Lešenia
Galéria (10)

Lešenia

Lešenie je dočasná pomocná stavebná konštrukcia, ktorá sa používa pri stavebných a montážnych prácach vo väčších výškach. Podľa tvaru hlavných častí môžu byť lešenia z tyčových dielcov, z plošných dielcov alebo z priestorových dielcov. Môže nám slúžiť ako pracovná podlaha, podopierajúca a dopravná konštrukcia, alebo ako konštrukcia, ktorá ochraňuje pracovníkov a chodcov.

Galéria

Delenie lešení podľa účelu
Podľa účelu, resp. spôsobu využitia, rozdeľujeme lešenia na pracovné, pomocné a ochranné a záchytné konštrukcie. Pracovné lešenia – hlavné (ťažké) vyžadujú plošnú nosnosť pracovnej podlahy viac ako 200 kg/m3. Pomocné (ľahké) lešenia majú plošnú nosnosť do 200 kg/m3. K lešeniam, ktoré používajú väčšie stavebné firmy, patria aj závesné lávky a mechanické pojazdné a prenosné lešenia.

Výber lešenia
Pri výbere lešenia by sme mali venovať pozornosť najmä spôsobu jeho montáže, ktorá by mala byť veľmi rýchla, bez skrutkových spojov. Manipulácia s jednotlivými prvkami by mala byť bezpečná, všetky dielce by mali byť ľahké, ich hmotnosť by nemala presiahnuť 18 kg. Spoje by sa mali dať jednoducho zabezpečiť poistkou proti samovoľnému uvoľneniu. Pracovné podlahy z hliníka alebo ocele by mali byť vybavené rukoväťami, inak si môžeme priškripnúť prsty. Moderné lešenárske systémy vytvárajú na každom poschodí priechodnú pracovnú podlahu, takže nehrozí potknutie o prekážku, prípadné zachytenie odevu o rôzne výčnelky na zábradliach alebo na stojkách, pretože priechodový profil je čistý. Bočné zarážky pri správnom osadení garantujú bezpečné uzamknutie podláh a chránia nižšie poschodia a chodcov pred vypadnutím predmetov. Rámové zábradlia stužujú celú konštrukciu, takže je bezpečná už pri montáži. Dvojradové zábradlia vytvárajú pocit bezpečia, čo je výhodné z hľadiska sústredenia na prácu. Oproti rúrovým konštruk­ciám sa zábradlia budujú veľmi ľahko, stačí ich zasunúť do konštrukčného otvoru.

Lešenia z tyčových dielcov
Tieto lešenia sú konštrukčne jednoduché a variabilné. Možno ich postaviť v rôznych podmienkach, v komplikovaných terénoch, v zložitých výškových a pôdorysných priestoroch. Ich nosnosť môžeme meniť zahustením stojok, prípadne ich zdvojením a príslušným zvýšením počtu ostatných častí konštrukcie. Vďaka možnosti rozloženia na základné konštrukčné prvky zaberajú minimálny priestor pri skladovaní a zároveň sú z rovnakých príčin nižšie aj požiadavky na prepravné kapacity. Ich nevýhodou je väčšia náročnosť pri stavbe a rozoberaní. Bezpečnosť týchto konštrukcií si vyžaduje veľkú skúsenosť pri ich navrhovaní aj montáži. Renomovaní výrobcovia ponúkajú programy na vypracovanie projektu konštrukcie pomocou počítača. Výpočet zabezpečuje dodržanie všetkých požadovaných parametrov (vrátane bezpečnostných), ako aj výpis všetkých požadovaných konštrukčných prvkov a rozpis počtu pracovníkov a prace. Aj keď je široká ponuka predovšetkým moderných lešenárskych produktov, nemali by sme zabúdať na klasické rúrkové lešenia doplnené uceleným sortimentom objímkových a špeciálnych spojok. Táto klasika vhodne doplní ostatné systémy, najmä v projektoch, kde sa kladú neštandardné požiadavky a volia atypické tvary. Objímkové spojky bývajú lisované a kované, ponúkajú sa ako pravouhlé, otočné, nastavovacie, schodiskové, nosníkové, kotevné atď. 

Rúrkové lešenia známe z minulosti sa spájajú jazdcom alebo objímkami.
Na spájanie lešenia sa používa aj sklopná excentrická poistka.
Detail upevnenia podlahového dielca

Rámové lešenie
Základným prvkom každého rámového lešenia je rám, ktorý môže byť uzavretý alebo otvorený. Uzavreté rámové lešenia sa používajú na stavbu lešení okolo najvyšších budov, ale aj rodinných domov. Pre odborníkov je dôležitý údaj o výške lešenia, pri ktorej ešte netreba kotviť prvky lešenia do stien budovy, resp. údaj o počte kotiev na 1 m2 pri kotvení. Pri stavbe bežného rodinného domu sa lešenie zväčša nekotví. Rámové lešenia s otvoreným rámom poskytujú výhodu ľahších prvkov, pretože každý zvislý rám sa skladá z dvoch prvkov. Trocha sa tak zníži tuhosť celej konštrukcie. Na druhej strane otvorený rám umožňuje obchádzať prekážky na budovách. Vďaka konštrukčnej tuhosti sa bez špeciálnych opatrení môžu stavať rámové lešenia až do výšky 80 m s efektívnym kotvením. Niekedy sa môžeme ocitnúť v situácii, keď budeme potrebovať doplniť staré rúrkové lešenie rámovým, ktoré je výhodné, lebo má rovnaký priemer rúrok ako rúrové. Oceľové rámové lešenie vďaka svojej univerzálnosti a širokej ponuke špeciálnych dielov a príslušenstva možno použiť na ľubovoľné členité fasády. Vybrať si môžeme z tradičných oceľových rámových lešení bez povrchovej úpravy s hákovými spojkami, prípadne z rúrkových lešení z hliníkových zliatin.

Kotvenie rámových lešení
Väčšina rámových lešení sa kotví až od výšky 16 až 20 m. Dôležitou informáciou pre staviteľov rodinných domov je aj to, akým spôsobom sa lešenie montuje. Niektoré rámové lešenia môže zmontovať do výšky 6,5 m jediný pracovník. Pri dvojpodlažnom rodinnom dome, ktorý má navyše obytné podkrovie, táto výška celkom stačí na to, aby si lešenie poskladal stavebník svojpomocne. Aj tu však platia bezpečnostné predpisy. Ak stavebník nemá odbornú kvalifikáciu (spôsobilosť) na stavbu lešení, nesmie si ho svojpomocne zmontovať. Rámové lešenia sa vyrábajú zo žiarovo zinkovanej ocele, takže sú spoľahlivé po celý čas svojej životnosti.

Kúpiť si či požičať
Ak používame lešenie opakovane, určite si položíme otázku, či je pre nás výhodnejšie prenajímať si lešenie, alebo si ho kúpiť a mať vlastné. Ak staviame rodinný dom, výhodnejšie pre nás bude si lešenie požičať. Cena prenájmu závisí od ročného obdobia, dĺžky prenájmu a výmery lešenia. V lete, keď je veľký záujem, môže byť cena prenájmu vyššia. V cene požičaného lešenia je aj počítačovo spracovaný projekt. Výsledkom je nákres celej zostavy, situovanie vzhľadom na budovu a rozpis materiálu. Na stavbu sa teda dopraví len to, čo budeme skutočne potrebovať. Projektom sa zaručuje aj správny statický výpočet. Lešenie sa postaví rýchlo a počas montáže sa neimprovizuje. Pri menších stavbách, akými sú napríklad rodinné domy, sa projekty na lešenie zväčša nerobia, pretože lešenári, ktorí majú odborné skúsenosti, urobia montáž spoľahlivo aj bez neho.

Text: Vladimír Chudý
Foto: Günzburger Steigtechnik GmbH, archív vydavateľstva
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. jurajs says:

    Poradte mi jake použivate lešeni?

  2. Tomáš says:

    Väčšina rámových lešení sa kotví až od výšky 16 až 20 m???? Pán Chudý, koľko lešenia ste za svoj život fyzicky postavili? Prosím, rýchlo ten článok opravte, skôr, ako sa nájde nejaký blázon, ktorý bude stavať podľa Vašej inštruktáže!

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje