5 dôvodov, prečo zabudnúť na zateplenie domu
Pred pár rokmi sa začali domy masívne zatepľovať. A to nielen staršie, ale aj tie novopostavené. Chvíľu sme si mysleli, že to inak byť nemôže. Že iba dom obalený v polystyréne nám zaručí pohodlné bývanie. Netušili sme, ako veľmi sa mýlime.
1. Jednovrstvové murovanie neprináša žiadne riziká
Vonkajšia izolácia domu môže mať svoje opodstatnenie v prípade starších budov alebo starších rodinných domov. Ak si majitelia domu obvodový plášť zateplia, môžu ušetriť náklady na energiu, najmä na vykurovanie. Na nových budovách je však použitie vonkajšej izolácie problematické.
Okrem kratšej životnosti vonkajšieho zateplenia tu je ešte ďalší problém – vlhkosť. Ak sa postaví nový dom, trvá nejaký čas, než stavba vyschne. V praxi sa však zateplenie aplikuje ihneď po jej dokončení. Najmä pri nekvalitne vykonanom zateplení sa stáva, že vlhkosť nemôže uniknúť z plášťa domu a kondenzuje sa v murive. Výsledkom je vznik zdraviu nebezpečných plesní vnútri domu, ktoré sa len veľmi ťažko odstraňujú. Pri tehlách plnených izoláciou neexistuje žiadne riziko, že sa vodné pary budú v dome kondenzovať, ale naopak. Dokážu uniknúť na povrch budovy. I z tohto dôvodu je bývanie v domoch, kde sa používajú tehly s integrovanou izoláciou, zdravšie a majú príjemnú klímu.
2. Jednovrstvové murivo nemusíte zatepľovať
Moderné tehly kombinujú najlepšie vlastnosti tradičných tehál, ako je pevnosť, kvalita a dlhá životnosť. Vďaka neustálym inováciám a vyspelým technológiám dokážu súčasné tehlové bloky ponúknuť vynikajúce vlastnosti, ktoré bezo zvyšku naplnia aj tie najprísnejšie nároky na dnešnú stavbu.
Moderná stavba prebieha rýchlo a jednoducho. S brúsenými tehlami, presnými tvarovkami, suchým murovaním, tenkovrstvovými škárami alebo murovaním na penu a na lepidlo ide stavba rýchlo od ruky. Vďaka parametrom jednovrstvového muriva z tehlových blokov plnených izoláciou nemusíte zatepľovať. Krátky čas výstavby ušetrí peniaze a hrubú stavbu je možné dokončiť za niekoľko týždňov.
Jednovrstvové obvodové murivo z tehál plnených polystyrénom
3. Odolnosť, trvanlivosť a únosnosť sú prednosti jednovrstvového muriva
Ešte pred niekoľkých rokmi sa hovorilo o tom, že jednovrstvové konštrukcie nemôžu svojimi parametrami nikdy spĺňať požiadavky na stavbu pasívnych domov, lebo súčiniteľ prechodu tepla U by mal byť nižší než 0,12 W/(m² . K). Odporúčaný bol nosný stavebný materiál s malou hrúbkou, na ktorý projektant navrhne dostatočnú vrstvu izolantu. Tehla s integrovanou izoláciou však tieto predstavy vyvrátila. V takýchto tehlách je hodnota súčiniteľa prechodu tepla U iba 0,11 W/(m² . K).
Tehlové murivo s vnútornou a vonkajšou omietkou je na rozdiel od konštrukcie s vonkajším zatepľovacím systémom oveľa menej náchylné na degradáciu, či už biologickú (prichycovanie rias, plesne), alebo mechanickú (napr. loptové hry detí, zobanie vtákov a pod.). Masívna jednovrstvová tehlová konštrukcia je tradične najpoužívanejším variantom na stavanie rodinných domov v našich zemepisných šírkach. Vykazuje taktiež optimálne fyzikálne vlastnosti (napr. akustika, požiarna odolnosť, nízka tepelná vodivosť, prirodzená priepustnosť vodnej pary, bezpečnosť). Jednovrstvová tehlová konštrukcia má zároveň vysokú odolnosť proti poškodeniu, trvanlivosť a únosnosť.
Jednovrstvové obvodové murivo z tehál plnených minerálnou vlnou
Ďalšie dôvody si môžete prečítať na domztehly.sk
Keby tieto reklamne clanky sa aspon snazili hovorit polopravdu, ale to cista sprostost, kazdy jeden bod.
Všetci zatepľujete polystyrénom, vatou, umakartom, ovčiov vlnou – v hrúbke 10 cm, 15 cm, prípadne aj v hrúbke 1 m (jeden meter), za náklady 8000 €, 12000 €, atď. – potom Vám dom plesniveje, lebo ste ho zabalili do silonového sáčka (aj chlieb so stabilizátormi v ňom splesniveje). Riešte si čo najlacnejší zdroj tepla, lebo nás ceny energii onedlho celkom dorazia.
autor bud zavadza, alebo sa vobec nerozumie do problematiky. Zbytocny clanok.
Z 5 dovodov su nakoniec 3 a to uplne hluposti. Je to ako stara povedacka: „Puska sa sklada zo 4 casti. su to tieto 3: pazba a hlaven.“
páni ked kritizujete tak skuste aj nieco k veci. ja netusim ci autor má alebo nemá pravdu, ale zaujímali by ma protiargumenty. Teda skúste popísať v čom ten autor zavádza.
podla môjho nazoru je plnenie tehal izoláciou zbytocne. Vzduch predsa tiez izoluje a teleplne mostiky z materialu tehly tam zostavaju. Ani si nechcem predstavit ako by sa sprvala takato stena napr. po zatopeni zaplavami.
Dobrý deň,ja si osobne myslím,že každý má trochu pravdy.Treba si však uvedomiť jednu najpodstatnejšiu vec: za aký čas sa mi vrátia náklady z úspor za kúrenie pri zateplení domu, alebo či sa vôbec niekedy vrátia ! Treba si to len spočítať a podľa toho nech sa rozhodne každý sám.Nakoniec netreba slepo veriť všetkému čo sa popíše a tak isto nie je to vždy úplná pravda, lebo z veľkej časti ide aj o komerčnú reklamu.
Tu neide o to kedy sa ti vrátia investície ale o to že dnes ti neskolaudujú iný dom a nízkoenergetický príslušnej kategórie a myslím že od roku 2023 ti skolaudujú len pasívny dom,
a ako ti pri kolaudacii zistia kolko cm zateplenia mas alebo nemas? kolko cm mate v strope vaty pane? 40cm povies miesto 30 a kto ti to dokaze pre boha?
Ty budes z tych jednoduchsich, ze? Vsetko sa da zistit, ked sa chce a dokonca aj mozu ked su pochybnosti.
Ale to nemeni nic na tom, ze tento clanok je len sprosta reklama… Samozrejme, ze vsetko treba prepocitat, pre mna bol najdolezitejsi udaj Tepelna strata a od tohto udaju sa uz potom dalo naplanovat kurenie a celkova spotreba domu. Najhorsie na tom je, ze tieto „vymysli“ ako tehla s vatou alebo s EPS su totalne nerentabilne a cele je to vlastne len podvod na zakaznikovi.
Myslím si,že nemusíš mať obavu.Ak sa rozhodnem stavať aj po roku 2023 dom hoc aj z kameňa z nejakého dôvodu, nikto mi nemôže nevydať kolaudačné rozhodnutie.Mám za to,že by sa jednalo o hrubý zásah do osobných a vlastníckych práv človeka.V opačnom prípade by museli zrušiť všetky Tescá, Kauflandy a iné stavby ktoré sú postavené z 10 cm hrubých stien,prípadne z celých sklenených stien.Nech ma niekto presvedčí,že takáto stena z neviem akého materiálu má väčší tepelný odpor ako napríklad kvádre z porobetonu či tehlobloky o hrúbke obvodových stien 40 cm a pri ktorých výrobcovia udávajú jeden z najväčších tepelných odporov voči prestupu tepla.Okrem iného,vonkajšie murivo z týchto materiálov spĺňa podľa výrobcu terajšie i dlhodobejšie kritéria platné pre výstavbu domov bez zateplenia. K pasívnym domom: v terajšej dobe míňame všetku dostupnú energiu a myslím si, že od roku 2023 sa toho veľa nezmení a neverím tomu,že sa budú stavať a kolaudovať domy iba s nulovou spotrebou energie.Utópia.Na záver iba chcem povedať,že ja nie som proti novým materiálom a technológiam pri výstavbe a vykurovaní a je mi jedno kto si ako spraví.Tak, ako som uviedol v predchádzajúcom príspevku nech si každý sám spočíta či sa mu to pri dodržaní terajších, prípadne budúcich kritérii v roku 2023 pri stavbe a vykurovaní domu za nejaký čas vráti alebo sú to z veľkej časti zbytočne vyhodené peniaze pre snahu výrobcov zaviesť do zákona hoc aj niečo nezmyselné.Pekný večer.
