Ako sa fúka izolácia
Fúkaná izolácia si dnes získava stále väčšiu popularitu. No nie je to len vďaka jej tepelnoizolačným vlastnostiam, nízkym nákladom a jednoduchosti realizácie – je to skrátka izolácia, ktorá sa dostane všade, a navyše má mnoho spôsobov využitia.
Galéria
Fúkané izolácie sa používajú na zateplenie komplikovane prístupných stropov pultových striech a väzníkových krovov alebo dutín trámových stropov a šikmých stien v podkroviach. Ich vlastnosti však vyhovujú aj voľne prístupným plochám stropov v bungalových domoch a v sendvičových drevostavbách, no hodia sa tiež na izoláciu interiérových priečok. S obľubou sa využívajú pri drevostavbách a pasívnych domoch. Ich prínos si však stále viac uvedomujú najmä majitelia starších domov, a to hlavne pri zateplení povaly nad vykurovaným interiérom. Väčšina starších domov na Slovensku má obdĺžnikový pôdorys a sedlovú strechu, ktorá zaberá takmer celú plochu nad vykurovaným interiérom, pričom povalu tvorí zvyčajne len drevený strop bez výplne alebo čiastočne vyplnený škvárou. Práve pri takýchto domoch dosahuje zateplenie povaly fúkanou izoláciou najlepší pomer ceny a výkonu – dokáže znížiť spotrebu tepla až o 30 % a návratnosť investície je 2 až 3 roky.
Izolácia sa privádza do objektu hadicou. Stroj, ktorý izoláciu rozvlákňuje, ju dopraví pomocou vzduchu do konštrukcie. Na aplikáciu fúkanej izolácie postačuje malý montážny priestor. Otvor na mieste aplikácie môže byť z exteriéru aj interiéru. Foto: Knauf Insulation
V čom má fúkaná izolácia „navrch“
Dôvodom, prečo majú fúkané izolácie taký veľký rozsah využitia, je najmä to, že tento izolačný materiál sa dostane skutočne aj do ťažko prístupných priestorov. Pri aplikácii sa vytvorí súvislá izolačná vrstva bez prerušení a spojov. Tak sa nevytvoria medzery a nevznikajú tepelné mosty, čo zabezpečuje vysokú účinnosť. „Dnes už ponúka aplikáciu fúkanej izolácie veľa skúsených firiem. Aplikácia je rýchla, špeciálny stroj na fúkanie dokáže zaizolovať strop bežného rodinného domu za 3 až 4 hodiny. Zatepľovacie práce sa tak nepredlžujú, nevzniká ani odpad, čo šetrí čas i náklady,“ vysvetľuje Dušan Kasan, špecialista na fúkanú izoláciu zo spoločnosti Knauf Insulation.
Aký materiál sa fúka
Na trhu dnes nájdeme rôzne druhy fúkaných izolácií. Mnohé si prívlastok ekologické vyslúžili nie celkom oprávnene. Veľmi známa fúkaná celulóza má síce prírodný pôvod, ale treba k nej pridávať rôzne prímesi, ktoré majú zabezpečiť ochranu pred požiarom alebo škodcami. Z tohto hľadiska je vhodnejším materiálom fúkaná minerálna vlna. Na trhu ju nájdeme aj vo forme čistého panenského vlákna bez spojiva. Túto minerálnu vlnu tvoria iba vlákna (bez akýchkoľvek chemických prísad), ktoré tepelne izolujú a sú odolné proti ohňu. Oproti celulóze má minerálna vlna aj ďalšiu výhodu – pri správnej aplikácii nesadá. Výrobcovia celulózových izolácií uvádzajú sadavosť 15 až 20 %, čo si vyžaduje nafúkať do konštrukcie až o 20 % viac materiálu ako pri minerálnej izolácii. V súčasnosti predstavuje fúkaná izolácia z minerálnej vlny čistý izolačný materiál. Je úplne odolná proti vlhkosti a nenasiakavá, a tak nepodporuje rast plesní ani koróziu. Všetky tieto vlastnosti sú zárukou dlhej životnosti, takže minerálnu vlnu počas užívania budovy netreba dopĺňať ani vymieňať.
Priestor sa vypĺňa fúkanou izoláciou postupne smerom k montážnemu otvoru. Vždy sa začína fúkať od okraja a postupuje sa smerom do stredu. Foto: Knauf Insulation
Postup pri fúkaní izolácie
Miesto, kam sa má izolácia aplikovať, sa musí upraviť – najskôr treba pripraviť otvory na fúkanie. Stroj, ktorý izoláciu rozvlákňuje, ju dopraví pomocou vzduchu do konštrukcie. Na aplikáciu fúkanej izolácie postačuje malý montážny otvor, môže byť z exteriéru aj interiéru. Hrúbka vrstvy izolácie závisí od výsledkov tepelnotechnického výpočtu a od požiadaviek majiteľa (investora). V prípade voľnej plochy sa najčastejšie pohybuje v rozpätí 250 až 500 mm. Hadica sa zavedie až na koniec vypĺňanej dutiny a priestor sa vypĺňa postupne smerom k montážnemu otvoru. Po aplikácii je potrebné skontrolovať hustotu a výšku fúkanej izolácie.
Po aplikácii je potrebné skontrolovať hustotu a výšku fúkanej izolácie. Foto: Knauf Insulation
Viac informácií : Dušan Kasan, 0905 532 257, dusan.kasan@knaufinsulation.com
Text: Ingrid Kantorová
Foto: Knauf Insulation
Dobry den pan Kasan mam starsi dom a ak by som chcela fukanu izolaciu na povalu nad 3 izby mineralna vlna ,ale aku hrubku neviem mozno 300 mm kolko by ma to priblizne stalo eur?
Zaujala ma fúkacia izolácia, mohli by ste mi napísať asi kolko by ma to stálo? dom má približne rozlohu 20×16 metrov. Ďakujem
dobry den, zavisi od hrubky a materialu ale cca je to od 36e do 60e
Dobrý deň. Je možné použiť fúkanú izoláciu pre zateplenie priestoru bytu medzi stropom a sadrokartónom (cca. 15 cm medzera medzi nimi) bez toho aby bolo nutné demontovať komlet celý sadrokarón?
Zaujímalo by ma ako si tunajší redaktori vysvetľujú striekanie izolácie formou a štýlom Urob si sám?
Zaujímalo by ma ako si tunajší redaktori predstavujú uvedenú pracu-fukanie izolácie formou štýlu Urob si sám???Trošku som to nepochopil ,jedine že by si robili sami niečo iné, dokedy fukala firmicka Knauf.