image 46833 25 v1
Galéria (14)

Dokonalá dielňa – najlepšie tipy na jej vybavenie

Počas dlhých zimných mesiacov domáci majstri utekajú do svojich dielní, ktoré sú pre nich priam posvätným miestom. Radi v nich tvoria a pri práci i relaxujú. Čo by nemalo v správnej dielni chýbať? Ako by mala byť optimálne zostavená? Tu máme niekoľko rád.

Galéria

Dielenské náradie
Dielenské náradie - Dielenský-nábytok
Dielenské náradie - Gola-sada
Dielenské náradie - AKU-vŕtačka
Dielenské náradie - Príklepová-vŕtačka
Dielenské náradie - Vŕtacie-kladivo
Dielenské náradie - Uhlová-brúska
Dielenské náradie - Priamočiara-píla

Je jasné, že dobrá dielňa by mala mať základné atribúty: dostatočný priestor, dobré osvetlenie, elektrinu, kúrenie. Nevyhnutnou súčasťou dielne je potom pracovný stôl s odkladacími miestami a zásuvkami určenými nielen na náradie, ale aj drobné pomôcky. Ideálne je využiť celú zostavu skriniek aj s pracovným stolom. Väčšinou sú dobre zostaviteľné a taktiež na kolieskach, sú teda mobilné a v priestore sa s nimi dá dobre manipulovať.

Zostava dielenského nábytku Patriot
Foto: Mountfield

Keď už máme vyriešený pracovný aj úložný priestor, prejdime na obsah dielne. Ktoré náradie je nenahraditeľné a ktoré by nemalo v dielni chýbať?

Skrutkujeme a vŕtame

Do základnej výbavy domácej dielne každého domáceho majstra rozhodne patrí poriadna gola sada. Z veľkého množstva bitov a nástavcov si vždy vyberiete ten správny práve na to, čo v danej chvíli potrebujete. Vďaka predĺženým a ohybným nástavcom sa dostanete aj na ťažko prístupné miesta a neunikne vám už žiadna skrutka.

Gola sada 94 ks
Foto: Mountfield

V nejednej situácii vám iste príde vhod aj akumulátorom poháňaná vŕtačka. Takáto vŕtačka totiž s prehľadom zvládne nielen vŕtanie do rôznych materiálov, ale môžete ju používať aj ako nástroj na skrutkovanie. AKU vŕtačka Patriot AV0180 disponuje Li-ion batériou s nadštandardnou kapacitou 1,5 Ah. Samozrejmosťou je ľavý a pravý chod, dve rýchlosti otáčania a plynulý rozbeh. Integrované osvetlenie nad spínačom umožňuje vŕtanie aj pri zníženej viditeľnosti, LED dióda osvieti pracovnú plochu alebo pripevňovanú skrutku. Indikátor stavu batérie, umiestnený na akumulátore, poskytuje perfektný prehľad o zostávajúcej energii.

AKU vŕtačka Patriot AV0180
Foto: Mountfield

Ak budete chcieť vŕtať do muriva alebo tvrdších materiálov, budete potrebovať vyšší výkon, než dokáže ponúknuť AKU vŕtačka. Pre takéto prípady je dobré mať vo výbave vŕtačku s príklepom. Príklepová vŕtačka Patriot PV0900 s príkonom 900 W je osadená štandardným skľučovadlom na upínanie vrtákov do max. priemeru 13 mm a disponuje možnosťou regulácie otáčok priamo na spínači. Samozrejmosťou je možnosť ľavého a pravého chodu a aretácia spínača. Vŕtačka má tiež pogumovanú rukoväť pre komfortnejšie držanie a prídavnú polohovateľnú rukoväť, ktorá je osadená dorazom na kontrolu hĺbky vŕtania. Viac informácií nájdete na www.mountfield.sk

