Ako riešiť rekonštrukciu?
Galéria (6)

Ako riešiť rekonštrukciu?

Vraví sa, že je omnoho jednoduchšie postaviť nový dom od základov, ako opraviť starý, plný nečakaných nepríjemností. Odpovedáme na otázky, ktoré ste nám položili v redakčnej pošte. Čítajte a ušetrite!

Galéria

Ako na rekonštrukciu?
Ako na rekonštrukciu?
Ako na rekonštrukciu?
Ako na rekonštrukciu?
Ako na rekonštrukciu?

Podlaha z tehál

Presťahovali sme sa do starého rodičovského domu, v ktorom sme urobili iba najnutnejšie opravy. Trápia nás podlahy v pivnici – sú z udupanej hliny. Zaváňajú starinou, ktorá sa niekedy tlačí aj do domu. Radi by sme podlahu vymenili. Existuje nejaký lacný a menej prácny spôsob ako betónovanie?
Iveta, Nitrianske Pravno

Inšpiráciu hľadajte v kamenných hospodárskych budovách slúžiacich na ustajnenie dobytka, ktoré boli kedysi vydláždené starými železničnými podvalmi. Investorom sa pri obnove osvedčilo siahnuť po recyklovaných materiáloch, ktorými možno vytvoriť pevné a suché podlahy a ktorým nechýba ani účelnosť, ani štýl. Na zrovnanú hlinu sa natiahnu krycie stavebné fólie a na ne sa uložia plné tehly z búracích prác. Môžete ich preväzovať, ukladať do radov či hoci aj vytvárať z nich parketové vzory. Je to, akoby ste pracovali so zámkovou dlažbou. Vo chvíli, keď ich zasypete pieskom, ktorý pozametáte do škár, celé dielo sa spevní a vy máte po probléme. Pod nohami je hrubá pevná vrstva vyškárovaných tehál a pod nimi je ukrytá membrána proti vlhkosti. Pri škárovaní sa staré tehly obrúsia pieskom, takže vyzerajú takmer ako nové. Prácu zvládne aj laik, ide o lacné a nenáročné riešenie, kde nepresnosti vo finále neprekážajú.

Obnovenie stien

Bývame v domčeku, kde chodba, veranda a schodisko boli natreté do výšky lakťov farbou imitujúcou vzhľad dreva. Miesta sme sa viackrát pokúšali vymaľovať interiérovou farbou, každá vrstva sa však z podkladu odlupuje. Skúšali sme náter opáliť, no bezúspešne. Na obíjanie omietok až po tehlu sa príliš necítime. Existuje riešenie, ktoré by sme zvládli bez remeselníka?
Ján, Proč

Takéto „sokle“ sa nájdu aj na schodištiach bytoviek a spoločenských budov či v niektorých kuchyniach. Kedysi ich majstri maľovali fermežovými farbami a vytvárali fládrované vzory imitujúce drevo, neskôr prišli do módy olejové a syntetické farby. Hlinkové ani interiérové farby na nich nedržia – pri navlhčení sa odlupujú. Riešením je vytvoriť kontaktný mostík disperziou s vysokým obsahom akrylátov. Môže to byť akrylátový základ na fasády alebo napríklad HET Latex Univerzálny, ktorý je na rovnakej báze. Po tom, čo tento biely náter preschne, môžete naň bez prípravnej penetrácie nanášať akékoľvek interiérové disperzie. Farby sa už nebudú zlupovať, viditeľné zostane iba miesto medzi hladkým soklom a štruktúrovanou stenou. Pomôže, ak plochy pred spojovacím náterom umyjete mydlovou vodou.

Premŕzanie betónu

Máme vyvýšenú predzáhradku, ktorú lemuje starý múrik z betónu. Každú zimu z neho mráz čosi uvoľní, miestami sa rozpadáva. Radi by sme vylepšili jeho vzhľad. Pomohol by nám dekoratívny obklad alebo je jediným riešením jeho zbúranie a postavenie nového?
Ernest, Rača

Keďže múrik je neustále vystavený zemnej vlhkosti, akákoľvek snaha o jeho kontaktný obklad sa skončí neúspechom. Voda nebude mať kam uniknúť, mráz naruší stavebné lepidlo a spolu s ním odpadne i obklad či polystyrénový plášť, po ktorom siahajú niektorí stavebníci. Riešením je revitalizácia, pri ktorej si múrik zachová svoje vlastnosti a vidiecky charakter. Odkopte jeho vnútornú stranu v kontakte so zeminou a obložte ho z vnútornej strany tzv. nopovou fóliou. Tá vytvorí vetraciu škáru a obmedzí prenikanie vody do betónu. Vonkajšiu a vrchnú časť oklepte kladivkom, vyumývajte tlakovou vodou a poopravujte cementovou maltou s prídavkom disperzie Duvilax VV. Ak chcete zachovať vidiecky vzhľad, na bubnoch zahladenej malty pekne vynikne vápenný náter a strieška zo starých škridiel. Ak sa vám žiada modernejšie riešenie, po dokonalej obnove rovín, hrán a rohov ošetrite povrch nanotechnologickou membránou (napr. IsoKor EKO Profi).

Presné tvárnice

Sú presné tvárnice skutočne presné? Pri rekonštrukcii domu sme murovali niekoľko priečok z presných cemento-pieskových tvárnic a hoci sme sa snažili o rovnomerné nanášanie stavebného lepidla zubovým hladidlom, neboli sme spokojní s tým, ako tvárnice na seba nadväzovali. Neustále sme museli robiť korekcie plastovými klinkami, ktoré sa používajú na vyrovnávanie obkladu. Pri meraní sme zistili aj 3-milimetrové rozmerové rozdiely. Mali sme proste smolu alebo je to štandard?
Justín, Vrútky

Hoci sú pórobetónové a vápenno-pieskové tvárnice označované ako presné, technológia ich výroby spôsobuje drobné rozdiely v ich formáte, ako to potvrdzuje vaša skúsenosť. Skúsení remeselníci sa s obmedzením vyrovnali spôsobom, ktorý výrobcovia odporúčajú všetkým stavebníkom. Po ukončení každého radu treba vrchnú plochu a prípadné schody zrovnať zubovým hladidlom a odstrániť odskoky. Hoci to pri výstavbe zdržuje, pre nízku objemovú hmotnosť materiálu nejde o fyzicky namáhavý úkon. Výsledkom je rovná plocha pripravená na založenie nového radu. Ak tento krok vynecháte, chyby sa znásobia a korekcie rozdielov sú čoraz náročnejšie a obťažujúcejšie. Vaša skúsenosť je poučením, ktoré vás do budúcna môže motivovať čítať technologické listy produktov, s ktorými na svojej stavbe pracujete.

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: thinkstock.cz
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje