Rezačka obkladačiek

Rezačka obkladačiek

Pri obkladaní kúpeľne obkladačkami potrebujeme z niektorých odrezať, aby pasovali na stenu. Pre to sa nám však nevyplatí kupovať originálnu rezačku, postačí nám aj jednoduchá rezačka obkladačiek zhotovená podľa návodu uvedeného nižšie.

Postup práce
Na oceľovú tyč s priemerom 10 mm a dĺžkou približne 520 mm narežeme z jednej strany závit M10 a z druhej strany urobíme priemer na narezanie závitu M6. Po narezaní závitov tyč ohneme (podľa výkresu). Zo strany, kde je závit M10, vyvŕtame vo vzdialenosti 35 mm od závitu dieru s priemerom 2 mm. Doraz si vyrobíme podľa výkresu z oceľového plochého profilu (materiál akosti 11600).

Rezací kotúč vyrobíme z kaliteľnej ocele, napríklad akosti 19452. Po vysústružení kotúč zakalíme – tvrdosť by mal mať okolo 60 HRC. Po zakalení nabrúsime reznú hranu. Ak nemáme možnosť vyrobiť si rezací kotúč, môžeme ho kúpiť v obchode zo železným tovarom.

Pritláčací kotúč , ktorý vyrobíme z tvrdšej gumy, nasunieme na rúrku s vnútorným priemerom 10 mm.
Doraz nasunieme na tyč a zaistíme dvoma skrutkami M6, pritláčací kotúč nasunieme na tyč a zaistíme podložkami, závlačkou a maticou M10. Rezací kotúč nasunieme tiež na tyč a zaistíme maticou M6. Obkladačku, ktorú chceme rezať, vložíme medzi pritláčací a rezací kotúč – smaltovanou stranou smerom k rezaciemu kotúču. Skrutkou doštelujeme zovretie kotúčov tak, aby medzi kotúčmi bol vytvorený potrebný tlak na rezanie obkladačky, a nastavíme si doraz, o ktorý oprieme obkladačku. Obkladačku potom presunieme medzi kotúče a rezací kotúč vyreže ryhu na smaltovanej strane obkladačky. Dávame pozor, aby ryha bola po celej dĺžke a aby nebola prerušená. Potom obkladačku prelomíme v mieste, kde je ryha.

Ing. Miroslav Plšek
Foto a kresby: autor
–>

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.