zriadenie fotovoltickej elektrarne
Galéria (7)

Zriadenie fotovoltickej elektrárne

Zníženie dotovaných výkupných cien na energiu povedie k znižovaniu cien fotovoltických systémov. Ak máte v pláne vybudovať na dome elektráreň, je najvyšší čas na jej realizáciu.

Galéria

fotoboltická elektátren
montáž, snehové zábrany, strecha
montáž, snehové zábrany, strecha
montáž, snehové zábrany, strecha
montáž, snehové zábrany, strecha
montáž, snehové zábrany, strecha
Od 1.januára 2012 klesnú dotované výkupné ceny na energiu vyrobenú solárnym systémom z 0,259 na 0,195 €/1 kWh. Na tieto zmeny začnú pomaly reagovať aj predajcovia fotovoltických panelov znižovaním nákupných cien. Keďže vybavovanie administratívnych úkonov spolu s technickou realizáciou môže trvať 2 až 3 mesiace, záujemcovia o elektráreň si môžu naplánovať výstavbu tak, aby v budúcom roku mohli vyrábať elektrinu od počiatku najžiarivejších dní v roku. Zriaďovacia hodnota elektrárne by už v tom čase mala dosahovať primeranú výšku, ktorá zabezpečí jej optimálnu návratnosť.

Na vykurovanie je fotovoltika príliš drahá, preto sa panely často kombinujú so slnečnými kolektormi. Zdroj: Soalrenvi

Ceny klesnú

Dobre postavená elektráreň by mala mať životnosť najmenej 30 rokov. To by sa malo týkať panelov, ako aj elektroinštalácie a konštrukcií. Z použitých komponentov budú v určitom čase zrejme potrebovať výmenu iba striedače elektrického napätia. Na väčšinu typov však už dnes dávajú výrobcovia záruku 10 rokov. Uvedená návratnosť 9 rokov je v rámci nášho modelu najvyššia. V súlade so znížením výkupných cien na elektrickú energiu bude klesať aj cena fotovoltických panelov. Nákupcovia sa budú rovnako ako počas minulých období snažiť prispôsobiť ceny aktuálnemu stavu. Návratnosť nákladov na elektráreň sa tak zníži na 7 až 8 rokov. Okrem toho každý, kto si dá postaviť fotovoltickú elektráreň už v prvých mesiacoch, resp. čo najskôr v roku 2012, predĺži si čas poberania dotácie. Obdobie 15 rokov čerpania dotovanej výkupnej ceny sa totiž bude rátať až od roku 2013.

Úrady naše každodenné

Medzi prvoradé podmienky zriadenia fotovoltickej elektrárne patrí splnenie administratívnych úkonov. Zahŕňa vybavovanie rôznych podkladov a povolení. Ako prvé je na zriadenie elektrárne potrebné schválenie prevádzkovateľa distribučnej sústavy (rozvodného podniku). Ide o tzv. rezerváciu výkonu, keď dodávateľ energie musí podľa stavu terajšej prípojky a svojej prenosovej siete v blízkosti plánovanej elektrárne rozhodnúť o maximálnej kapacite budúceho fotovoltického systému. Vzhľadom na to, že sa nedajú pripojiť iba elektrárne s výkonom väčším než 100 kWp, v zásade by nemal byť problém s rezerváciou. Rozvodné podniky majú svoj formulár (žiadosť o pripojenie zariadenia do distribučnej sústavy – napäťovej sústavy nízkeho napätia). Vyplnenie formulára nie je zložité, ak poznáme základné pojmy fotovoltiky. Súčasťou žiadosti je vždy katastrálna mapa s vyznačením budúcej elektrárne, prípadne ďalšie podklady – technické údaje o striedačoch a paneloch, výpis z obchodného registra, súhlas spolumajiteľa nehnuteľnosti atď. Po vyjadrení schvaľovacieho orgánu sa začína spracúvať realizačný projekt, ktorý sa necháva potvrdiť rozvodným podnikom. Po schválení a odsúhlasení stavebným úradom (nie vždy je potrebné) možno začať s realizáciou projektu.

Monokryštalické panely na streche rodinného domu  Zdroj: NWT Energo

Niektoré spoločnosti zaoberajúce sa predajom fotovoltických systémov poskytujú tieto procesné úkony zdarma, dokonca bez ohľadu na to, či si záujemca vyberie na realizáciu práve dotyčnú firmu. Spracovanie žiadosti zahŕňa tak isto osobné stretnutie, meranie osvitu a zatienenia na mieste budúcej inštalácie, odporúčanie veľkosti elektrárne (vrátane návrhu konštrukcie), určenie spôsobu zapojenia elektroinštalácie a stanovenie návratnosti projektu. Vybavovanie administratívnych záležitostí trvá približne mesiac.

Ako zarobiť na vlastnej streche

Priemerný rodinný dom môže ročne spotrebovať približne 8 000 kWh elektrickej energie. Toto číslo je variabilné a závisí od veľkosti objektu, množstva spotrebičov atď. Za spotrebu 8 000 kWh zaplatí vlastník domu rozvodnému podniku približne 1 600 € ročne. Na výrobu tohto množstva elektriny stačí fotovoltická elektráreň so štyridsiatimi fotovoltickými panelmi a príslušným systémom. Polovicu energie (4 000 kWh) môže vlastník využiť doma (zvyšnú treba buď uskladniť, alebo predať), čím ušetrí ročne 800 €. Na všetku vyrobenú energiu okrem toho dostane od štátnu dotáciu vo výške 0,14 €/1 kWh. V prepočte je to 1 120 € ročne (8 000 kWh × 0,14 €). K tejto sume treba pripočítať ešte čiastku na prebytočnú energiu, čo je v našom príklade približne 220 € (cena je 0,055 €/1 kWh). Celková ročná úspora plus zisk je teda 2 140 €. Ak berieme do úvahy, že sústava s počtom 40 fotovoltických panelov stojí asi 19 000 € vrátane DPH, návratnosť investície bude do deväť rokov. Ďalších 6 rokov bude vlastník objektu aj naďalej prijímať dotácie na vyrobenú energiu a zarábať do vlastného vrecka. Pritom aj po uvedenom čase pätnástich rokov, keď sa skončí podpora vo forme dotovanej výkupnej ceny, bude elektráreň stále vyrábať elektrinu, a tým šetriť peňaženku svojho majiteľa. –>

Amorfné fotovoltické panely majú nižší merný zisk energie, ale na rozdiel od kryštalických panelov si ho udržia pri ľubovoľnom uhle dopadu svetla (aj pod mrakom). Zdroj: Soalrenvi

Zásoba elektriny

Samotný systém fotovoltickej elektrárne, samozrejme, nestačí na to, aby sa jej majiteľ mohol stať úplne energeticky nezávislým. Časť elektriny musí dokúpiť zo siete (nočná spotreba). Vývoj v tejto oblasti však stále napreduje, a tak v budúcnosti budú stavebné objekty vybavené inteligentnou elektronikou s dostatočnou kapacitou akumulátorov na prevádzku počas niekoľkých dní. Tým sa rozvinie realizácia ostrovných systémov. Sú to objekty, ktoré nie sú napojené do siete s prívodom elektriny od prevádzkovateľov distribučných sústav. Jediným zdrojom energie je vlastná výroba elektriny prostredníctvom fotovoltického systému.

Veľkoplošné fotovoltické lamely možno využiť ako prvok slnečného tienenia v novostavbách aj pri rekonštrukcii fasád. Umožňujú výhľad von a pohľad dnu.  (Schüco)

Ako vybrať zhotovovateľa fotovoltického systému

Pri výbere zhotovovateľa fotovoltického systému sú rozhodujúcimi referencie spoločnosti. Funkčnú elektráreň, ktorú dodávateľ už postavil, je potrebné vidieť osobne. Po dohode s majiteľom porovnajme jej skutočnú výrobu elektriny s údajmi dodávateľa – či elektráreň vyrába toľko, koľko má. Je produkcia elektriny o jednotky, či dokonca desiatky percent nižšia, ako predpokladal dodávateľ? Ak áno, tak prečo? Ak príčina nespočíva v počasí (napr. zakrytí snehom) či vplyve iných miestnych podmienok, dôvodom bude nevhodná konštrukcia. S takýmto dodávateľom radšej zmluvu neuzatvárajme. Okrem údajov o výrobe elektriny si prezrime aj kvalitu odvedenej práce – uchytenie panelov, kvalitu elektroinštalácie atď. Samozrejmosťou poskytovaných služieb by mala byť päťročná záruka na celé dielo vrátane montáže.

Text: Radovan Čičvára a NWT, Energo
Foto: Isifa.com, NWT, Energo, Schüco, Solarenvi
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Palenik says:

    Stale je to velmi drahe. Zijem v anglii, podpora od statu je vyssia,momentalne asi 50 centov za kilowatt odovzdanej energie do siete. 40 fotovoltaickych panelov na beznu strechu rodinneho domu nedate. Neda sa vychadzat z tychto vypoctov, co tu uvadzate. Na bezny rodinny dom date najviac 9 panelov o celkovom vykone 3 Kw. ALe aby som vsetko na tomto clanku nekritizoval, som rad, ze pisete o solarnej energii, som zastanca

  2. Aaa says:

    Ten kto napíše takýto brakový článok sa polohuje ako diletant. Čo sa týka administratívy tak tá netrvá 2 až tri mesiace. Za toto časové obdobie sa z odretými ušami podarí získať tak akurát vyjadrenia z URSO. Nie je problém postaviť elektráreň ako takú. Malý systém je otázkou max.dvoch dní (5kWp).Dovolím si tvrdiť, že ten kto a pustí do vybavovania papierov pre FVE a nie je znalý procesu tak sa dosť nabehá. Vybaviť sa to samozrejme dá ako všetko. Ale nakoniec s konštatujete, že ste si to mohli dať urobiť aj keď to stojí financie.

  3. ives says:

    poznam to uz zhruba pat rokov kedze byvam prechodne v Nemecku tu to uz funguje davnejsie mam to na baraku v ktorom byvam su stoho len vyhody pre prevadzkovatela som zvedavy aku legislativu zavedu v SR dufam,ze nie okliestenu ako vo vsetkom som velmi zvedavy nove technologie napreduju aj v SR som tomu rozhodne rad a vrele to doporucujem nainstalovat tomu kto sa pre to rozhodne.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.