5 nevyhnutných krokov od surovej dosky k stolárskej
Galéria (7)

5 nevyhnutných krokov od surovej dosky k stolárskej

Upravte tvar dosky. Zbavte ju chýb, ktoré by mohli pri práci prekážať. Lepené spoje na nábytku sa už nebudú rozbiehať. Nezaobídete sa bez troch kľúčových strojov – zrovnávačky, hrúbkovačky a stolovej píly.

Galéria

Uprava Dosiek
Uprava Dosiek
Uprava Dosiek
Uprava Dosiek
Uprava Dosiek
Uprava Dosiek

1 ZROVNÁVANIE PRVEJ PLOCHY

Úlohou zrovnávačky je ohobľovať jednu z plôch dosky do dokonalej roviny. Rotujúce nože kopírujúce rovinu stola odoberajú materiál, ktorý s nimi príde do kontaktu. Sú to vždy tie časti dosky, ktoré sa stola dotýkajú. Tento úkon sa opakuje dovtedy, kým celá plocha dosky nedosadne na stôl.

Pri zrovnávaní otáčajte dosku vždy tak, aby vypuklá strana smerovala nahor. Zakaždým, keď po doske prejdete, na hrubom či stmavnutom povrchu uvidíte, ako práca postupuje. Ak prácu hobľovacích nožov nevidieť, vyšrafujte kriedou celú plochu dosky a zrovnávajte, kým značky z povrchu nezmiznú.

2 ROVNOBEŽNÉ HRÚBKOVANIE

Hrúbkovačka pracuje podobne ako zrovnávačka. Rotujúca hlava s nožmi je však umiestnená nad stolom, aby pri hobľovaní vymedzila hrúbku dosky. Keďže je nastavená tak, aby boli nože rovnobežné so spodným stolom, rovnobežné sú aj plochy dosky. Hrúbkovať možno viacerými prechodmi po materiáli.

Postupným uberaním hrúbky opracujte vypuklú plochu tak, aby bola dokonale rovná. Vždy hrúbkujte všetky dosky na projekt súčasne. Budete mať istotu, že sú zhodné. Väčšinu hrúbkovačiek nie je možné opakovane nastaviť tak, aby z nich vychádzali dosky želanej hrúbky.

3 OHRANENIE PRVEJ PLOCHY

Pravítko treba nastaviť tak, aby zvieralo so stolom 90-stupňový uhol a bolo od okraja vzdialené na šírku dosky. Potom už stačí nastaviť malý úber a raz alebo opakovane prejsť celou dĺžkou dosky po stole zrovnávačky. Plocha sa zrovná. Čím dlhší je vstupný a výstupný stôl zrovnávačky, tým bude rovina dokonalejšia.

Úlohou tohto kroku je zrovnávačkou vyrovnať pozdĺžne zakrivenie. Pozor, na prvý pohľad nemusí byť zrejmé. Ak sú však stoly zrovnávačky podstatne kratšie ako doska samotná, zakrivenie sa odstráni iba čiastočne. To môže byť viditeľné pri nabíjaní dosiek na podlahu na zraz – jednej vedľa druhej.

4 OPÍLENIE ŠTVRTEJ PLOCHY

Na tento účel slúži stolová píla s paralelným dorazom. Kotúč treba nastaviť na presný 90-stupňový rez a doraz posunúť tak, aby sa kotúč zahryzol do dosky iba nepatrne – šírkou zuba – bez toho, aby pri pílení vznikal odrezok. Pri opílení vznikne posledná, štvrtá, plocha, ktorá je pre dosku posledným formátovaním v príprave.

Aby bol rez čistý, je výhodné, ak univerzálny kotúč vymeníte za taký, ktorý je určený na pozdĺžne rezanie. Takýto kotúč má prvky na tlmenie vibrácií a zuby tvarované na náročný rez v smere vlákien. Platí nepísané pravidlo, že s rastúcou hrúbkou dosiek klesá počet zubov na pílovom kotúči.

5 OPRAVA CHÝB – VKLADANIE ZÁPLAT

Žiadny masív nie je bez chybičiek, ktoré by mohli narušiť výsledný vzhľad nábytku. Praskliny pri okrajoch dosky možno opraviť lepením. Ak sa nachádzajú v hrčiach či stredovej časti dosky, mnohé možno vytmeliť alebo zaliať epoxidovou živicou. Dosiahne sa tak celistvý povrch.

Voľné hrče a tie, ktoré vypadli pri hrúbkovaní, možno nahradiť hrčovými zátkami. Na lícnej a rubovej strane dosky vyhĺbte sukovníkom (Forstnerovým vrtákom) na stojanovej vŕtačke otvor na vlepenie zátky s presnou hĺbkou. Laik opravené miesto takmer nezbadá. Zátky sa vyrábajú s rôznymi priemermi.

Častou chybou sú živičníky (živicové kanáliky, smolníky) v ihličnatom dreve. Keďže živica bráni prichyteniu tmelu či epoxidu, treba ich odfrézovať frézkou a vyplniť zátkou z masívu. Ryha po fréze má tvar prehnutého písmena V, zátka z masívu vyzerá ako lodička. Po vlepení a prebrúsení sa oprava stane takmer neviditeľnou.

PRACOVNÝ POSTUP

1. ZROVNÁVANIE
Veľmi dôležitý krok, musí sa urobiť ako prvý. Nezrovnaná doska sa môže zasekávať v hrúbkovačke. Foto: Milan Gigel

2. ZROVNÁVANÁ DOSKA
Dosky sa nehobľujú len preto, aby boli hladké, ale najmä preto, aby boli rovné. Foto: Milan Gigel

3. HRÚBKOVANIE
Podľa zrovnanej plochy sa pri hrúbkovaní uberie aj z protiľahlej nerovnej plochy. Vzniknú dve rovnobežné roviny. Foto: Milan Gigel

4. OHRANENIE
Najmenšiu pozdĺžnu plochu dosky („hranu“) treba vyrovnať na zrovnávačke. Ne­ohranená doska sa na stolovej píle rozmietne v oblúku. Foto: Milan Gigel

5. OPÍLENIE
Protiľahlú rovinu opílime podľa ohranenej. Doska bude mať po opílení ostré hrany, bude pravouhlá, rovná a rovnobežná v každom smere. Foto: Milan Gigel

6. OPRAVY
Chyby dreva možno odborne opraviť tak, aby opravené miesto bolo celkom nenápadné. Foto: Milan Gigel

Stolársky SLOVNÍK

ZROVNÁVANIE
Žiadna doska nie je dokonale rovná. Počas schnutia sa drevené vlákna skracujú a vytvárajú vnútorné pnutie. Preto sa aj dobre uskladnené dosky poprehýbajú. Niektoré sa javia ako rovné, na iných vidno nedostatky na prvý pohľad. Čím širšia je doska, tým je deformácia viditeľnejšia.

HRÚBKOVANIE
Pri stolárskej práci je potrebné, aby bola doska na každom mieste rovnako hrubá a jej plochy rovnobežné. Je to dôležité nielen z estetického hľadiska, ale aj na presné dosadnutie spojov. Keďže pri zrovnávaní sa pravdepodobne stratila rovnobežnosť plôch dosky, treba to napraviť.

OHRANENIE
Po zrovnaní a hrúbkovaní sú dosky jedna ako druhá. Stále však nie sú pripravené na použitie v dielni. Chýba im to najdôležitejšie. Najmenšie, bočné, plochy dosiek (nazývané aj hrany) by bez pozdĺžneho prehnutia po celej dĺžke tvorili rovinu kolmú na obe plochy dosky. Takže na zrovnávačke sa zrovná jedna plocha.

OPÍLENIE
Tri plochy máme opracované. Aby však vznikla štvorstranne hobľovaná doska s kolmými hranami, treba skopírovať hobľovanú hranu na druhú stranu. Urobte jednoduchý rez rovnobežný s rovnou ohranenou stranou tak, aby bola doska po celej dĺžke rovnako široká.

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: autor, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Anonym says:

  len pozor na prsty

 2. zuzicka says:

  kutil misi pisi

 3. Okolosediaci says:

  „Ne­ohranená doska sa na stolovej píle rozmietne v oblúku.“

  Čo znamená táto blbá veta?!? Viete vôbec čo je rozmietacia píla???

  1. mm says:

   Pozdĺžne rezanie vedľa vodiaceho dorazu kopíruje zakrivenie (oblúk) dosky.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje