Prečo si vybrať kotúčovú pílu

preco si vybrat kotucovu pilu

Kotúčové píly patria medzi základné vybavenie dielne. Okrem klasických píl sa vyrábajú okružné píly zanorovacie, ktoré umožňujú v ktoromkoľvek mieste materiálu začať rez, predrezové, úkosové, respektíve skracovacie. Vyrábajú sa aj špeciálne úkosové píly, ktoré umožňujú deliť dosky až do šírky 300 mm.

Kotúčovou pílou môžeme vyrezať napríklad čap.Formátovaciu pílu potrebujeme vtedy, ak máme narezať viac dosiek s rovnakými rozmermi. Tieto píly sa vyznačujú veľkou presnosťou a čistotou rezu. Ak ideme píliť dyhovaný povrch, použijeme formátovaciu pílu s predrezom. Ide vlastne o ďalšiu pílu, ktorá je vstavaná do formátovacej píly. Predrezový kotúč jemne predreže povrch materiálu do hĺbky približne 1 až 2 mm s opačnými otáčkami, ako má hlavný rez. Bezprostredne za ním nasleduje prerezanie hlavnou pílou. Tento spôsob pílenia zabezpečí veľmi čistý rez.
Na rezanie ľahkých a farebných kovov sa používajú iba špeciálne kotúče s jemnými zubami a negatívnym uhlom čela. Pred odletujúcimi ostrými trieskami je bezpodmienečne nutné chrániť si oči ochrannými okuliarmi. Profil sa musí začať rezať na plytšej strane. Pri delení U-profilu sa nemôže začínať rez na otvorenej strane, ktorá sa pri rezaní kotúča prehýba, a preto by sa mohli zuby kotúča povylamovať. Dlhé profily sa musia dobre podložiť a upnúť, aby sa tlakom kotúča nerozkmitali alebo neprehli, čo zvyčajne spôsobí, že sa kotúč zasekne alebo dôjde k nebezpečnému vyhodeniu píly zo záberu.

Koľko treba zubov
Kotúče sa dajú ľahko vymieňať, preto používame vždy ten, ktorý je najvhodnejší na rezanie konkrétneho materiálu. Vo všeobecnosti platí zásada, že čím je materiál tvrdší, tým väčší počet zubov by mal byť na kotúči. Čím je totiž počet zubov väčší a  rýchlosť otáčania vyššia, tým je rez presnejší a čistejší. Na odvádzanie tepla kotúča, ktoré vzniká trením o materiál, slúžia diery a rôzne tvarované zárezy. V predajnej ponuke sú aj kotúče pokryté tenkou vrstvou teflonu, ktorá zmenšuje trenie v reze a zabraňuje prehrievaniu kotúča. Kotúče SK – s karbidovým rezným povrchom zubov a iným ušľachtilým či tvrdeným povrchom – sú síce drahšie, ale vydržia dlhšie a možno ich niekoľkokrát znova naostriť. SK kotúče sa brúsia na špeciálnom stroji s diamantovým brúsnym kotúčom.

Bezpečnosť obsluhy
Akumulátorová ručná okružná píla je výborným pomocníkom pri prácach v interiéri.Dĺžka stola pred pílovým kotúčom nesmie byť pri stabilných pílach menšia ako priemer použitého pílového kotúča. Stôl musí mať v mieste, kde cezeň prechádza pílový kotúč, vymeniteľnú vložku z vhodného materiálu. Kotúč píly musí mať ochranný kryt, ktorého časti sa samočinne pri prisúvaní dreva do miesta rezu otvárajú a po reze zatvárajú. Kotúč píly s podávacou kolískou musí byť vybavený dvojdielnym ochranným krytom, ktorého časti sa musia pri podávaní dreva do rezu otvoriť a po reze a odklopení opäť zavrieť. Vyčnievajúca časť pílového kotúča pri prerezávaní musí byť zakrytá ešte ďalším krytom. Podávacia kolíska musí mať pridržiavač rezaného dreva a zariadenie na obmedzenie výkyvu. Prenosné ručné kotúčové píly musia mať rozovierací klin. Kotúčové píly s ručným posuvom na pozdĺžne rozrezávanie musia byť vybavené aj rozovieracím klinom. Rameno prerezávacích kotúčových píl, po ktorom sa píla pohybuje, musí mať v krajnej polohe zarážky, ktoré zabránia píle vypadnúť z pohyblivej dráhy, a v základnej polohe zarážku proti samovoľnému pohybu. Tieto píly sa nesmú používať na pozdĺžne rozrezávanie obrobkov. Pílový kotúč hornej kyvadlovej a vahadlovej prerezávacej kotúčovej píly musí byť zabezpečený dvojdielnym ochranným krytom, ktorého vrchný pevný diel musí zakrývať celú vrchnú časť pílového kotúča, v zadnej východiskovej polohe musí byť pílový kotúč zabezpečený z obidvoch strán stenami upevnenými k stolu píly. Kotúč nesmie prejsť cez predný okraj pracovného stola a musí sa samočinne vracať do východiskovej polohy.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteUserFiles/File/materialy-a-vyrobky/dielna/video/natery-dreva-dlhodoba-ochrana-829/makita.flv
Text: Vladimír Chudý
Foto: archív vydavateľstva JAGA, Jan Tůma – Elektronáradie, Bosch, Dolmar, Stihl, Makita, MTD, Narex, Protool

Komentáre

  1. Miimoza says:

    Potreboval by som si vyrobit stolik ku kotucovej pile taky ako ponuka narex – „S3 – Stôl pre pripojenie kotúčovej píly“. Nema niekto navod na vyrobenie takehoto stolika? Poradte prosim.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.