Vyberáme stacionárnu pílu
Galéria (12)

Vyberáme stacionárnu pílu

Či už si chceme vyrobiť vtáčiu búdku, plot, nábytok, postaviť kôlňu v záhrade, alebo sa začať venovať stolárčine pre radosť, budeme potrebovať pílu. Je základným nástrojom, potrebným na akúkoľvek výrobu drevených prvkov.

Galéria

píla
pokosová píla
pásová píla
okružná píla
formátovacia píla
rezací agregát
pásová píla
stôl
Rezanie je základná pracovná operácia pri práci s drevom. Môžeme rezať ručne,  pomocou elektrického ručného náradia alebo na nástrojoch, ktoré si zostrojíme sami, alebo kúpime v obchode, čiže na stacionárnych pílach – okružných kotúčových pílach, rozmietacích, formátovacích a pásových. Ako si takúto pílu vybrať? Iste nie je nič príjemné začať prácu s pocitom, že sme si mali zaobstarať nástroj o niečo väčší či lepší.

Podľa materiálu

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere správneho stroja a nástroja je materiál, ktorý chceme obrábať. Budeme rezať masívne drevo alebo veľkoplošné materiály s rôznym dekorom (lamino) či dyhou vybavené materiály (DTD, LTD, MDF, OSB)?

Spôsoby rezania dreva
Pri masívnom dreve je podstatné, či režeme priečne (drevo krátime), či pozdĺžne (Buď ho rozmietame, t. j. dosku rozdeľujeme pozdĺžnymi rezmi alebo omietame, teda orezávame oblé časti so zvyškami kôry z okrajov dosiek). Ak upravujeme dĺžku aj šírku dreva, hovoríme o formátovaní.

Priečne rezanie dreva
Pri priečnom rezaní na čistú mieru spravidla používame kotúče s menšími, no početnejšími zubmi. Na dosiahnutie dokonalého rezu možno využiť aj tzv. predrezávací pílový kotúč, ktorý je umiestnený pred hlavným (väčším) pílovým kotúčom. Predrezávací kotúč sa otáča v smere rezu a narezáva zospodu do materiálu drážku s hĺbkou najviac 1,5 mm. Tým sa zabraňuje vytrhávaniu triesok zo spodnej (viditeľnej) strany materiálu. Predrezávací kotúč má spravidla priemer od 60 do 120 mm. Hlavný pílový kotúč s priemerom 250 až 400 mm odoberá väčšinu materiálu.


Malá a presná okružná píla K3 basic je určená na presnú prácu. Posuvný stôl, dvojitý pokos. Motor 3 kW, 4 800 ot./min, 3 × 400 V, kotúč 250 až 315 mm, rezná výška 103 mm, šírka 0 až 700 mm, dĺžka 865 až 1 300 mm, stôl 860 × 300 mm, pravítko 900 mm. (Felder Group)

Použitie tzv. predrezávania však nemusí byť vždy nevyhnutnosťou, ak berieme do úvahy, akú drevinu budeme rezať. Napríklad bukové alebo jaseňové drevo nie je náchylné na vytrhávanie triesok (ale pri zlej voľbe rýchlosti posuvu pri rezaní je náchylné na spálenie pílovým kotúčom).


Okružná formátovacia píla K3 winner je presná píla určená pre remeselníkov a priemysel. Motor 3 kW/3 × 400 V, 4 800 ot./min, rezná šírka 0 až 800 mm, dĺžka 1 300 až 2 050 mm, výložník s pravítkom 1 300 mm. (Felder Group
)

Pozdĺžne rezanie dreva
Pri pozdĺžnom rezaní nesmieme nikdy zabúdať na použitie rozovieracieho klinu, ktorý zabraňuje zovretiu pílového kotúča materiálom po rozrezaní, čo môže spôsobiť zranenie obsluhy. Rozovierací klin sa však z bezpečnostných dôvodov musí používať pri akomkoľvek delení dreva, a to aj plošných materiálov, napríklad drevotrieskových dosiek (DTD). Kotúče na pozdĺžne rezy majú väčšie zuby, ktoré sú umiestnené ďalej od seba z dôvodu čistenia rezu pri omietaní a rozmietaní dosák.


Kotúčová píla PKS-315P sa používa na rezanie väčších plošných materiálov z rôznych druhov dreva a na skracovanie dlhých úzkych dielcov bez predrezu. Jedno- alebo trojfázový motor, výškové nastavenie kotúča, rezanie s úkosom do 45° do výšky 100 mm. Väčší liatinový pracovný stôl (aj zadný), pravítko, nastavenie posuvu, formátovací vozík. (Proma)

Formátovanie
Používa sa najmä na rezanie priemyselne vyrábaných dosák, nie na rezanie masívneho dreva. Pri rezaní veľkoplošných vrstvených dosák, (napríklad preglejok, laminovaných dosák), navzájom zlepených dosák (škároviek, latoviek) alebo aglomerovaných dosák (MDF) nerozlišujeme kotúče na pozdĺžne alebo priečne rezanie, pretože sú určené na čistý rez. Majú jemné zuby, ktorými dosiahneme čistý rez v pozdĺžnom aj priečnom smere.

Rezanie veľkoplošných materiálov

Pri delení veľkoplošných materiálov sa kladie väčší dôraz na kvalitu samotného stroja aj pílového kotúča, a to najmä na presnosť a kvalitné ostrie nástrojov. Na materiály potiahnuté dyhou, melamínovou fóliou alebo akýmkoľvek iným druhom materiálu je vždy nutné použiť predrezávací kotúč. Predávajú sa síce aj špeciálne kotúče na rezanie bez použitia predrezávania, ale nikdy s nimi nedosiahneme takú kvalitu rezu ako s predrezávacím agregátom. Hlavný dôvodom na použitie predrezávacieho kotúča pri vrstvených materiáloch je, že poškodené rezy vytvorené len jedným kotúčom sa nedajú opraviť brúsením, ako je to pri masívnom dreve. Predrezávací kotúč ľahko narezáva spodnú časť dielca (dyhu, laminová fóliu atď.). Vďaka tomu dosiahneme perfektné, čisté a nevyštiepené rezy.


Rezací agregát presnej formátovacej píly. (Felder Group)

–>
Výkony a dôležité vybavenie píl

►    Okrem spôsobu rezania a materiálu pri výbere stroja si treba ujasniť, akú veľ­kosť, resp. hrúbku bude mať rezaný materiál, pretože podľa toho vyberáme výkon motora. Na veľkoplošné materiály (rezanie materiálu s výškou do 40 mm), postačí motor s príkonom 3 až 4 kW. Na rezanie masívneho dreva do hrúbky
50 mm stačí príkon 4 kW, pri vyšších materiáloch je nevyhnutný 5,5 kW a viac. Motor predrezávacej jednotky má príkon 0,75 kW.
►    Dôležitou vlastnosťou píly je aj možnosť naklápania pílového kotúča a, samozrejme, aj jeho výškové polohovanie. Dĺžka posuvných stolov na formátovanie sa pohybuje od 1 200 do 3 700 mm. Píly staršej konštrukcie posuvné stoly ani nemajú.
►    Maximálna šírka rezaného materiálu  je podstatným parametrom pri rezaní veľkoplošných dosák. Odvíja sa od veľkosti pracovného stola napravo od kotúča, kde požadovanú mieru nastavujeme pomocou paralelného pravítka.
►    Pri materiáli veľkých rozmerov je potrebné, aby nástroj bol vybavený výložníkovým ramenom, ktoré podopiera materiál pri formátovaní väčších kusov na posuvnom pracovnom stole.
►    Veľmi dôležitým faktorom z hľadiska kvality strojov je uloženie samotného posuvného stola, na ktoré pôsobí veľký tlak pri práci s ťažšími výrobkami.
►    Na drobné práce možno použiť aj pásové píly. Nerežú pílovým kotúčom, ale pílovým pásom.

Skracovacia a pokosová píla LF1000 sa ľahko zmení zo stojanovej píly so stolom na pokosovú. Nastavenie otočného taniera a otáčanie pílovej hlavy doľava a doprava 45°, stôl – hliníkový odliatok, príkon 1 650 W, 2 700 ot./min, hmotnosť 32 kg, hĺbka rezu pri 90° je 68 × 155 mm. (Makita) Makita LH1040F je kompaktná pokosová píla, otočný tanier s nastavením do 52°, sklon hlavy 0 až 45° doľava, hrúbka rezu na stolíku do 40 mm, plynulý rozbeh a brzda motora, príkon 1 650 W, 4 800 ot./min, hmotnosť 14 kg, kotúč 260 mm, hĺbka rezu pri 90° je 69 × 130 mm. (Makita)

Text: Ing. Tomáš Vystyd, Felder Group
Foto a kresby: Felder Group, Makita, Proma, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje