Prečo vám zateká cez strechu a ako tomu zabrániť? Väčšinou sú za tým tieto poruchy
Medzi pomerne časté poruchy nielen šikmých striech patrí zatekanie cez strešný plášť do interiéru. Prečo k nemu dochádza, ktoré poruchy sa za zatekaním skrývajú a ako zatekaniu zabrániť? Odpovede sme hľadali medzi odborníkmi.
Príčin, ako sa môže pod strešnú krytinu, resp. do strešného plášťa dostať voda či vlhkosť, je viacero. Zabrániť sa tomu dá viacerými spôsobmi. Základné pravidlo však je zhotoviť strechu v súlade s platnými technickými a normatívnymi požiadavkami. To znamená zabudovať do strešného plášťa všetky predpísané vrstvy. Skladbu strešného plášťa by mala obsahovať každá projektová dokumentácia. Len ju treba dať, samozrejme, spracovať. Na tom sa zhodnú všetci odborníci. Pozrime sa na túto problematiku postupne prostredníctvom štyroch základných otázok.
1. Cez ktoré detaily v streche najčastejšie zateká?
Dobre navrhnutá strecha je kľúčovým prvkom každého domu, chráni ho pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a zabezpečuje pohodlné bývanie jeho obyvateľom. Michal Dobrovodský, produktový manažér pre značku Tondach v spoločnosti Wienerberger, však upozorňuje na to, že aj správne navrhnutá a predovšetkým zrealizovaná strešná konštrukcia môže začať zatekať. To môže spôsobiť vážne problémy na streche, ale aj v interiéri domu. Strechu je potrebné pravidelne kontrolovať, aby ste dostatočne včas odhalili zdroj jej zatekania. Skontrolovať treba najmä odkvapy, vodné drážky klampiarskych prvkov, najmä lemovanie okolo komína, strešných okien či zvislých konštrukcií. Vykonať treba aj kontrolu oblasti úžľabia – rezané škridly v úžľabí musia byť správne zaistené na svojom mieste.
Zdrojom zatekania môže byť aj poistná hydroizolácia, ktorá sa poškodila pri montáži alebo bola nesprávne nainštalovaná. Cez poškodenú hydroizoláciu sa môže voda ľahko dostať do tepelnej izolácie, kde sa hromadí a následne môže dôjsť až k poškodeniu samotného krovu. V neposlednom rade netreba zabudnúť ani na kontrolu samotnej krytiny a v prípade potreby chybné kusy vymeniť. „Ak však strechu pravidelne kontrolujete, čistíte odkvapy a máte správne navrhnutú a nainštalovanú poistnú hydroizoláciu, ani silný dážď ju nepoškodí,“ hodnotí Michal Dobrovodský.
Podľa Ing. Tomáša Lebedu, produktového manažéra pre stavebné prvky JAF HOLZ Slovakia, s. r. o., najčastejšie zateká cez prestupy (komíny, vývody digestorov a podobne) a cez poistné hydroizolácie – difúzne fólie.
„Zdrojom vlhkosti v strešnom plášti môže byť zrážková voda alebo kondenzácia vlhkosti v konštrukcii. Zrážková voda zateká najčastejšie cez prestupy, ako sú komíny, strešné okná, ventilácia. Zároveň sa môže do strešného plášťa dostávať cez chybne zrealizované oplechovanie úžľabia alebo atiky. Ďalším zdrojom vlhkosti je už spomínaná kondenzácia v strešnom plášti. V tomto prípade ide o konštrukčné (projektové) chyby,“ rozvíja ďalej tému Ing. Luděk Kovář, z technického oddelenia puren, s. r. o.
Predchádzajúce príčiny potvrdzuje aj Alexander Szabó, technický poradca Terran Slovakia, s. r. o. Podľa jeho slov sa môže vlhkosť pod krytinu dostať viacerými cestami. Keďže žiadna skladaná strešná krytina nie je vodovzdorná z hľadiska podfúknutia hnaného dažďa a snehu, vlhkosť sa pod krytinu môže dostať počas silnejšieho dažďa, pri bežných zrážkach aj vzlínaním vody po povrchu jednotlivých krytín. Ďalšou príčinou môže byť kondenzácia vzdušnej vlhkosti na spodnej strane strešnej krytiny. V niektorých prípadoch je príčinou chybná skladba strešného plášťa, ktorá umožňuje prestup vzdušnej vlhkosti vytvorenej v interiéri cez stropnú konštrukciu, vrstvy tepelnej izolácie až nad zle utesnenú poistnú hydroizoláciu. Poslednou, najmenej príjemnou príčinou existencie vlhkosti pod strechou je poškodenie strešného plášťa v zmysle porušenia jeho hydroizolačných vlastností.
2. Kedy tieto poruchy vznikajú a ako sa im vyhnúť?
Zatekanie strechy môže mať viacero príčin. Jednou z nich je nevhodné naprojektovanie strechy, ktoré nezohľadňuje lokalitu, v ktorej sa dom nachádza, miestne klimatické podmienky i orientáciu stavby, alebo projektant nesprávne zvolí sklon strechy. „Pri šikmých strechách musí byť navrhnutý aj vhodný spôsob zachytávania snehu (druh a umiestnenie snehových zachytávačov). Dôležité je, aby protisnehový systém nebol navrhnutý len v oblasti odkvapu, ale celoplošne v rámci celej strechy. Z toho dôvodu je nevyhnutné vybrať si skúseného projektanta, ktorý vyššie spomenuté faktory v návrhu strechy zohľadní,“ upozorňuje Michal Dobrovodský.
K ďalším problémom na streche môže dôjsť aj vďaka nesprávnej montáži. Ak investujete do kvalitnej strešnej krytiny a doplnkov, na realizačnej firme nešetrite. Uprednostniť treba skúseného pokrývača s dlhoročnými skúsenosťami a certifikátmi, ktorý sa orientuje v aktuálnych technických normách a trendoch, dokáže správne strechu rozlatovať, použije dostatočný počet vetracích škridiel či správny počet príchytiek. Najdôležitejšie je zvoliť správny typ strešnej fólie s ohľadom na typ strešnej krytiny, sklon strechy a zvýšené požiadavky kladené na strechu.
„Poruchy strešnej konštrukcie môžu spôsobiť aj nesprávne zvolené materiály v rozpore s projektovými požiadavkami, používanie stavebných materiálov v rozpore s požiadavkami platných noriem či po uplynutí lehoty ich použiteľnosti,“ zdôrazňuje potrebu dodržiavania predpisov Michal Dobrovodský. Problémy môže zapríčiniť aj neodborné napojenie prestupov na krytinu, vynechanie poistnej hydroizolácie a pod. Je potrebné sa vyvarovať nákupu lacného a neoriginálneho príslušenstva, pri ktorom nie je garantovaná kvalita. V prvom kroku síce ušetríte, ale v budúcnosti sa to môže vrátiť v podobe omnoho vyšších nákladov na opravu.
Aj podľa Tomáša Lebedu môžu vzniknúť poruchy počas realizácie strechy použitím nekvalitných materiálov alebo nesystémových riešení. Počas užívania strechy môžu vzniknúť prirodzenou degradáciou materiálov, napr. krytiny, vonkajším poškodením alebo pre nekvalitné materiály s nedostatočnou životnosťou.
Zabrániť týmto nedostatkom dokáže určite používanie kvalitných materiálov na zhotovenie strešného plášťa. „Predovšetkým treba zabezpečiť vzduchotesnosť a vetrotesnosť strechy. Na zabezpečenie vetrotesnosti strechy odporúčam určite použiť difúzne fólie Siga Majcoat, lepiace pásky Wigluv. Tieto materiály majú nízku difúznu hrúbku a lepia aj v extrémnych podmienkach, čo zabezpečuje dlhodobú pevnosť spojov medzi páskami aj pevnosť prelepení priestupov cez strešný plášť (komíny a podobne),“ odporúča Tomáš Lebeda.
Poruchy môžu nastať napríklad aj pre nedostatočnú životnosť difúznej fólie, ktorá prestane tesniť. „Sám som videl prípady, keď sa fólia doslova rozpadávala.
Druhou vecou sú pásky v exteriéri. Ak majú vysokú difúznu hrúbku, môžu sa časom odlepiť, čím sa stratí tesnosť lepeného spoja a vznikajú kondenzačné zóny, kde sa dostáva vzdušná vlhkosť alebo voda,“ dopĺňa Tomáš Lebeda.
Luděk Kovář dôvody len potvrdzuje. „Zatekanie v dôsledku kondenzácie vzdušnej vlhkosti v strešnom plášti vzniká už pre chyby v projektovej dokumentácii a potom v samotnej realizácii. Dažďová voda môže prenikať do strešnej konštrukcie pre chyby v realizácii.“ Tu pomôže len správny projekt a spracované detaily. Zhotovenie strešného plášťa je potrebné prenechať skúsenej firme. Zároveň je nevyhnutné vykonávať pravidelnú kontrolu a údržbu počas životnosti strechy.
„Naše izolačné dosky PIR majú od výroby z vonkajšej strany poistnú hydroizoláciu so samolepiacim presahom. Tým sa dosiahne už počas realizácie zabezpečenie proti dažďu a po uložení krytiny ochrana pred možným zatečením v spojoch krytiny. Na PIR dosky sa môže poistná hydroizolácia klásť aj samostatne a prichytávať krátkymi kontralatami s dĺžkou 1,35 m. Ide však o prácnejší a pomalší spôsob realizácie. Miesta priestupov sa upravujú rovnakým spôsobom ako pri iných strechách. Dosky sa ukladajú zvyčajne na podhľadové debnenie alebo priamo na krokvy pri kombinácii s izoláciou na báze minerálnej vlny medzi krokvami,“ pokračuje vo vysvetľovaní Luděk Kovář.
Veľmi dôležité je podľa jeho slov aj správne vyhotovenie parozábrany, ktorá zabezpečuje vzduchotesnosť stavby a zabraňuje prenikaniu teplého vzduchu do tepelnej izolácie, kde by mohlo pre rozdielne teploty dochádzať ku kondenzácii vzdušnej vlhkosti. Ide predovšetkým o odkvapovú hranu a štít. Tieto detaily nie sú v projekte riešené a zhotoviteľ z dôvodu neznalosti stavebnej fyziky nie vždy správne vyhotoví detail. Často príčinou zatekania do strešnej skladby je aj nepodtesnenie kontralát, keď kotviace skrutky prechádzajú cez kontralaty až do krokiev.
Alexander Szabó upozorňuje okrem problémov s montážou a nesprávne navrhnutou skladbou strešného plášťa aj na rôznu kvalitu a typ poistnej hydroizolácie: „Bezkontaktná izolácia si vyžaduje prevetrávanie nad aj pod hydroizolačným pásom. Ak sa dotýka debnenia alebo tepelnej izolácie, stráca svoje vlastnosti a začne cez ňu pretekať voda. Podobne ako cez stan v mieste, ktorého sa počas dažďa dotknete rukou – jeho stena začne byť vlhká. Vytvorenie odvetraného priestoru je náročné najmä pri komplikovanejších tvaroch striech, prechodoch komínov či vikieroch. Ak sa však zanedbá, boj s vlhkosťou a vodou je vopred prehratý. Potom pomôže už len náročná rekonštrukcia.“
3. Aké poruchy v strešnej, resp. v ďalších súvisiacich konštrukciách, môže vlhkosť spôsobovať?
Voda je živel, ktorý je pre šikmú strechu dosť nebezpečný a môže spôsobiť veľké ťažkosti. Ak voda prenikne cez strešnú konštrukciu, môže sa začať hromadiť v izolačných vrstvách, znehodnotiť materiály použité na zateplenie strechy a tým znížiť energetickú účinnosť stavby. Postupne môže prenikať až do stropových panelov alebo stien, čo môže viesť k poškodeniu omietky, podhľadov, ale aj k tvorbe plesní. Ak voda prenikne cez strop a steny, môže dokonca poškodiť nábytok a interiérové vybavenie.
