Ako si poradiť s murovaním v okolí okna
Galéria (7)

Ako si poradiť s murovaním v okolí okna

Samotné murovanie sa pri oknách vlastne príliš nelíši od murovania obvodových múrov. Murár kladie tvárnice rad za radom, musí dbať, aby bolo ostenie rovné a zvislé. Pozornosť si zasluhujú preklady, ktorými sa premostí medzera nad oknom, aby sa mohli klásť ďalšie tehly, a doplnkové tehly použité v ostení.

Galéria

Murovanie okno
Murovanie okno
Murovanie okno
Staviame z tehál
Murovanie okno
Staviame z tehál

V prípade bielych pórobetónových tvárnic je potrebné spevniť obvodovú stenu pod okennými otvormi výstužou. foto: Xella

VÝSTUŽ POD OKNOM

Vložením výstuže pod otvor eliminujeme priečne sily v oblasti sústavného namáhania, čím zabránime poškodeniu muriva v oslabenej časti. Výstuž sa odporúča umiestniť do predposledného radu tvárnic, ak je okenný otvor širší ako 1,80 m, a to do vopred pripravenej drážky. Výstuž by mala presahovať minimálne 500 mm pod budúce ostenie a mala by mať rozmery približne 40 × 40 mm. Drážku je najvýhodnejšie vytvoriť ručným drážkovačom, ktorý sa ťahá pozdĺž pevného pravítka, čím sa dosiahne rovná drážka v požadovanom smere. Prehĺbiť ju môžeme voľne „od ruky“. Drážku zbavíme prachu vodou. Následne ju vyplníme do polovice hrúbky cementovou maltou. Môže sa použiť aj tá, ktorou sa lepia tvárnice pri murovaní. (Xella) 

Vložením polystyrénových lamiel do drážky v krajovej tehle sa ukončí tepelne izolovaný parapet, ktorý eliminuje vznik tepelných mostov v obvodovej konštrukcii. foto Heluz

OSTENIA OKNA

Pri pórobetóne možno okná vkladať, resp. montovať do okenných otvorov vytvorených pomocou základných tvárnic. Pri moderných tehlových tvárniciach je z tepelnotechnického hľadiska vhodnejšie využiť pomocné tehly, ktoré po uložení na vrch parapetu alebo v zvislom smere na ostenia okna vytvoria širšiu drážku. Do nej potom povkladáme lamely z extrudovaného polystyrénu, takže rám okna je dokonale tepelne odizolovaný od obvodového muriva. Montáž okna potom prebieha pri tehlových aj pórobetónových systémoch rovnako.


Pomocou systému s oceľovým stĺpikom možno vybudovať elegantné nárožné okno. foto: Stanislav Botur

NÁROŽNÉ OKNÁ

Sú nezvyčajné, robia sa na drahších domoch, ale poskytujú pekný výhľad. Pomocou istých doplnkov ich možno urobiť aj z tehlových tvárnic. Okrem samotných okien, murovacieho materiálu a roletových prekladov potrebujeme oceľový stĺpik navrhnutý špeciálne na tento účel, ktorý bude prenášať zaťaženie z prekladov do muriva pod parapetom. Samotný parapet a ostenie sa vymurujú z tzv. koncových, tehál určených na tvorbu ostenia s kapsami otočenými k budúcemu okennému rámu. Po vybudovaní ostení a stien do potrebnej výšky je potrebné ešte pred osadením prekladov postaviť a zafixovať oceľový stĺpik, ktorý sa dodáva na objednávku. V okolí stĺpika treba tehly presne narezať, v nijakom prípade ich nesekáme. V ďalších krokoch môžeme k stĺpiku a osteniu primontovať okná a vonkajšie rolety či klasické rolety. Ostáva už len vhodným spôsobom obaliť oceľový stĺpik tepelnou izoláciou a celú stenu správne omietnuť. Tento spôsob montáže je čistý, rýchly a presný. (­Wienerberger).


Zabudovanie nosného prekladu v pórobetónovej stene. foto: Xella

PREKLAD NAD OKNOM

Každý výrobca stavebného systému si vyrába aj nadokenné či naddverové preklady, ktoré sú odskúšané a systémovo kompatibilné. Bolo by veľkou chybou nevybrať si systémový preklad a určite aj nedodržaním projektovej dokumentácie. Je veľmi dobré, že výrobcovia myslia aj na svojpomocných stavebníkov, takže zdvihnúť a uložiť preklad na okná do šírky 180 cm dokážu 3-4 chlapi na stavbe aj bez mechanizácie. Preklad treba uložiť s určitým minimálnym presahom (úložnou plochou) na priľahlé múry. Presahy si určuje každý výrobca sám a treba ich vždy dodržať. V závislosti od toho, či ide o nosný preklad alebo tzv. plochý preklad, je potrebný rad tvárnic nad prekladom na ložných aj na styčných škárach (plochý preklad) alebo len na ložných škárach (nosný preklad). Pri plochých prekladoch treba maltovať styčné škáry bez ohľadu na to, či ide o systém s perom a drážkou. Pri ukladaní prekladov je dôležitá ich orientácia, preto šípky od výroby nakreslené na preklade musia smerovať nahor!


Doplnková krajová polovičná tehla slúži na vytvorenie izolovaných parapetov a ostení. (Heluz)

Na trhu sú aj preklady pripravené na montáž vonkajších žalúzií. Skladajú sa z 2 prvkov, a to z nosného železobetónového prekladu s keramickým povrchom (vnútorná časť) a z tepelnoizolačného dielu, do ktorého sa osadzuje roletová alebo žalúziová schránka (vonkajšia časť).

Text: Stanislav Botur :: Foto: Heluz, Wienerberger, Xella
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje