dnes už je škála jeho využitia pestrejšia. Pásovú brúsku najčastejšie využijete na brúsenie veľkých a rovných drevených plôch, taký masívny stôl s ňou obrúsite ako nič. Skoro všetky pásové brúsky majú špeciálne vrecúško na zachytávanie prachu, takže po sebe nebudete musieť toľko upratovať.

Uhlovú brúsku využijete na rezanie a brúsenie obkladov, betónu, plastu i dreva. Veľké brúsky s maximálnym priemerom kotúča 230 mm sú najčastejšie používané k deleniu a brúseniu železných traverzov a trubiek, ale tiež betónu (zámková dlažba) alebo k výrezom stavebných otvorov a drážok do stien a podláh.

V domácich dielňach je veľmi obľúbená „kompromisná“ uhlová brúska s priemerom kotúča 150 mm. Pre drobnejšie práce s kovom a obkladačkami je najviac obľúbená brúska s priemerom kotúča 125 mm. Je ľahká a možno ju dobre držať a viesť jednou rukou.

Uhlové brúsky sú zvyčajne konštruované na sieťové pripojenie. Pre pohodlnejšie použitie sú vyrábané prístroje akumulátorové. Jednotlivé značky predávajú buď brúsky samostatne s akumulátormi, alebo bez nich. Ide o brúsky s priemerom kotúča 125 mm. Ich využitie je na menšie prírezy pri montážach a v miestach so zložitým zaistením sieťového pripojenia. Ich obľúbenosť medzi remeselníkmi rastie.

Aku skrutkovač

Aku skrutkovač je elektrický, akumulátorovým zdrojom poháňaný prístroj. A aký je teda rozdiel medzi aku skrutkovačom a aku vŕtačkou? No úprimne, rozdiel je takmer žiadny. Prístroj vytvára rotačný pohyb s relatívne malými otáčkami a veľkým krútiacim momentom, ktorý možno využiť ako na vŕtanie, tak na skrutkovanie.

V byte si vystačíte s malým, ľahkým skrutkovačom s batériou 3,6 V; 7,2 V; alebo najlepšie 10,8 V a s kapacitou do 2000 mAh. Máte veľké plány a veľkú záhradu? Kúpte si aku 14,4 V alebo ešte lepšie 18 V. V prevedení 18 V totiž mnohé značky vyrábajú celý rad prístrojov fungujúcich na rovnakej batérií – rádiá, nožnice na trávu a živý plot, uhlové brúsky, strunové kosačky a ďalšie.

Profíci a náruživí stavitelia by mali siahnuť po aku skrutkovači s 18 V batériou, veľkou kapacitou a s bezuhlíkovým motorom. Prečo? 18 V prístroje majú ešte znesiteľnú váhu pre celodennú prácu a veľkú kapacitu potrebujete, aby stroj vydržal dlho pracovať.

Zváračka

Kto si trúfne na prácu so zváračkou, nájde pre ňu využitie a nenechá ju stáť mesiace niekde v kúte, tak by mal vedieť, že musí dodržiavať písané aj nepísané pravidlá, ktoré je dobré si zopakovať.

Zváračské pracovisko by malo byť zbavené od horľavých materiálov a v blízkosti by mal byť umiestnený hasiaci prístroj. Zvárač má používať ochranný odev z nehorľavého pevného materiálu, ochranné rukavice, zváračskú zásteru a okuliare alebo kuklu s tmavým sklom.

Medzi majstrami je najrozšírenejšie zváranie za pomoci elektrického prúdu. Najjednoduchším druhom zváračky je transformátor, ktorý mení parametre striedavého prúdu zo siete. Najmodernejším druhom zváracieho aparátu je zvárací inventor. Má menšiu spotrebu energie, je ľahký, mobilný a nemá tendenciu sa prehrievať. Zváračky s plynovou nádobou (tlakovou bombou) znamenajú pre kutila nutnosť prenájmu tlakovej fľaše, a tým aj vyššie náklady. Do dielne sa najviac hodia menšie zváračky na plnený drôt. A po práci si sadnite k HORNBACH blogu a načerpajte novú inšpiráciu.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

  1. mirkoslav says:

    Najlepší pomocník je na prvom obrázku.Vypadá šikovne a som zato aby niečo podobné nechýbalo v žiadnej dielni.Ďalším pomocníkom by mala byť ,,kanapa,, a dobre zásobený bar !

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.