Príklepová vŕtačka Patriot PV0900
Foto: Mountfield

Ak svojpomocne staviate alebo opravujete dom alebo byt, nezaobídete sa bez vŕtacieho kladiva. To má široké využitie: môžete ho používať na búranie priečok, sekanie drážok na káble, odsekávanie starých obkladov a dlažby, ale aj na vŕtanie do rôznych materiálov ako je drevo, kov, kameň a pod. Vŕtacie kladivo Patriot je vybavené aretáciou spínača, spínačom s reguláciou otáčok, páčkou na prepínanie ľavého a pravého chodu a upínacou hlavou systému SDS. Tri prepínateľné funkcie zaisťujú všestranné využitie vŕtacieho kladiva: vŕtanie, vŕtanie s príklepom, funkcia sekania a nastavenia polohy nástroja.

Vŕtacie kladivo Patriot VK0800
Foto: Mountfield

Režeme a brúsime

Uhlová brúska je praktickým pomocníkom na stavbu aj do domácnosti, ktorý môže slúžiť nielen na povrchové brúsenie, ale aj na rezanie rôznych materiálov. Uhlová brúska Patriot UB0900 je vybavená bezpečnostnou poistkou spínača a aretáciou hriadele pre jednoduchšiu a bezpečnejšiu manipuláciu s kotúčom. Prednú rukoväť brúsky je možné namontovať do troch polôh, čím zaisťuje komfortný úchop a znižuje tak záťaž vašich rúk.

Uhlová brúska Patriot UB0900
Foto: Mountfield

Priamočiaru pílu využijete nielen na drobné stolárske práce. Režú sa s ňou diely pre hudobné nástroje aj napríklad otvory do vtáčích búdok, natoľko je všestranná. Najmodernejšie stroje sú vybavené laserovým pravítkom a mechanizmom uhlovej aretácie, ktorý umožní bočný posun základne a nastavenie predkmitu v závislosti na rezanom materiáli. Túto výbavu má aj priamočiara píla Patriot PP0710. Nespornou výhodou tejto píly je beznáraďové upínanie plátku, ktoré zvyšuje komfort a rýchlosť výmeny. Veľkou výhodou je aj vyššia váha stroja, ktorá podporuje presnosť rezu.

Priamočiara píla Patriot PP0710
Foto: Mountfield

Elektrický hoblík Patriot EH0650 ocení každý stolár alebo domáci majster. Slúži nielen na dôkladné a rýchle hobľovanie, ale tiež na vytváranie polodrážok a skosenie hrán. Na hoblíku je možné nastaviť hĺbku úberu od 0 do 2 mm a zvoliť stranu, na ktorú bude fúkať hobliny. Výhodou je tiež jednoduchá výmena a nastavenie rezacích nožov. Viac informácií nájdete na www.mountfield.sk

Hoblík Patriot EH0650
Foto: Mountfield

Pri mnohých dielenských prácach využijete aj ručnú kotúčovú pílu. Kotúčová píla Patriot KP1300 je praktickým modelom s možnosťou kolmého aj nakloneného rezania. Ponúka tiež možnosť odsávania prachu pomocou nadstavca na pripojenie k vysávaču. Píla má bezpečnostnú poistku spínača, aretáciu hriadeľa a kovovú klznú dosku, ktorou je možné nastaviť hĺbku a uhol rezu.

Kotúčová píla Patriot KP1300
Foto: Mountfield

Univerzálni pomocníci

Z roka na rok rastie dopyt po priemyselných vysávačoch. Niet sa čomu čudovať. Domáci majstri chcú mať jednak upratanú dielňu, jednak tieto prístroje využijú vo viacerých smeroch. Zásuvka na pripojenie externých elektrických spotrebičov z nich robí šikovné multifunkčné náradie. Priemyselný vysávač Patriot VC1000 má zbernú nádobu z nehrdzavejúcej ocele s objemom 30 l a zvládne suché aj mokré vysávanie. Základné balenie obsahuje rad príslušenstva, ktoré je možné naskladať do úložného priestoru v nadstavci.

Priemyslový vysávač Patriot VC1000
Foto: Mountfield

Bez zveráka sa domáci majster v dielni nezaobíde. Toto náradie je potrebné skoro stále. Pridanou hodnotou zveráka potom býva otočný mechanizmus, ktorý z neho robí praktického a nenahraditeľného pomocníka.

Stolný zverák 7 kg
Foto: Mountfield

Oblečenie nielen do dielne

Nie je nad to, keď sa pri práci človek cíti pohodlne. K tomu mu pomôžu nielen kvalitné nástroje, ale aj vhodné pracovné oblečenie. Oblečenie Patriot poskytuje maximálnu ochranu pred vonkajšími vplyvmi a pritom je pohodlné ako druhá koža. Celá kolekcia je ušitá z kvalitných materiálov, ako sú odolná bavlna, zosilnená tkanina Cordura alebo zmesové textílie, ktorých vlastnosti spĺňajú tie najprísnejšie nároky. Oblečenie Patriot bolo navrhnuté v spolupráci s talentovaným dánskym dizajnérom Carstenom Pedersenom, takže sa v ňom budete nielen príjemne cítiť, ale navyše aj skvele vyzerať.

Tričko, nohavice a pracovné rukavice Patriot
Foto: Mountfield

ZDROJ PR článok spoločnosti Mountfield

 1. mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm says:

  ????????????,

 2. mm says:

  Jeden z ďalších navádzajúcich článkov Mountfieldu.Tu si treba uvedomiť,že ak si chcem niečo zhotoviť,opraviť alebo prípadne vylepšiť,aké náradie potrebujem najskôr.Ja osobne by som doporučoval si poriadiť z náradia ako prvé: brúsku,vŕtačku a zváračku.Z príslušenstva jednoznačne pracovný stôl a zverák.Postupom času a podľa potrieb dokupovať ostatné náradie a ďalšie vybavenie dielne.S týmito prvými vecami si je každý schopný pomôcť úplne najviac ba s istotou môžem povedať, že na začiatok sú úplne nevyhnutné.Takto som začínal kedysi aj ja a s odstupom času môžem konštatovať,že vzhľadom na vybavenie mojej dielne som schopný vyrobiť veľmi veľa vecí a tak isto ušetriť aj kopec peňazí.To čo popisuje Mountfield, je na začiatok z veľkej časti len zbytočné vyhodenie peňazí.

 3. Peter says:

  Žiaden Patriot, pokiaľ chcete aby vám náradie niečo vydržalo tak sa musíte orientovať na inú značku ,napr kúpite rozbrusku za 27€ vydrží akurát tak 2 roky a potom zasa druhú a máte to 50-60€, ale keby ste si hneď kúpili napr. Makitu, Narex tak máte vystarané na niekoľko rokov mne osobne Narex zodral dve sady uhlíkov a už derie tretiu sadu mám ju viac ako 10r. a to už niečo narezala. Obdobné je to aj s vrtačkami, pílami atď.

 4. ivan says:

  mam makitu vrtačku priklepovu robilo sa s nou dost často neustale si ju požičiavali svagrovci, od leta 1997 momentalne odpočiva lebo musim zohnat uhliky kupil som teraz jcb uvidim kolko vydrži

 5. Peter says:

  Pracovný stôl musí byť ťažký a masívny pokiaľ máte na ňom umiestnený zverák, neviem ako by ste napr. ohýbali niečo vo zveráku a ten by bol na stole s kolieskami, čo sa týka niektorého druhu náradia oplatí si priplatiť napr. gola sada určite niečo profi (proxon) a pod. Taktiež uhlová brúska keď tak Makita,alebo Narex cena tam je okolo 130€ ale je to investícia na dlhé roky moja Narex EBU150 už derie tretiu sadu uhlíkov a má viac ako 15rokov. Kladivo môžte mať aj Extol.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje