Vŕtanie diery do skla
Zdroj: iStock

Potrebujete vyvŕtať dieru do skla? Poradíme vám správny postup, aby vám sklo neprasklo

Ak radi doma robíte rôzne vlastnoručne robené projekty alebo potrebujete niečo opraviť, z času na čas sa vám môže zísť zručnosť, ako vŕtať do skla. I keď si automaticky povieme, že sa to nedá, sklo sa predsa roztriešti, je to skutočne možné. Stačí vŕtačka, špeciálny typ vrtáka a množstvo vody.

Vŕtanie do dreva alebo plastu nie je nič náročné a neznáme. Vŕtanie do skla je iné, pretože rýchlosť vŕtania musíte udržiavať na nízkej úrovni tak, aby sa priveľmi nezvyšovala teplota. Ak sa sklo príliš zahreje, môže sa rozbiť. Jednoduchý nie je ani samotný začiatok vŕtania, pretože vrták má tendenciu kĺzať po hladkom povrchu skla. Na ochladzovanie pri vŕtaní skla použite nepretržitý, ale mierny prúd vody. Ideálne je, ak vám pri tom niekto pomáha a môže regulovať tok vody podľa potreby. Aký vrták použiť do skla? Najlepšie výsledky dosiahnete s vrtákom s karbidovým hrotom.

Myslite na bezpečnosť

Vŕtanie do skla je nebezpečné, preto si dajte bezpečnostné okuliare, rukavice a protiprachovú masku. Sklenený prach je veľmi škodlivý, keď ho vdýchnete, ale aj ak sa dostane na pokožku. Ochrana je nevyhnutná. Neustály prúd vody sklo pri vŕtaní nielen ochladí, ale tiež pomôže hneď zmyť sklenený prach.

Na vŕtanie do skla pod tečúcou vodou používajte iba akumulátorovú vŕtačku, rozhodne nie sieťovú – hrozí riziko úrazu elektrickým prúdom.

Vŕtanie do skla
Zdroj: iStock

Budete potrebovať

 • akumulátorová vŕtačka
 • rukavice
 • bezpečnostné okuliare
 • vrták s karbidovým hrotom
 • inštalatérsky tmel
 • svorka

Ako postupovať pri vŕtaní do skla

V závislosti od typu svorky, ktorú použijete, môžete potrebovať ďalšie polstrovanie medzi svorkou a sklom. Ak vŕtate ploché sklo, podoprite ho aj zospodu. Pri upevňovaní skla do svorky postupujte opatrne a jemne.

Pomocou inštalatérskeho tmelu vyformujte nad miestom, kde budete vŕtať kruh, ktorý bude udržiavať vodu, jemne ju vypúšťať na miesto vŕtania a chladiť tak vrták i sklo.

Pustite tenkým slabým prúdom vodu a nasmerujte ju na oblasť vŕtania – do vytvoreného kruhu. Keď sa „priehrada“ naplní vodou, časť kruhu najbližšie k miestu vŕtania zatlačte prstom, aby z nej voda vytekala v smere, ktorý potrebujete. Zároveň pravidelne dopĺňajte vodu do vytvoreného kruhu.

Teraz môžete začať vŕtať do skla. Umiestnite do vŕtačky vrták, jemne stlačte spúšť vŕtačky, aby sa vrták otáčal len pomaly.

Náš tip

Ak sa vám vrták kĺže po skle a je ťažké začať vŕtanie, prilepte na sklo malý štvorec kartónu alebo lepenky. Pomôže to stabilizovať vrták. Po navŕtaní skla kartón či lepenku odstráňte a pokračujte bez nich, aby mohla voda účinne chladiť vŕtané miesto.

Vŕtajte aj ďalej pomaly, často vypúšťajte na vŕtané miesto a vrták vodu, kontrolujte vznikajúci otvor. Neunáhlite sa, chce to trpezlivosť. Napríklad vŕtanie 6 milimetrového otvoru do hrubého skla trvá asi 10 minút. Ku koncu zmiernite tlak na vrták, aby ste predišli odštiepeniu vnútorného okraja otvoru.

Ďalšie tipy na vŕtanie otvoru do skla

 • Sklo udržujte chladné.
 • Neustále tečúca voda je lepšia na udržanie chladu skla ako stlačený vzduch. Voda zachytáva aj sklenený prach.
 • Sklo praskne vtedy, keď vŕtate príliš rýchlo, keď sa rýchlo zmení teplota skla z horúcej na studenú alebo naopak, a ak nie je dobre podopreté.
 • Určité typy tenšieho skla sa nedajú dobré vŕtať, pretože praskajú.
 • Malé predmety môžete vŕtať ponorené vo vode.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.