ako vyriesit schodisko v rodinnom dome
Galéria (5)

Ako vyriešiť schodisko v rodinnom dome

Hneď po zhotovení stropov vzniká problém komunikačných trás MEDZI PODLAŽIAMI. Je nevyhnutné zhotoviť schody. Všetky potrebné parametre sú dané projektom a VÝBER SCHODISKA treba s projektantom riešiť ešte vo fáze projektovania.

Galéria

stavba, schody
Červená čakanka
drevo, schody

DREVENÉ SCHODISKO

Drevené schodisko je jedno z najjednoduchších riešení, pretože nepotrebuje nijaké zvláštne kotvenie do podlahy ani do horného podlažia. Možno ho teda položiť priamo na hotovú podlahu. Nie je nutné budovať základ. Čo sa týka výberu dreva, je viac-menej na investorovi – aké sa hodí do interiéru, aká je cena a pod. Drevené schodiská sa prevažne navrhujú s krajnými schodnicami, ale stretávame sa aj neštandardnými riešeniami s jednou stredovou schodnicou, s točitými schodiskami, zalomenými schodiskami a pod. Spájanie drevených schodísk sa prevažne rieši tesárskymi spojmi a lepidlami, ale pri veľkovýrobe sa môžeme stretnúť aj so skrutkami. Pri drevených schodiskách je možné navrhnúť kombináciu s oceľou, či už pri zábradlí, alebo v prípade nosnej časti schodiska.Jednoduchosť konštrukcie a dostupnosť materiálu priam predurčujú drevené schody na svojpomocné zhotovenie.

VÝHODY

+  ľahká konštrukcia
+  rýchla montáž bez väčších stavebných úprav okolia
+  estetické pôsobenie
+  cena pri prefabrikovaných schodiskách

NA ČO SI DAŤ POZOR

  kroková hlučnosť
  nosnosť

CENA
Cena za jednoduché jednoramenné schodisko so zábradlím sa pohybuje okolo 700 €. Ak by bolo schodisko dvojramenné s podestou, cena by sa ešte navýšila o materiál na vyhotovenie podesty.

OCEĽOVÉ SCHODISKO

Rozmery oceľového schodiska sa pri návrhu vyrátavajú rovnako ako v prípade dreveného, materiál neovplyvňuje postup pri návrhu, pri oceľovom schodisku je však potrebné vyriešiť kotvenie do podlahy v hornej aj dolnej časti. Oceľové schodisko je náročnejšie nielen na realizáciu, ale aj finančne. Väčšinou ide o jednoduchú konštrukciu s jednou strednou schodnicou. Ani tu sa však fantázii medze nekladú a tvar schodiska môže byť ľubovoľný (zalomené, točité, priame, dvojramenné a pod.). Samotné umiestnenie schodiska v interiéri potom rozhoduje, či schodisko bude samonosné, alebo bude potrebné kotviť ho do stien, resp. navrhne sa iný systém podopretia. Samozrejme, že ho možno kombinovať aj s inými materiálmi. Ako nášľapná vrstva sa dá použiť drevená alebo sklená nástupnica (v takom prípade musí byť použité bezpečnostné sklo), prípadne aj mramor, žula alebo rôzne variácie ťahokovu a pod. Výhodou oceľového schodiska je možnosť použitia aj v exteriéri v prípade, ak sa ošetrí vhodným náterom. Dodáva sa aj rozmontované, čo môže znížiť náklady na dodávku.


Oceľové schody pôsobia ľahko, ale sú pevné. Nosnú konštrukciu možno kombinovať s mnohými materiálmi.

VÝHODY

+  pevná a ľahká konštrukcia
+  možnosť samonosnej konštrukcie
široká škála tvarov a materiálových kombinácii, estetické vyhotovenie
+  suchá montáž

NA ČO SI DAŤ POZOR

  cena
–  náročnejšie na zhotovenie
  kroková hlučnosť

CENA OCEĽOVÝCH SCHODOV
Pohybuje sa okolo 55 € za schod. Samozrejme, cena sa zvyšuje podľa tvaru, spôsobu kotvenia a tvaru a materiálu zábradlia (kované tvarované zábradlie, sklenené, drevené, lanové a pod.)

ŽELEZOBETÓNOVÉ SCHODISKO

Najčastejšie sa zhotovuje, ak má byť osadené v chodbe a zádverí, prípadne viesť do suterénu. Pri takomto schodisku je potrebný dôraz na presnosť zhotovenia stupňov, čo je veľakrát kameňom úrazu. Pri povrchových úpravách stupňov sa všetky nerovnosti (hlavne výška stupňov) musia presne doupravovať. Nástupnica a podstupnica (vodorovná a zvislá časť stupňa) sa najčastejšie upravujú drevom, prípadne sa obkladajú keramickou dlažbou. Železobetónové schodisko je oproti ostatným konštrukčným systémom najrobustnejšie. Nosná konštrukcia môže byť navrhnutá ako schodnicová (schodnica uložená na podeste) alebo je ukotvená do steny či stĺpa, samonosná a pod. Miernou nevýhodou železobetónového schodiska sú mokré procesy počas realizácie, je teda náročnejšie na čas a nadväznosť na ostatné práce na stavbe. Aj rekonštrukcia, zmena farebnosti alebo opravy železobetónových schodísk sú náročnejšie (nielen prácnejšie, ale aj z hľadiska financií). Výhodou je taktiež použitie v exteriéri i interiéri.

Železobetónové schody sú pevné a sú vhodné aj do exteriéru. foto: thinkstock.com

VÝHODY

pevná a stabilná konštrukcia
+  vhodné do exteriéru aj interiéru
+  cena
+  široká škála tvarov

NA ČO SI DAŤ POZOR

–  mokré stavebné procesy predlžujú čas výstavby, pri rekonštrukcii treba okolie chrániť pred vodou
  horšie estetické vlastnosti

CENA ŽELEZOBETÓNOVÉHO SCHODISKA
Pri stanovení finančnej náročnosti železobetónového schodiska tvoria cenu náklady za prácu pri zhotovení debnenia a materiál (ktorý nie je príliš drahý – oceľ a betón). V našom príklade vychádza cena schodiska približne na 550 € (práca a materiál). Ide iba o náklady na hrubú stavbu. Obklad, nástupnice, zábradlie a pod. cenu ešte zvýšia v závislosti od zvolených materiálov.–>

NAVRHNITE SI SCHODISKO

Ako by vyzeral výpočet týkajúci sa schodiska s konštrukčnou výškou 3,2 m, ak na ňom chcete mať 20 schodov?

VÝŠKA SCHODU
Konštrukčnú výšku schodiska (od podlahy po podlahu) vydeľte navrhovaným počtom stupňov, takže výška stupňa (h) bude 3 200 : 20 = 160 mm.

HĹBKA SCHODU
Teraz vyrátajte hĺbku stupňa (b). Predpokladá sa pritom, že priemerná dĺžka (a) je 630 mm. Aby chôdza po schodisku bola pohodlná, musí platiť vzťah 2 . h + b = a. Tento vzorec sa oddávna používa pri výpočte schodov, odráža výsledky získané dlhoročnými skúsenosťami.
Teda 630 = 2 . 160 + b a z toho b = 310.

VÝSLEDOK
Schodisko by malo mať výšku stupňa 160 mm a hĺbku stupňa 310 mm. Keďže na jednom ramene môže byť najviac 16 stupňov, muselo by byť rozdelené na dve ramená.

foto: thinkstock.com

SLOVNÍK STAVEBNÍKA

ROZMERY SCHODOV
Prispôsobujú sa priestoru, ktorý máme k dispozícii. Rozhodujúca je pritom konštrukčná výška podlažia (výška od podlahy po podlahu).

SCHODNICA
Je to konštrukcia, na ktorej ležia schodiskové stupne, čiže schody. Materiálovo sa od stupňov môže odlišovať. Napríklad na schodnici z ocele môžu byť drevené stupne.

PODESTA
Je to miesto mimo podlažia, ku ktorému sa pripájajú schody, presnejšie povedané schodiskové ramená. Ak je stupňov na ramene príliš veľa, môže sa medzi podesty zaradiť tzv. medzipodesta. Rozmer podesty je odvodený od šírky schodiska, k šírke ramena sa pripočíta 100 mm.

MAXIMÁLNY POČET STUPŇOV

Na jednom ramene môže byť najviac 16 stupňov. Ak je na schodisku podesta alebo medzipodesta, možno navrhnúť viac stupňov.

MINIMÁLNA ŠÍRKA SCHODISKA
V rodinnom dome musí mať schodisko šírku najmenej 900 mm. Aby sme túto šírku dodržali, schodiskové stupne musíme rozšíriť o hrúbku zábradlia.

POHODLNÝ KROK

Schodisko má byť pohodlné, vzhľadom na priemernú dĺžku ľudského kroku a chodidla je optimálny schod s výškou 160 mm a s hĺbkou 310 mm.

ZÁBRADLIE JE NEVYHNUTNÉ
Každé schodisko musí mať zábradlie. Výška zábradlia sa prepočítava vzhľadom na výšku prepadu, v rodinných domoch je to štandardne 1 m.

Text: Ing. Martina Adamcová, Ing. Lea Procházková
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Anonym says:

  Na jednom ramene môže byť najviac 16 stupňov ?? Nie nahodou 18 ??

 2. maros says:

  chcel by som na rodinom dome preobit vchod do rodineho domu

 3. Veronika says:

  Dobrý večer, viete poradiť so schodmi? Hľadáme niečo moderné do novostavby, no vôbec nevieme kde začať. Ďakujem za akúkoľvek pomoc!! 🙂

  1. DaliborS says:

   Pani Veronika, my sme si nechali doma urobit pekne zabradlie od Empate. Davali sme robit okolo terasy vonku aj na balkon na poschodi,a pekne to vsetko ladi, my sme spokojni. Ale zalezi kam to chcete? My mame skusenost len s tymi vonkajsimi.

   1. Veronika says:

    No Hladáme schody do vnútra a zábradlie na balkon na poschodí. Ďakujem, na stránku určite mrknem a nechám sa inšpirovať.:)

   2. DaliborS says:

    Tak urcite si nieco vyberiete. Ja mozem firmu len doporucit, nic nam nehrdzavie ani podobne. Urcite dajte vedet ci ste si nasla nieco pekne, co vas zaujma.

 4. Pavel Tej says:

  pekny podvecer, vededel by mi niekto poradit daju sa urobit drevene schody v ohranicenom priestore cca 70/70cm do hlbky 120cm s vystupom / vstupom pravouhlym,neviem ci sa da tej otazke porozumiet. dakujem

 5. Marcel says:

  poradte niekto dobrú firmu interierove schody na vychode Slovenska,

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.