Montáž podlahového vykurovania

Montáž podlahového vykurovania

Podlahové vykurovanie môžeme urobiť suchým alebo Mmokrým spôsobom. Pri mokrej inštalácii je vykurovacia rúrka uložená v betónovom potere.. Tepelné čerpadlo alebo slnečné kolektory nájdu pri ňom optimálne využitie.

UROB SI SÁM
náročnosť: *****
čas: 28 dní
náklady: 640 €
ľudia: 2
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                      od 632 €
na miestnosť 4 × 5 m
•  vykurovacie rúrky             79,20 €
sieťovaný polyetylén (PE-X)   
•  vykurovacie rúrky                  85 €
polybutén (PB)
•  viacvrstvové rúrky          105,60 €
•  poplastovaná meď             165 €
mäkká
•  systémové dosky               240 €
s integrovanou tepelnou izoláciou (EPS), resp. bez tepelnej izolácie                                  150 €
•  cementový poter                180 €
hrúbka 6 cm, vlastná výroba,
resp. suché zmesi          
od 260 €
•  tepelná izolácia               95,60 €
dodatočná EPS
•  dilatačný pás 18 m         14,40 €
•  plastifikátor                       22,40 €

NÁRADIE
•  nôž alebo pílka na delenie rúrok
•  kliešte na spájanie rúrok
•  bežné dielenské náradie
•  murárske náradie

PRACOVNÝ POSTUP

1. MIESTNOSŤ
Dokončené sú všetky práce, ktoré by mohli ohroziť celistvosť podlahy – omietkárske práce, osadené zárubne a okná, hotový kotlový okruh.

2. PODKLAD
Podkladová plocha je čistá, suchá, rovná, bez ostrých výčnelkov a trhlín. Nad terénom – na prízemí – je izolovaná fóliou proti prenikaniu vlhkosti.

3. PÁS
Postupným odvíjaním bez prerušenia uložíme po obvode miestnosti obvodový dilatačný pás do výšky konštrukcie celej podlahy.

4. DOSKY
Od okrajov miestnosti do stredu uložíme izolované systémové dosky hrubé 4 až 6 cm, nad terénom doplníme izoláciu na 8 cm.

5. RÚRKY
Vykurovacie rúrky vtláčame do systémovej dosky – začíname od vstupu do miestnosti s dvojnásobnými rozstupmi (30 cm).

6. DILATÁCIA
Dilatačné škáry majú mať hrúbku 8 až 10 mm. Vyplníme ich trvalo plastickým materiálom. Delia miestnosť na časti s plochou 25 m2.

7. SKÚŠKA
Sústavu odvzdušníme a napustíme vodou. Tlaková skúška preverí rúrky pred zabetónovaním – tlak 0,6 MPa.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste8. BETÓNOVANIE
Počas betónovania sú rúrky napustené vodou s tlakom 0,3 MPa. Pri roztieraní poteru treba rúrky dôkladne obaliť betónom, nesmú sa poškodiť ani posunúť.

9. TVRDNUTIE
Počas tuhnutia a tvrdnutia betónu nesmie teplota klesnúť pod 5 °C, v miestnosti nesmie byť prievan. Betón zvlhčujeme.

10. ZAHRIEVANIE
O 28 dní po betonáži možno vykonať funkčnú skúšku postupným zahrievaním. Teplotu vykurovacej vody zvyšujeme o 5 °C za deň.

11. PODLAHA
Betónový povrch zarovnáme a uhladíme cementovým poterom hrubým 15 mm a uložíme podlahu vhodnú na podlahové vykurovanie.

dobré rady

TEPLOTA VODY
Konštrukcia umožňuje znížiť teplotu vykurovacej vody v systéme pod 50 °C (optimálne 40 °C) a tým znížiť náklady o 15 % oproti radiátorovému vykurovaniu s teplotou vykurovacej vody 70 °C. Nevýhodou je dlhý nábeh.

SYSTÉMOVÉ DOSKY
Prichytenie vykurovacích rúrok na systémovú dosku výrazne zjednoduší a urýchli inštaláciu. Celistvý systém jedného výrobcu garantuje vzájomnú kompatibilitu všetkých prvkov.

ZNÁŠANLIVOSŤ POLYSTYRÉNU
Pri používaní polystyrénu ako tepelnej izolácie prekontrolujte materiály, ktoré sa ho dotýkajú – problém predstavuje decht a rozpúšťadlá, vhodné sú fólie z PE a PVC, bitúmen a disperzné lepidlá.

Text a kresby: Ing. Soňa Gašparová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Urob si sám? A tú tlakovú skúšku si mám ako sám zrobiť?!

  1. Podlahovky robím už veľa rokov a také jednoduché to nieje.Tu Ing.Gašparovú by som vzal na stavbu nech mi predvedie montáž a určite puknem od smiechu.Určite to len študovala na googli.

   1. No jasne, vy instalatery ste najmudrejsi. Hned po vas su automechanici.

   2. si dalsi ,co nema ani kolobezku?

   3. Kolobezku fakt nemam. Ty ich mas kolko?

  2. S kompresorom a manometrom.

  3. ber to s rezervou,ak napriklad stavias,potrebujes mat aspom ake take vedomosti v pripade,ze chces podlahove vykurovanie,lebo pan ,,majster“ povie,to sa robi tak….tym ma na mysli,ze on si ulahci pracu,ktora nebude podla predpisov a technologickeho postupu,ale on to zhotovy (?) 1-2 a ty zaplatis za kvalitu.To,ze to bude mat zivotnost o polovicku mensiu,mu uz nijako nedokazes………..

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Montáž podlahového vykurovania

Montáž podlahového vykurovania

Postup montáže podlahového vykurovania so systémovou doskou JOCO Klimaboden Top 2000

 
Rovinnosť a dostatočné tepelnoizolačné vlastnosti plochy pod podlahovým vykurovaním sa dajú zabezpečiť napríklad vrstvou penobetónu… …alebo vrstvou tvrdeného polystyrénu, ktorá sa uloží na rovinný poter.
 
Na vyrovnanú podlahu sa začnú ukladať systémové dosky podľa plánu uloženia (najmenej po 10 dňoch od naliatia penobetónu). Vrstva systémových dosiek musí byť od zvislých konštrukcií oddelená dilatačným pásom.
 
Miesta, kde je podlahové vykurovanie nežiaduce (napríklad pod kuchynskou linkou, vstavanými skriňami a podobne) sa vyplnia tvrdeným polystyrénom. Do ukončenej vrstvy systémových dosiek sa podľa projektu uložia rúrky podlahového vykurovania,
 
a priebežne sa napevno zalisujú do systémových dosiek. Po kompletnom položení sa na systémové dosky položí deliaca fólia, ktorá oddeľuje „mokrú“ vrstvu poteru.
 
Poslednou fázou je vyliatie anhydridového alebo cementového poteru. Uloženie nášľapnej vrstvy podlahy je možné približne po 3 až 4 týždňoch.

Text a foto: Duratherm

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteKomentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.