Rozumne.. Nikde v Europe sa tak masivne nezatepluje ako u nas. Ak si chce niekto postavit dom v pasivnom standarde, napr. Rakusania mu poskytnu urcitu dotaciu, u nas ta jednoducho prinutia zakonom a plat si vsetko sam. Polystyrenova lobby funguje naplno. Zachvilu budu chciet aby min. hrubka izolacie podla normy mala pol metra.
Tento článok je čistá reklama, akurát nie je označený.Mám mnoho rokov skúseností a môžem zodpovedne povedať, že zateplenie domu zvonku je dobré na to, aby sme sa po rokoch začali čudovať, že nám dom pomaly sadá a padá na hlavu, pretože všetky deformácie sa prejavujú na fasáde ešte predtým ako na vnútorných stenách.Ak teda zateplíte dom, nemáte možmosť zistiť, či vám sadá a pod.Jednoznačne podporujem zateplenie z vnútra ,hlavne pri novostavbách aspoň 15 cm polystyrénu a z vonku nejaký betónový materiál, napr betónové tvarnice duté dnom hore.Z vnútra 15 cm polystyrén so sadrokartónom nalepeným na polysryrén a túto izoláciu prilepiť na tesno na vonkajší múr. Ztepliť treba takisto aj strop ako steny.
Verte alebo nie, v takomto dome plesne nebudú, pretože tie sa vytvárajú od určitej teploty steny ako pri tep. mostoch. Zároveň platíte len za teplo, ktoré je potrbné na kúrenie. Argument, že stena akumuluje
teplo je hlúposť, pretože iba rastlý kameň akumuluje teplo do tenkej vrstvy cca 3 cm a nikto ešte nedefinoval, koľko ktorý materiál akumuluje teplo a na aký čas a množstvo.
sada a pada jedine tak sneh, ak poriadne stavas nemas mat z coho obavy
To ako te polistyren nalepeny z vonku sa ani nepohne ked sadne mur?
V roku 2017 niekto napise, ze zateplovat sa ma z vnutra?! No, tomu sa da porozumiet, len ak domy sadaju a padaju na hlavu. Ak dom nepada, tak sa izoluje zasadne zvonka, nielen kvoli teplenym mostom.
Cisty blud vsetko co bolo napisane … Aaach
Rosny bod???? A murivo vraj neakumuluje? 😀
Ááá pán je odborník z fachu 😀
Váš komentár sa mi zdá byť rozumný. Prečo vykurovať hrubé múry? Argumenty, že stena akumuluje teplo je pravdivý, ale to teplo pomaly prechádza von. Nedá sa oprieť o stenu, že by bola teplá. Takže ona teplo iba odoberá. Ale ten polystyrén teplo udržuje dnu. A preto vlastne vykurujeme, aby sme mali dnu teplo.
Zas ma natiahli kliknut na reklamu. Sakra. Mna len zaujima ako vyriesia zateplenie vencov a prekladov. Lebo aby sa to vyrovnalo bolo by treba min. 10 cm polystyrenu dat do prekladu alebo venca. Staticky by to asi nepreslo.
Prečo by to neprešlo?
Murivo 500mm, vencovka 80mm 2x, polystyrén 100mm a ešte na venies zostáva 240mm, výška 250mm.
Staticky v pohode, Dtto preklad zvonku 70mm, 220mm polystyrén a zbytok 4* 70 mm preklady nosné.
pane bože… nekarhaj ale udri… poriadnym perlíkom
skor si myslim, ze by sa malo dat do pozornosti, ci su stavby difuzne otvorene, alebo zatvorene. eliminaciou hromadenia vyprodukovanej vlhkosti dosiahnut zdrave prostredie. aktivne vetranie s rekuperaciou mi pride ako jedine schodne riesenie pre difuzne uzatvorene stavby. na zdravy sa nesetri… otazku, ci chceme dom, co dycha alebo nie sme od projektantky ani nedostali 🙂 namiesto vonkajsej izolacie chceme na dom z palenej tehly hrubky 440mm tepelnoizolacnu hrubu omietku. na plafon uvazujem heraklit, niekolko vrstiev a taktiez tepelnoizolacnu omietku, ktora je zaroven odlahcena…
Dobrý deň, pred aplikáciou tepelnoizolacnej malty, by ste najskôr mali vedieť aká bude povrchová úprava. Keď by sme to chceli trochu porovnať, tak 40mm malty nahradí cca 10mm EPS. Osobne mám 440mm tehlu a nebolo potrebné aplikovať tepelnoizolacnu malty. Existujú technologické postupy aj pri nezateplenych stavbách. Skúste pozrieť PROFIBAUSTOFFE