Ako pripraviť podklad zatepľovacieho systému

19.10.2017
19.10.2017 (0)
Ako pripraviť podklad zatepľovacieho systému

Moderné tehlové murivo nie je nutné, dokonca ani výhodné zatepľovať. Ak však napriek tomu chcete mať dom z tehly zateplený alebo máte starší dom z tehly, máme pre vás rady, ktoré vám s tým pomôžu.

Neomietnuté tehlové murivo ako podklad

Ak je podkladom zatepľovacieho systému tehlové murivo, vonkajšia omietka nie je nevyhnutná. V takom prípade však musia byť priznané maltové škáry vyplnené maltou až po povrch muriva. Styčné škáry musia byť zatreté vhodnou stierkovou hmotou alebo jemnou omietkou kvôli zabezpečeniu neprievzdušnosti muriva a obmedzeniu radónového rizika. Prípadné lokálne nerovnosti muriva je možné vyrovnať omietkou v samostatnom pracovnom kroku.

Ak je podkladom zatepľovacieho systému tehlové murivo, vonkajšia omietka nie je nevyhnutná.

Ak je podkladom zatepľovacieho systému tehlové murivo, vonkajšia omietka nie je nevyhnutná.

Ak je podkladom jadrová omietka na murive

Vhodnejšou alternatívou povrchovej úpravy muriva pod kontaktný zatepľovací systému je nahrubo stiahnutá vonkajšia jadrová omietka hrubá min. 10 mm. Táto alternatíva je v porovnaní s neomietnutým vonkajším povrchom muriva výhodnejšia, pretože sa obmedzí šírenie tepla a vodnej pary prúdením styčnými škárami a zlepšia sa zvukovoizolačné vlastnosti obvodovej steny.

Kontrola je dôležitá

Pred realizáciou zatepľovacieho systému sa odporúča kontrola podkladu vizuálnym posúdením prípadných trhlín, nerovností podkladu, odlupujúcich sa miest a pod.; skúškou pevnosti podkladu poklepom, vrypom, oterom; posúdením vlhkosti podkladu; kontrolou rovnosti podkladu a tiež kontrolou stavu dilatačných škár v podklade.

Celý článok si môžete prečítať na domztehly.sk

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama