Plastové okná alebo drevené euorookná?

plastove okna alebo drevene euorookna

Pred výmenou a kúpou okna si s odborníkom preberme vlastnosti okien vzhľadom na špecifiká stavby. Ak práve nie je poruke, užitočný bude aj náš prehľad. Aké okno si vybrať?

DREVENÉ EUROOKNÁ

PLUSY
+  Životnosť dreveného okna je 80 – 100 rokov. Mnohé historické budovy u nás majú 100 až 150 rokov staré okná. Pri novom systéme povrchovej úpravy prvý obnovovací náter stačí naniesť až za 10 – 15 rokov po montáži.
Materiál – je prírodný. Drevo má jedinečnú a neopakovateľnú rôznorodú štruktúru.
Izolácia – spolu s vhodne zvoleným izolačným trojsklom majú špičkové eurookná celkový koeficient prechodu tepla Uw = 0,8 W/m2. K
+  Oprava – pri poškodení je ľahko opraviteľné tmelom a lakom.
+  Farba rámov – možno ju v priebehu životnosti kedykoľvek zmeniť, napr. z červenej na zelenú.

MÍNUSY
–  Cena – drevené okná sú oproti plastovým drahšie (pri špičkových oknách sú ceny podobné).
  Hmotnosť –  drevené rámy kvalitnejších okien sú ťažšie, ako vystužené plastové rámy (podtsatná je však hmotnosť zasklenia).
–  Údržba – druhý a ďalšie obnovovacie nátery treba nanášať každých päť rokov. Očistiť a navoskovať okenné rámy stačí 1 až 2 krát ročne.
  Atypy –  škála tvarov je pri drevených rámoch širšia ako pri plastových.–>

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePLASTOVÉ OKNÁ

PLUSY
+  Izolácia – špičkové okná s trojitým zasklením dosahujú hodnotu Uw až 0,64 W/m2 . K, a tak prekračujú požiadavky pre štandard pasívneho domu (0,8 W/m2 . K).
Údržba – iba bežné umývanie okien a mazanie kovaní, ktoré treba robiť aj pri drevených oknách.
+  Cena – na trhu sú aj plastové okná za nižšiu cenu. Pred kúpou je nevyhnutné zistiť ich parametre – ako, z čoho a kde sú vyrobené, vždy si pozrieť vyhlásenie o zhode.
+  Tvar – plastové možno technologicky a ekonomicky pomerene nenáročne tvarovať na oblúkové tvary (avšak bez oceľovej výstuže).
+  Farebnosť – plastové profily sa vyrábajú v rôznych farebných odtieňoch a dekoroch. Možno ich aj fóliovať.

MÍNUSY
  Životnosť – počas predpokladanej životnosti 25 až 35 rokov okno nezmení svoje vlastnosti. Overená životnosť plastových okien je 50 rokov.
  Farebnosť – nemusí byť farebne stále.
  Tepelná rozpínavosť a pevnosť – hlavne pri väčšom okne hrozí, že rám sa vplyvom výkyvov teplôt deformuje a potom môže horšie tesniť. Na južnej strane sa vyvarujme tmavých odtieňov, aby sme sa vyhli problémom
so správnym zatváraním.
  Požiarna odolnosť – majú nižšiu požiarnu odolnosť ako pri drevených masívnych oknách.
  Šírka rámov – uberá zo svetlosti okna.

Text: Stanislav Botur
Foto: Inoutic, ProHolzfenster
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. tolko kravín na jednom mieste.

  2. Mal som drevené Dipro okná (CZ(,po 10 rokoch som musel meniť,dal som plastové,sused má eurookná,mám pocit,že mu cez ne fúka,ani on nieje spokojný

  3. musím povedať, že plastové okná sú popísané správe a dal by som asi do červeného rámčeka tú cenu, pretože človek tak dostane nové okná, ktoré sú za dobrú cenu a majú k tomu ešte ďalšie plusy. Pred rokom a pol som tákto okná vymenil u vekry a cena naozaj bola na prvom mieste aj u nás a to sme na okná mali prichystanie ces 2000eur a dostal som za to kvalitné plastové okná a myslím, že na eurookná by to nebolo.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.