Plastové okná alebo drevené euorookná?

26.09.2012
26.09.2012 (2) (3)
Plastové okná alebo drevené euorookná?
Pred výmenou a kúpou okna si s odborníkom preberme vlastnosti okien vzhľadom na špecifiká stavby. Ak práve nie je poruke, užitočný bude aj náš prehľad. Aké okno si vybrať?

DREVENÉ EUROOKNÁ

PLUSY
+  Životnosť dreveného okna je 80 – 100 rokov. Mnohé historické budovy u nás majú 100 až 150 rokov staré okná. Pri novom systéme povrchovej úpravy prvý obnovovací náter stačí naniesť až za 10 – 15 rokov po montáži.
Materiál – je prírodný. Drevo má jedinečnú a neopakovateľnú rôznorodú štruktúru.
Izolácia – spolu s vhodne zvoleným izolačným trojsklom majú špičkové eurookná celkový koeficient prechodu tepla Uw = 0,8 W/m2. K
+  Oprava – pri poškodení je ľahko opraviteľné tmelom a lakom.
+  Farba rámov – možno ju v priebehu životnosti kedykoľvek zmeniť, napr. z červenej na zelenú.

drevené okno

MÍNUSY
–  Cena – drevené okná sú oproti plastovým drahšie (pri špičkových oknách sú ceny podobné).
  Hmotnosť –  drevené rámy kvalitnejších okien sú ťažšie, ako vystužené plastové rámy (podtsatná je však hmotnosť zasklenia).
–  Údržba – druhý a ďalšie obnovovacie nátery treba nanášať každých päť rokov. Očistiť a navoskovať okenné rámy stačí 1 až 2 krát ročne.
  Atypy –  škála tvarov je pri drevených rámoch širšia ako pri plastových.-->

PLASTOVÉ OKNÁ

PLUSY
+  Izolácia - špičkové okná s trojitým zasklením dosahujú hodnotu Uw až 0,64 W/m2 . K, a tak prekračujú požiadavky pre štandard pasívneho domu (0,8 W/m2 . K).
Údržba – iba bežné umývanie okien a mazanie kovaní, ktoré treba robiť aj pri drevených oknách.
+  Cena – na trhu sú aj plastové okná za nižšiu cenu. Pred kúpou je nevyhnutné zistiť ich parametre – ako, z čoho a kde sú vyrobené, vždy si pozrieť vyhlásenie o zhode.
+  Tvar – plastové možno technologicky a ekonomicky pomerene nenáročne tvarovať na oblúkové tvary (avšak bez oceľovej výstuže).
+  Farebnosť – plastové profily sa vyrábajú v rôznych farebných odtieňoch a dekoroch. Možno ich aj fóliovať.
plastové okno
MÍNUSY
  Životnosť – počas predpokladanej životnosti 25 až 35 rokov okno nezmení svoje vlastnosti. Overená životnosť plastových okien je 50 rokov.
  Farebnosť – nemusí byť farebne stále.
  Tepelná rozpínavosť a pevnosť – hlavne pri väčšom okne hrozí, že rám sa vplyvom výkyvov teplôt deformuje a potom môže horšie tesniť. Na južnej strane sa vyvarujme tmavých odtieňov, aby sme sa vyhli problémom
so správnym zatváraním.
  Požiarna odolnosť – majú nižšiu požiarnu odolnosť ako pri drevených masívnych oknách.
  Šírka rámov – uberá zo svetlosti okna.

Text: Stanislav Botur
Foto: Inoutic, ProHolzfenster
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Aleš | 18.05.2017, 16:04
musím povedať, že plastové okná sú popísané správe a dal by som asi do červeného rámčeka tú cenu, pretože človek tak dostane nové okná, ktoré sú za dobrú cenu a majú k tomu ešte ďalšie plusy. Pred rokom a pol som tákto okná vymenil u vekry a cena naozaj bola na prvom mieste aj u nás a to sme na okná mali prichystanie ces 2000eur a dostal som za to kvalitné plastové okná a myslím, že na eurookná by to nebolo.
Kapsac | 01.10.2012, 06:44
Mal som drevené Dipro okná (CZ(,po 10 rokoch som musel meniť,dal som plastové,sused má eurookná,mám pocit,že mu cez ne fúka,ani on nieje spokojný
Hostik | 27.09.2012, 20:57
tolko kravín na jednom mieste.

Praktické rady, tipy a návody každých 7 dní.
 

Reklama