7 užitočných rád, aby stolová píla rezala lepšie

7 rad aby stolova pila rezala lepsie

Stačí niekoľko drobných úprav a nastavení, aby stolová píla hobby triedy rezala presnejšie. Vyhraďte si jedno popoludnie na to, aby ste ju nastavili a vylepšili. Budete mať pocit, že reže ako nová.

1. OPORA NA KVALITNÝ REZ

Príčinou nekvalitného rezu sú plastové kryty montážneho otvoru na výmenu pílového kotúča. Pri pílení neposkytujú oporu vláknam, takže spodná strana rezu je rozstrapkaná. Navyše, mnohé sú príliš mäkké, takže pri pozdĺžnom pílení úzkeho materiálu rezy nie sú kolmé.

Náhradu si vyrobte z podlahovej parkety. Je pevná, tenká a lisovaný materiál sa dobre frézuje. Po vyrezaní obdĺžnika upravte ručnou frézou rub na kritických miestach tak, aby sa lamela zrovnala s povrchom stola. Vyvŕtajte otvory na skrutky, vyrobte zapustenia na hlavičky a namontujte ju namiesto pôvodnej.

Pri zapnutej píle pomaly zdvíhajte kotúč nahor, kým nevyrežete do nového krytu ryhu. Upravte si viacero parketových lamiel na rôzne uhly pílenia.


Nové pevné pozdĺžne pravítko je zhotovené z niekoľkých vrstiev preglejky.

2. PEVNÉ PRAVÍTKO JE PRIORITOU

Najčastejšou príčinou nepresného rezu je pravítko, ktoré sa uhýba materiálu. Ak mu chýba potrebná tuhosť, dodajte mu ju obstavbou z plošného kompozitného materiálu — napríklad z preglejky. Dva ploché dielce spojte vo vrchnej časti hranolom a preskrutkujte ich priamo cez pôvodný hliníkový profil. Dbajte pri tom na to, aby bočnice boli kolmé na stôl píly.

Výhodné je, ak pravítko pretŕča o 10 až 20 cm cez čelnú hranu stola. Zvýši to presnosť pri pozdĺžnom pílení panelov alebo rozmietaní dosiek. Skontrolujte aj vodiacu lištu pravítka. Na mnohých pílach ju možno posunúť vpravo tak, aby zaistila vedenie po celej šírke stola.

Prekontrolujte rovnobežnosť pravítka a kotúča. Upravte ju tenkými podložkami pod skrutkami. Je praktické, ak pravítko od kotúča odkloníte o 1°. Zabráni to vzniku spálených častí pri reze tupým kotúčom či pri opiľovaní tvrdých drevín.

3. SKRÁŤTE ROZOVIERACÍ KLIN

V bezpečnostných normách sa vyžaduje, aby každá píla s rotujúcim kotúčom mala rozovierací klin (kus hrubého plechu umiestnený za pílovým kotúčom), ktorý zabráni zovretiu kotúča. Pri zovretí sa rezaný materiál pritlačí ku kotúču natoľko, že hrozí spätný vrh, teda vymrštenie materiálu nahor. Ak však potrebujete na píle rezať drážky, takáto výbava sa stáva neprekonateľnou prekážkou.

Nevyťahujte klin pri drážkovaní, lebo je to nebezpečné. Upravte ho tak, aby ste mohli rezať drážky, a neznížili bezpečnosť píly. Naznačte si ceruzou líniu kopírujúcu výšku kotúča a po vyňatí klinu z píly ho skráťte uhlovou brúskou. Pripravte sa na to, že je vyrobený z tvrdej, nástrojovej ocele.

Namontujte ho späť a preverte, či má správnu výšku. Odteraz budete môcť na píle aj drážkovať podľa potreby.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste
Vylepšená píla pri pohľade zhora

4. VYMEŇTE BOČNÝ STOLÍK

Ľavý bočný stolík s pojazdom na pílenie plošného materiálu je praktickou výbavou píly. Ak má však takú vôľu, že niekoľko milimetrov uchádza do strán, nemá zmysel používať ho pri práci. Odmontujte ho a nahraďte ho pevnou náhradou.

Tú vyrobíte z plošného materiálu s hladkou, klzkou povrchovou úpravou. Výborne poslúžia dielce zo starého nábytku s lakovou politúrou. Dbajte na to, aby prídavný stolík tvoril s hlavnou časťou stola dokonalú rovinu. Tým zabránite odklonu od kolmosti rezu. Priskrutkujte ho a vyrovnajte tenkými podložkami z plastu.

• Aj drahšie nové stolové píly majú nedostatky.
• Rozovierací klin neumožňuje rezať drážky.
• Ľavý vozík na pojazdoch má neskutočnú vôľu v pohybe do strán.
• Príliš mäkká vložka má priširokú škáru.
• Namiesto podpory je tu prázdna medzera.
• Prehýbajúce sa pravítko nie je pevné.
• Priečne pravítko na rez pod uhlom má veľkú vôľu, je nepresné.
• Nastavenie hĺbky rezu sa samovoľne mení, kotúč padá pri vibráciách stola nadol.
• Vodiaca lišta je delená, chýba v mieste medzery. Možno ju odmontovať a namontovať v celku na pravú stranu.

5. DOPLŇTE CHÝBAJÚCU PLOCHU

Mnohé píly sú vybavené výsuvným mechanizmom na rozšírenie pravej časti stola. To je dôležité pri pozdĺžnom pílenie panelov a širokých dosiek. Vytiahnite rozširujúci stôl na maximum a do voľného priestoru vložte výplň z akéhokoľvek plošného materiálu.

Na väčšine píl treba do vloženého dielca vyfrézovať dvojicu drážok, ktorými ho položíte na priečne konzoly. Na dôkladné upevnenie konzoly prevŕtajte a upevnite panel skrutkami. Vhodné je využiť nový priestor na osadenie ručnej frézy. Získate tak nové pracovisko, ktoré vám zaistí precíznejšie obrábanie ako pri ručnom vedení.

6. POUŽÍVAJTE POMÔCKY

Je nepísaným pravidlom, že vodiaca lišta pravítka na priečne rezy má vôľu, takže rezy sú nepresné. Pri snahe odstrániť tento nedostatok sa prepracujete k pomôckam na priečne rezy.

Využite podlahové lamely alebo tvrdý masív na výrobu bežcov, ktoré napílite na hrúbku a šírku drážok. Na ne upevníte rôznu výbavu určenú na priečne rezy. Vyrobte si vozík na čapovanie, skracovanie panelov a rezanie líšt pod 45-stupňovým uhlom.

7. PREVERTE KOLMOSŤ

Uhlová stupnica píly je rovnako nepresná ako tá na vodiacej lište pravítka. Preto pred každým rezom skontrolujte malým presným uholníkom kolmosť kotúča. Aretácia iba zriedkavo pracuje s očakávanou pevnosťou. Ak sa kotúč nedá nakloniť na kolmý rez, uvoľnite nastavovaciu skrutku jeho ľavého dorazu.
Nedôverujte ani aretácii hĺbky rezu. Ak na píle sériou rezov vytvárate čapy, zaistite páčku nastavovania hĺbky malou zvierkou.

UPOZORNENIE

U nás kúpená stolová píla musí spĺňať bezpečnostné štandardy podľa predpisov platných v jednotlivých štátoch Európskej únie. Zásah do stolovej píly alebo jej príslušenstva môže spôsobiť jej nesprávnu činnosť alebo zapríčiniť poranenie osôb. Preto tento článok nesmie byť považovaný za návod na úpravu stolovej píly. V článku sa opisuje len úprava jedného exemplára píly, za ktorú zodpovedá jej majiteľ. Vydavateľ časopisu ani výrobcovia či dodávatelia píl nepreberajú zodpovednosť za škody alebo úrazy spôsobené zásahmi neoprávnených osôb do konštrukcií píl.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

  1. Jozef Lehman says:

    Jednoduchý návod na zmenu rezu pod uhlom,na hľbku rezu.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.