diamantové vrtáky
Galéria (7) Zdroj: Allmedia

Čo dokážu diamantové vrtáky a ako s nimi pracovať

Diamant je najtvrdší materiál a každý by právom očakával, že sa s takýmito vrtákmi dá vŕtať úplne do všetkého s neobmedzenou životnosťou.

Galéria

diamantové vrtáky
diamantové vrtáky
diamantové vrtáky
diamantové vrtáky
diamantové vrtáky
diamantové vrtáky

Radí Richard Slafkovský

Skôr ako sa pustíte do vŕtania diamantmi, mali by ste vedieť niekoľko základných faktov, ktoré vám zjednodušia prácu.

Diamantové vrtáky sú určené najmä na tvrdé materiály, ako je sklo (nie tvrdené!), kameň, keramika, gres, obklady, dlažba, betón, sklobetón a železobetón. Určite by ste ich nemali používať do kovov, kde vznikne problém s prehrievaním v dôsledku trenia a následným zatavením diamantového segmentu, ani do mäkkých materiálov, ako je drevo či plast, kde zase môže dôjsť k nalepeniu materiálu na telo vrtáka.

diamantové vrtáky
Vrták do dlažby na vŕtanie za mokra. | Zdroj: Allmedia

Dva typy vrtákov

Diamantové vrtáky sa delia na dve základné skupiny, a to vrtáky s diamantovým hrotom, ktoré sú určené na vŕtanie otvorov menších priemerov do skla či keramiky, a na diamantové vŕtacie korunky, ktoré sú v strede duté, t. j. vŕtajú materiál len po obvode a vyvŕtané jadro vypadne zo stredu vrtáka.

diamantové vrtáky
Zdroj: shutterstock

Korunkové vrtáky

V stavebníctve sa používajú najmä vŕtacie korunky, ktoré následne môžeme deliť podľa rôznych kritérií:

Podľa chladenia

Chladené vzduchom – majú nižšiu životnosť, používajú sa tam, kde nie je vhodné použiť na chladenie vodu, pri vŕtaní vzniká vyššia prašnosť.

Chladené vodou – voda znižuje prehrievanie diamantu v dôsledku trenia, čím sa predlžuje jeho životnosť – treba však počítať s objemom vody, ktorý je potrebné zachytávať, aby sa predišlo poškodeniu už zariadených miestností.

diamantové vrtáky
Zdroj: Allmedia

Podľa typu náradia

So 6-hrannou stopkou – sú vhodné do všetkých ručných vŕtačiek.

S rôznymi systémovými úchytmi (1/2“, 1 ¼“…) – určené do diamantových stojanových vŕtačiek kotvených do vŕtaného podkladu – sú dostupné v požičovni náradia.

diamantové vrtáky
Fľaša na vodu na diamantové vŕtanie za mokra a šablóna na presné vedenie vrtáka. | Zdroj: Allmedia

Správny pracovný postup pri ručnom vŕtaní

Na zabezpečenie presnej vŕtanej diery a maximálnej životnosti vrtáka je dôležité postupovať podľa nasledovných zásad:

  • Jadrové vrtáky nemajú stredový vrták, takže pri zanorení do materiálu bez presného vedenia by vám len kĺzali po povrchu. Na začiatku vŕtania treba teda viesť vrták pod 45° uhlom, aby sa „vyrezala“ drážka, do ktorej postupne zanoríte vrták pod 90° uhlom.
  • Na presné vedenie vrtáka sa dá použiť aj šablóna, ktorá sa dá prísavkou uchytiť na hladký povrch a pri napojení na tlakovú nádobu s vodou dokonca chladiť vrták aj okolie diery.
  • Otáčky vŕtačky sa vždy prispôsobujú priemeru vrtáka a vŕtanému materiálu, kde platí základné pravidlo – čím je priemer vrtáka väčší a materiál tvrdší, tým sa používajú nižšie otáčky, aby sa predišlo prehrievaniu vrtáka.
  • Na zabránenie prehrievania vrtáka sa používa voda, ak to daný typ vrtáka umožňuje. Chladenie okrem predĺženia jeho životnosti chráni vŕtaný materiál pred prasknutím. Pri chladení vzduchom je dobré vrták priebežne vytiahnuť z otvoru a nechať ochladiť na voľnobežných otáčkach.
  • Vyhnite sa prílišnému tlaku na vŕtačku, ideálne je vyvinúť taký tlak, pri ktorom dochádza k najlepšiemu odvádzaniu úlomkov z vŕtaného otvoru bez viditeľného preťaženia stroja. Pri príliš slabom tlaku zase dochádza k prehrievaniu vrtáka bez potrebného odberu materiálu.
  • Nikdy nevŕtajte predmet uchopený v ruke, vždy ho treba mať uchytený na pracovnom stole, vo zveráku alebo zvierke. Pri ťažkých predmetoch stačí na zabránenie posunu pri rotácii vrtáka ich vlastná váha.
  • Po dovŕtaní diery vám zostane jadro materiálu zväčša v strede vrtáka. Pred ďalším vŕtaním ho treba odstrániť, na čo slúžia bočné otvory v tele vrtáka (väčšie priemery) alebo otvor na konci stopky vrtáka (menšie priemery). Bez vyrazenia jadra materiálu z vrtáka nie je možné ďalšie vŕtanie, pretože materiál bráni pred zanorením do nového otvoru.
  • Pri vŕtaní nikdy nepoužívajte príklep, došlo by k poškodeniu vrtáka.
diamantové vrtáky
Zdroj: Allmedia

Strojové vŕtanie pomocou diamantovej vŕtačky

Vŕtanie pomocou stojanových diamantových vŕtačiek sa od ručného odlišuje najmä v tom, že vŕtačka sa musí ukotviť do podkladu, aby sa zabezpečila proti posunu, a pomocou vretena sa vrták postupne vnára do podkladu. Inštrukcie k chladeniu a odstráneniu jadra vŕtaného materiálu sú totožné s ručnými vŕtačkami.

Text: Richard Slafkovský
Foto: Allmedia
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. pepo says:

    Veta (: Vŕtanie pomocou stojanových diamantových vŕtačiek …to je riadna perla. To mohol vypotiť buď úplný laik, alebo riadny somár.

  2. Zmail says:

    Jadrové diamantové vrtáky sa mi neosvedčili.
    Ale možno je to moja chyba.
    Pritom diamntové kotúče do uhlovej brúsky používam rád, lebo aj do tvrdého porcelánu režú presne a ako do masla (napriklad ak treba zúžiť umývadlo, či dlaždicami obložiť nábytok)
    Do kachličiek pritom perfektne fungujú lacné, „vídiové“ vrtáky – s kľudom môžu byť aj SDS a upnuté hoci aj v obyčajnej vŕtačke.
    Ak je potrebná väčšia presnosť – alebo vŕtanie do skla – tak výborne to ide dlátovými vrtákmi s trojuhoľníkovou čepeľou.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje