Galéria (5)

Polystyrén sa dokáže vysporiadať s prirodzenou vlhkosťou

Vlhkosť patrí k nepriateľom obvodových stien aj rodinných domov a dokáže výrazne ovplyvniť kvalitu a komfort bývania. Aby sme zamedzili tvorbe plesní na povrchu vnútornej konštrukcie, predĺžili jej životnosť a zlepšili tepelnoizolačné vlastnosti, je potrebné dom zatepliť. S vonkajším zateplením s použitím polystyrénu sa vysporiadate s prirodzenou vlhkosťou bez väčšej straty jeho tepelnoizolačných vlastností.

Galéria

Vonkajšie zateplenie domu
Robotník zatepľuje dom polystyrénom
Polystyrén detail

Vlhké murivo zvyšuje riziko vzniku plesní

Kedy vzniká v murive vlhkosť? K vlhnutiu muriva dochádza v dôsledku rozdielu teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Ak je vzduch v interiéri príliš teplý a teplota stien je kvôli chladnému vonkajšiemu vzduchu nízka, tvorí sa v murive vodná para. Na miestach, kde teplota povrchu klesne pod kritickú hodnotu (teplotu rosného bodu), dochádza ku kondenzácii. S tým spojená zvýšená vlhkosť muriva môže spôsobiť jeho poškodenie v dôsledku premŕzania vonkajšej vrstvy (opadávanie nezateplených omietok, a to najmä na starých budovách), zvýšiť riziko vzniku plesní či vyššie účty za vykurovanie.

Vonkajšie zateplenie domu
Vonkajšie zateplenie s použitím EPS je efektívne za každých vlhkostných podmienok. | Zdroj: Rades/shutterstock.com

Zateplením s použitím polystyrénu je možné zabrániť premŕzaniu muriva

Ak si obvodový plášť rodinného domu zateplíte, rosný bod sa, pri dostatočnej hrúbke izolácie, presunie do izolantu a ochráni murivo od nežiaducej vlhkosti. Tým sa zabráni premŕzaniu muriva a podstatne sa zvýšia aj jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Tu je však potrebné povedať, že hodnota tepelnej izolácie všetkých stavebných aj tepelnoizolačných materiálov sa v laboratórnych podmienkach stanovuje a následne deklaruje pri nulovej vlhkosti materiálu. Vieme však, že v praxi je nulová hodnota vlhkostí týchto materiálov nereálna. Čo teda na zateplenie domu použiť? K optimálnym materiálom používaným pri zatepľovaní patrí expandovaný polystyrén (EPS), ktorý si aj pri zvýšenej vlhkosti dokáže zachovať výborné tepelnoizolačné i mechanické vlastnosti. Vonkajšie zateplenie s použitím polystyrénu je efektívne za každých vlhkostných podmienok.

Robotník zatepľuje dom polystyrénom
Ak si obvodový plášť rodinného domu zateplíte, rosný bod sa, pri dostatočnej hrúbke izolácie, presunie do izolantu a ochráni murivo od nežiaducej vlhkosti. | Zdroj: sima/shutterstock.com

Jedinečný materiál pre svoju uzatvorenú bunkovú štruktúru

Dôvodom, prečo sa EPS dokáže vysporiadať s vlhkosťou je ten, že každá „guľôčka“, z ktorej sa polystyrén skladá, má uzatvorenú bunkovú štruktúru odolnú voči vode, ktorá obsahuje tisíce vzduchom naplnených buniek. Pospájaním (vypenením) týchto guličiek do tepelnoizolačných dosiek sa vytvorí materiál s obrovským množstvom izolačných vrstiev.

Polystyrén detail
Každá „guľôčka“, z ktorej sa polystyrén skladá, má uzatvorenú bunkovú štruktúru odolnú voči vode. Ich pospájaním vzniká materiál s obrovským množstvom izolačných vrstiev. | Zdroj: Združenie EPS SR

Pri kondenzácií sa vlhkosť vždy vyzráža len v tenkej vrstve materiálu (v mieste teploty rosného bodu). Tu nám navlhne iba malá časť buniek, z ktorých sa nám vlhkosť nerozširuje do tých ostatných. Pomer vlhkých (tepelnoizolačne vodivých) vrstiev voči suchým je nepomerne malý, a tým je tepelná izolácia polystyrénu ovplyvnená len minimálne. Jednoducho povedané – pri zateplení s použitím expandovaného polystyrénu je deklarovaná hodnota tepelnej vodivosti takmer rovnaká ako reálna hodnota v zateplenej stavbe.

Viac sa dočítate na www.epssr.sk

Zdroj: PR článok Združenie EPS.SR

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.