Tehlové obkladové pásiky TERCA a PANNINGEN – originálna fasáda domu
Galéria (10)

Tehlové obkladové pásiky TERCA a PANNINGEN – originálna fasáda domu

Tehlové obkladové pásiky predstavujú alternatívne riešenie finálnej povrchovej úpravy fasád a interiérových stien z čisto prírodného materiálu. Sotva niektorý iný materiál ponúka toľko rôznych možností na realizáciu kreatívnych nápadov.

Galéria

Tehlové obkladové pásiky TERCA a PANNINGEN z ponuky spoločnosti Wienerberger sú dobrým predpokladom a tvorbu atraktívnych riešení s individuálnym charakterom. Ponúkajú jednoduchý spôsob povrchovej úpravy fasád alebo interiérových stien do podoby tehlového lícového muriva so všetkými detailmi. Na výber sú dva druhy obkladových pásikov: TERCA v hrúbke 23 mm a PANNINGEN v hrúbke 8 mm. Každý pásik je vlastne originál ,a teda žiadne dva nie sú stopercentne rovnaké.

Sedem dôvodov, prečo si vybrať tehlové obkladové pásiky TERCA:
–    prírodný materiál
–    prirodzené farby
–    stálofarebnosť
–    mrazuvzdornosť
–    bohatý sortiment
–    jednoduchá aplikácia
–    priaznivá cena

Aplikáciu tehlových obkladových pásikov zvládne každý zručný domáci majster.

Venujte pozornosť príprave podkladu

Životnosť obkladu závisí vo veľkej miere od kvality podkladu. Podklad pod pásiky musí byť rovný a dostatočne únosný bez uvoľnených častí omietky alebo muriva a bezprašný. Najlepším podkladom je rovná omietka (neodporúča sa lepiť pásiky na tepelnoizolačné omietky). Pred lepením treba odstrániť lokálne nerovnosti omietky a tiež zraziť príliš ostré hrany rohov. Podklad treba pred lepením navlhčiť.

Ako podklad môže slúžiť aj kontaktný zatepľovací systém z polystyrénových alebo minerálnych dosiek. V tomto prípade je ale nevyhnutné použiť výhradne certifikované systémy so špeciálnym spôsobom kotvenia tepelnoizolačnej vrstvy k podkladu, aby sa nepoškodila, alebo dokonca neodtrhla, pretože plošná hmotnosť pásikov je asi 38 až 39 kg/m2, a postupovať podľa projektovej dokumentácie, ktorá musí byť pri každom konkrétnom objekte spracovaná v konkrétnej skladbe.

Príprava rozmeriavacej laty Prvý rad začíname lepiť na rohu a pozdĺž rovnej laty

Dvakrát meraj, raz rež
Táto rada je dôležitá ešte pred začatím samotného lepenia. Obklad treba rozmerať vo zvislom smere tak, aby nám po celej výške obkladanej plochy vyšla rovnaká hrúbka škár bez toho, aby sme museli dorezávať pásiky na potrebnú šírku. Takéto detaily kazia dojem pravého nefalšovaného lícového muriva. Preto pri rozmeriavaní treba zohľadňovať aj ostatné výšky, ako je výška parapetu, okenného otvoru a nadpražia. Šírka škár je vecou vkusu. V žiadnom prípade by však nemala byť menšia ako 10 mm.

Lepenie pásikov namiesto relaxu

Po dôkladnom rozmeraní môžeme prikročiť k lepeniu pásikov. Odporúčame začať vyznačením spodnej hrany prvého radu. Nemusí to byť – a spravidla to ani nebýva – najspodnejší rad. Má to byť vodorovná kontrolná čiara, od ktorej sa budú odvíjať všetky ostatné rady. Pozdĺž tejto čiary pripevníme k stene rovnú dosku ako pomôcku na lepenie prvého radu pásikov. Ostatné rady lepíme podľa prvého radu. Lepiacu maltu nanášame rovnomerne pomocou hrebeňovej stierky. Veľkosť plochy, na ktorú nanášame lepiacu maltu v jednom zábere, volíme podľa poveternostných podmienok tak, aby malta pred nalepením pásikov nevyschla. Ideálne je obkladať fasádu v tieni. Ako prvé lepíme rohové pásiky podľa rozmeriavacej laty, ktorú pripevníme na stenu blízko rohu tak, aby neprekážala pri lepení. Na rozmeriavacej late si naznačíme výšku jednotlivých radov pásikov (horný alebo dolný okraj). Jednotlivé rady pásikov lepíme pozdĺž murárskej šnúry natiahnutej medzi nalepenými rohovými pásikmi. Po nalepení jedného radu môžeme pásiky dorovnať pomocou hliníkovej laty alebo vodováhy. Vo všetkých detailoch rohov a ostení odporúčame použiť rohové pásiky, aby dojem tehlového muriva bol dokonalý. Lepenie pásikov nie je práca pre netrpezlivých. Pre tých trpezlivých však môže znamenať aj účinnú formu relaxu.

Nalepená časť pásikov okolo rohu a okna

Škárovanie alebo Finále je blízko
Škáry môžeme vypĺňať dvoma spôsobmi – pomocou škárovacej pištole alebo škárovacou špachtľou vhodnej šírky. Pri použití pištole musí byť konzistencia malty redšia, aby sa dala z pištole bez problémov vytlačiť, ale na druhej strane nesmie vytekať zo škáry. Ak používame špachtľu, malta je takmer suchá, pretože sa nanáša vtláčaním z hladidla. Po dostatočnom vyplnení škáry jej povrch zahladíme do požadovaného tvaru a vzhľadu. Na zahladenie škár možno použiť napríklad kus hadice z PVC alebo tenkú drevenú latku, čím na rozdiel od prvého spôsobu dosiahneme nepravidelný povrch škár. Po vyškárovaní určitého úseku túto časť prečistíme nasucho štetcom alebo kefkou.

Ak dodržíme všetky odporúčané pracovné postupy, výsledkom je efektná, originálna a stálofarebná fasáda s dlhou životnosťou a s minimálnymi nárokmi na údržbu.

Dajte sa inšpirovať mnohotvárnosťou výrobkov TERCA a PANNINGEN.
www.wienerberger.sk
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje