Ako si vybrať správny vrták do kovu
Pri vŕtaní do akéhokoľvek kovu sa nezaobídete bez dobrého vrtáka. Prinášame vám nielen prehľad vrtákov vhodných do kovu, s ktorými vám pôjde práca od ruky, ale aj užitočné rady, ako správne postupovať pri vŕtaní.
Galéria
Vrtáky do kovu sa všeobecne označujú skratkou HSS (High Speed Steel), čo znamená, že sú vyrobené z tvrdej „rýchloreznej“ ocele. Keďže pod označením vŕtaného materiálu môžeme chápať mäkký hliníkový plech, ako aj extrémne tvrdú nehrdzavejúcu oceľ, v nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme, ako sa vrtáky do kovu rozdeľujú podľa druhu kovov, z ktorých sú vyrobené, a na aký typ kovu sú určené.
Typy vrtákov podľa konštrukcie
Vrtáky do kovu sa rozdeľujú na dve základné skupiny – špirálové (plné) vrtáky a korunkové (duté) vrtáky.
Špirálové vrtáky HSS určené do ručných vŕtačiek odoberajú materiál v celom priemere vrtáka. Majú väčšinou rozsah priemerov 1 – 13 mm s rovnakým priemerom po celej dĺžke vrtáka. Pri väčších priemeroch treba počítať s frézovanou oskou na 13 mm, aby sa dali prichytiť do bežného skľučovadla na vŕtačke, ktorá má štandardne maximálny priemer prichyteného vrtáka 13 mm.
Existujú aj vrtáky do stojanových vŕtačiek, kde už môžu byť priemery od 10 do 70 mm, prichytávajú sa do vŕtačky cez tzv. Morse kužeľ, čo je samosvorný spôsob prichytenia bez potreby skľučovadla, na jeho uvoľnenie však potrebujete klin a kladivo, aby ste ho vyklepali z vretena, v ktorom je zachytený. Hroty špirálových vrtákov sú brúsené pod uhlom 118°až 135°, plochejší uhol (135°) umožňuje lepšie vedenie vrtáka pri zanorení do materiálu.
Korunkové vrtáky HSS sú určené do stojanových alebo magnetických vŕtačiek, vŕtajú materiál len po obvode kružnice, t. j. neodoberajú materiál v celom priemere vrtáka. Vďaka tomu dokážu vŕtať priemery v rozsahu 12 až 150 mm oveľa efektívnejšie ako špirálové (plné) vrtáky. Korunkové vrtáky sa prichytávajú cez tzv. Morse kužeľ (stojanové vŕtačky) alebo úchyt Weldon (magnetické vŕtačky).
Pri vŕtaní pomocou korunkových vrtákov je nutné zabezpečiť chladenie, ideálne zvnútra vrtáka, aby nedošlo k roztrhnutiu vrtáka v dôsledku tepelnej expanzie vŕtaného jadra materiálu, ktoré pri trení (zohrievaní) zväčšuje svoj priemer. Povinnou súčasťou je aj tzv. stredový vrták, ktorý slúži na lepšie vycentrovanie vrtáka na stred diery a zároveň uvoľňuje prívod chladiacej kvapaliny do stredu vrtáka.
Typy vrtákov podľa materiálu
Pri výrobe sa používajú viaceré postupy, napríklad valcovanie, frézovanie a vybrusovanie. Valcované vrtáky sú klasické čierne, vyrábané pomocou šikmého valcovania za tepla. Sú štandardne kvalitné a majú najnižšiu cenu. Frézovaním sa na povrchu vrtáka vytvára drážka, čím sa dosahuje vyššia presnosť aj životnosť. Vybrusované vrtáky majú najvyššiu kvalitu aj cenu. Vyrábajú sa brúsením základného materiálu, ktorý je tvrdší a tepelne odolnejší ako materiál valcovaných vrtákov. Na základe postupu výroby a materiálovej skladby vrtáka ich delíme na tieto typy:
„Na zabezpečenie presnej vŕtanej diery a maximálnej životnosti vrtáka je dôležité postupovať podľa nasledujúcich zásad.“
Richard Slafkovský špecialista na náradie ALLMEDIA spol. s r.o
Správny pracovný postup pri vŕtaní
Pred začiatkom vŕtania je vhodné vyznačiť si stred diery pomocou tzv. jamkára, tým sa vyhnete kĺzaniu vrtáka po povrchu pred jeho zanorením.
Otáčky vŕtačky sa vždy prispôsobujú priemeru vrtáka a vŕtanému materiálu, pričom platí základné pravidlo: čím je priemer vrtáka väčší a materiál tvrdší, tým sa používajú nižšie otáčky, aby sa predišlo prehrievaniu vrtáka. Ak vám spod vrtáka vychádzajú dlhé špirálové triesky, je to znak správneho vŕtania.
Na zabránenie prehrievaniu vrtáka sa používajú chladiace oleje alebo mazivá, ktoré okrem predĺženia životnosti vrtáka zabezpečujú aj rýchly odvod pilín, takže nedochádza k upchávaniu špirály, najmä pri mäkších farebných kovoch.
Vyhnite sa prílišnému tlaku na vŕtačku, ideálne je vyvinúť taký tlak, pri ktorom dochádza k najlepšiemu odvádzaniu pilín z vŕtaného otvoru bez viditeľného preťaženia stroja, pri príliš slabom tlaku zase dochádza k prehrievaniu vrtáka bez potrebného odberu materiálu.
Tlak vŕtačky musí ísť vždy v smere osi vrtáka, ináč hrozí riziko jeho ohnutia alebo zlomenia.
Pri vŕtaní väčších priemerov použite na predvŕtanie menší priemer, ktorý zabezpečí presné vedenie vrtáka s väčším priemerom. Ak vŕtate väčší priemer do tenkého plechu, je vhodné použiť stupňovitý vrták, ktorý má väčší rozsah vŕtaných priemerov podľa hĺbky zanorenia do materiálu.
Ak vŕtate do tenkého plechu, odporúčame ho svorkou prichytiť spolu s drevenou podložkou, aby vám pri vynorení vrtáka z plechu nevznikli príliš veľké rozstrapkané okraje, zníži sa aj riziko zlomenia vrtáka. Ideálne je použiť tzv. klampiarsky obojstranný vrták s veľmi krátkou špirálou.
Pri vŕtaní kónického zapustenia pre skrutku, aby lícovala s povrchom, použite najprv vrták určený na priemer skrutky a následne zavŕtajte väčším vrtákom zapustenie. Na profesionálne zhotovenie zapustenia sa používa tzv. záhlbník s presným sklonom a priemerom.
Nikdy nevŕtajte do predmetu uchopeného rukou, vždy ho treba mať prichytený v pracovnom stole/vo zveráku/svorke. Pri ťažkých predmetoch stačí ich vlastná váha na zabránenie posunu pri rotácii vrtáka.
Text: Richard Slafkovský, Foto: archív allmedia, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám
Páčil sa vám tento článok? Vyberte si zo zvýhodnených ponúk predplatného nášho časopisu a dostávajte užitočný obsah priamo domov.
A čo je najviac podstatné ak potrebujete kvalitný vrták tak kupovať vrtáky Narex a pokiaľ by sa vám podarilo kúpiť sem tam je to k dostániu na rôznych bazároch tak kúpiť ešte vrtáky vyrobené za socializmu je to zaručená kvalita, mám takéto vrtáky a viem o čom píšem bežne vŕtam otvory aj o priemere 20mm a to do kovu hrubého 10-30mm, som taký domáci kutil a používam ručnú vŕtačku uchytenú v stojane,k vŕtačke mám pripojený regulátor otáčok ,lebo tá moja nemá regulátor je to ešte stará Narex EV 510D a ešte čo je veľmi dôležité a je to spomenuté v článku pokiaľ sa to dá tak nikdy nedržať obrábaný materiál v ruke, viete si predstaviť že pri vŕtani otvoru 15mm mi vytrhne matreriál z ruky?