Oporná konštrukcia na vinič
Doterajší spôsob pestovania viniča pri dome bol taký, že výhonky sa ťahali popri opornom múre po jednotlivých prvkoch existujúceho zábradlia. Keďže výhonky prerástli aj zábradlie, začali sme ich priväzovať špagátom k streche rodinného domu. Tento spôsob bol prácny a nepraktický.
Galéria
Aké som zvolil riešenie?Problém som vyriešil použitím opornej konštrukcie. Na nej jednotlivé výhonky rastú cez oká výplne zo zváranej sieťoviny a zároveň ju obopínajú.
Oporná konštrukcia na vinič je zhotovená z oceľových materiálov zváraním. Najprv zhotovíme rám z jednopalcovej oceľovej rúrky. Materiál je z estetického hľadiska prispôsobený k existujúcemu zábradliu, ktoré je urobené taktiež z oceľovej rúrky. Na priečky bola použitá 3¬¬/8“ oceľová rúrka. Výplň tvorí zváraná sieťovina (používa sa pri betonárskych armovacích prácach) s priemerom drôtu 6 mm. Veľkosť štvorca oka je 15 × 15 cm. Šírka opornej konštrukcie v dolnej časti je 285 cm, v hornej 135 cm a jej výška je 300 cm. Po narezaní jednotlivých prvkov rámu a priečok bol rám s priečkami zvarený.
V ďalšej fáze pracovnej činnosti vystrihneme (vyrežeme) jednotlivé časti výplne zo zváranej sieťoviny a privaríme ju k rámu a k priečkam konštrukcie. Hotovú konštrukciu v dolnej časti privaríme k zábradliu, hore ju skrutkami do dreva ukotvíme k začínajúcej časti strechy pomocou dvoch prevŕtaných a privarených pásovín s rozmermi 30 × 5 × 200 mm. Celá konštrukcia je zhotovená tak, aby presne vyplnila priestor medzi existujúcim zábradlím a začínajúcou drevenou časťou strechy. Druh materiálu, rozmery opornej konštrukcie si môže každý prispôsobiť svojim podmienkam. Nakoniec celú konštrukciu povrchovo upravíme základným antikoróznym a vrchným náterom. S výrobou opornej konštrukcie na vinič je najlepšie začať ešte pred jeho výsadbou, resp. keď sú výhonky ešte krátke. Keď to nie je možné, zhotovíme ju pred začatím vegetácie, prípadne po jej skončení.
Mgr. Jozef Sendrej, Teplička
Foto a kresba: autor
Komentáre