Montáž podlahového vykurovania
Podlahové vykurovanie môžeme urobiť suchým alebo Mmokrým spôsobom. Pri mokrej inštalácii je vykurovacia rúrka uložená v betónovom potere.. Tepelné čerpadlo alebo slnečné kolektory nájdu pri ňom optimálne využitie.
Galéria
UROB SI SÁMnáročnosť: *****
čas: 28 dní
náklady: 640 €
ľudia: 2
obdobie: celoročne
KONTROLNÝ ZOZNAM MATERIÁL od 632 € NÁRADIE |
PRACOVNÝ POSTUP
1. MIESTNOSŤ
Dokončené sú všetky práce, ktoré by mohli ohroziť celistvosť podlahy – omietkárske práce, osadené zárubne a okná, hotový kotlový okruh.
2. PODKLAD
Podkladová plocha je čistá, suchá, rovná, bez ostrých výčnelkov a trhlín. Nad terénom – na prízemí – je izolovaná fóliou proti prenikaniu vlhkosti.
3. PÁS
Postupným odvíjaním bez prerušenia uložíme po obvode miestnosti obvodový dilatačný pás do výšky konštrukcie celej podlahy.
4. DOSKY
Od okrajov miestnosti do stredu uložíme izolované systémové dosky hrubé 4 až 6 cm, nad terénom doplníme izoláciu na 8 cm.
5. RÚRKY
Vykurovacie rúrky vtláčame do systémovej dosky – začíname od vstupu do miestnosti s dvojnásobnými rozstupmi (30 cm).
6. DILATÁCIA
Dilatačné škáry majú mať hrúbku 8 až 10 mm. Vyplníme ich trvalo plastickým materiálom. Delia miestnosť na časti s plochou 25 m2.
7. SKÚŠKA
Sústavu odvzdušníme a napustíme vodou. Tlaková skúška preverí rúrky pred zabetónovaním – tlak 0,6 MPa.
8. BETÓNOVANIE
Počas betónovania sú rúrky napustené vodou s tlakom 0,3 MPa. Pri roztieraní poteru treba rúrky dôkladne obaliť betónom, nesmú sa poškodiť ani posunúť.
9. TVRDNUTIE
Počas tuhnutia a tvrdnutia betónu nesmie teplota klesnúť pod 5 °C, v miestnosti nesmie byť prievan. Betón zvlhčujeme.
10. ZAHRIEVANIE
O 28 dní po betonáži možno vykonať funkčnú skúšku postupným zahrievaním. Teplotu vykurovacej vody zvyšujeme o 5 °C za deň.
11. PODLAHA
Betónový povrch zarovnáme a uhladíme cementovým poterom hrubým 15 mm a uložíme podlahu vhodnú na podlahové vykurovanie.
dobré rady
TEPLOTA VODY
Konštrukcia umožňuje znížiť teplotu vykurovacej vody v systéme pod 50 °C (optimálne 40 °C) a tým znížiť náklady o 15 % oproti radiátorovému vykurovaniu s teplotou vykurovacej vody 70 °C. Nevýhodou je dlhý nábeh.
SYSTÉMOVÉ DOSKY
Prichytenie vykurovacích rúrok na systémovú dosku výrazne zjednoduší a urýchli inštaláciu. Celistvý systém jedného výrobcu garantuje vzájomnú kompatibilitu všetkých prvkov.
ZNÁŠANLIVOSŤ POLYSTYRÉNU
Pri používaní polystyrénu ako tepelnej izolácie prekontrolujte materiály, ktoré sa ho dotýkajú – problém predstavuje decht a rozpúšťadlá, vhodné sú fólie z PE a PVC, bitúmen a disperzné lepidlá.
Text a kresby: Ing. Soňa Gašparová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Urob si sám? A tú tlakovú skúšku si mám ako sám zrobiť?!
Podlahovky robím už veľa rokov a také jednoduché to nieje.Tu Ing.Gašparovú by som vzal na stavbu nech mi predvedie montáž a určite puknem od smiechu.Určite to len študovala na googli.
No jasne, vy instalatery ste najmudrejsi. Hned po vas su automechanici.
si dalsi ,co nema ani kolobezku?
Kolobezku fakt nemam. Ty ich mas kolko?
S kompresorom a manometrom.
ber to s rezervou,ak napriklad stavias,potrebujes mat aspom ake take vedomosti v pripade,ze chces podlahove vykurovanie,lebo pan ,,majster“ povie,to sa robi tak….tym ma na mysli,ze on si ulahci pracu,ktora nebude podla predpisov a technologickeho postupu,ale on to zhotovy (?) 1-2 a ty zaplatis za kvalitu.To,ze to bude mat zivotnost o polovicku mensiu,mu uz nijako nedokazes………..