„Dlhodobé zatekanie môže mať za následok poškodenie drevených častí strešnej konštrukcie, tzn. krovu či trámov. Drevo začne hniť, čo vedie k strate pevnosti a stability celého strešného systému. Voda predstavuje aj hrozbu pre elektrické rozvody,“ vymenúva následky Michal Dobrovodský.
Podľa Tomáša Lebedu je použitie lacných nekvalitných materiálov v skutočnosti najdrahším riešením, pretože následné opravy a rekonštrukcie násobne prevýšia počiatočnú úsporu.
Treba si uvedomiť, že ak si zatekanie do strechy všimneme neskoro, môže dôjsť k poškodeniu izolácie alebo nosnej drevenej konštrukcie. Potom je oprava naozaj nákladná a neraz si vyžaduje zloženie krytiny, odstránenie celej izolácie alebo jej časti, či dokonca odstránenie a výmenu niektorých prvkov drevenej konštrukcie. Takisto je pritom potrebné meniť poistnú difúznu fóliu a dôkladne prelepiť spoje medzi jednotlivými pásmi fólie.
Rovnako vidí problém aj Luděk Kovář. Aj podľa jeho skúseností uvedené chyby spôsobujú poškodenie drevenej konštrukcie (napadnutie plesňami). Prenikanie dažďovej vody alebo kondenzácia v interiéri zároveň poškodzuje sadrokartónové podhľady a spôsobuje napučanie dreveného záklopu.
„Vlhkosť je úhlavným nepriateľom všetkých stavebných konštrukcií, pretože spôsobuje hnilobu a pleseň. Vo vlhkých konštrukciách sa mení tepelný odpor, takže zvlhnuté drevené konštrukcie sa stávajú miestom tepelných mostov a zvlhnutá tepelná izolácia stráca účinnosť,“ dopĺňa Alexander Szabó.
4. Ako možno tieto poruchy odstrániť? Ako sa im vyhnúť?
Najúčinnejším spôsobom, ako minimalizovať škody spôsobené vodou, je použitie kvalitných materiálov. Pri zvažovaní materiálu na strechu sa nepozerajte len na cenu krytiny, ale aj na celkové náklady na zhotovenie strechy.
Všímajte si záruky, trvácnosť riešenia a pod. Nie každá krytina je vhodná na všetky typy striech. Treba rešpektovať odporúčania odborníkov a výrobcov krytiny, ktorí pri každom type uvádzajú minimálny a bezpečný sklon. „Pre šikmé strechy menšieho sklonu sú vhodnejšie strešné krytiny s hlbokými hlavovými a bočnými drážkami, napr. Sensaton 11, pri strechách s väčším sklonom existuje širší výber krytín. Veľkoformátové škridly XXL, ako sú Contiton 9 a Twiston 9, sú vďaka svojej nízkej hmotnosti zase ideálne na rekonštrukciu, umožňujú väčší rozstup strešných lát, čo šetrí čas a peniaze pri kladení krytiny,“ odporúča Michal Dobrovodský.
Funkčnú a kvalitnú strechu možno získať investíciou do komplexného systému (vrátane potrebných doplnkov) od jedného výrobcu. Systémové riešenia sú mimoriadne dôležité najmä pri zabezpečení rizikových miest, akými sú priestupy pre kanalizáciu, anténu, solárne a fotovoltické panely.
Ak sa chcete vyhnúť poruchám spôsobeným prienikom vody do strešnej konštrukcie, nevynechajte v skladbe strechy vhodnú hydroizolačnú fóliu. Dbajte predovšetkým na to, aby bola dobre prelepená. Výber strešnej fólie závisí od bezpečného sklonu, spôsobu využitia podkrovia, konštrukčnej náročnosti strechy či miestnych klimatických podmienok, preto sa pred jej kúpou odporúča konzultácia s výrobcom alebo realizátorom. „Odporúčam fólie Tondach s integrovanou samolepiacou páskou na zaistenie dostatočného zlepenia vzájomných presahov, ktorých montáž je jednoduchá a bezpečná,“ hovorí Michal Dobrovodský.
Zároveň upozorňuje na ďalší dôležitý aspekt. Aby sa v strešnej konštrukcii nedržala vlhkosť, musí byť tiež správne odvetraná – pri realizácii je preto potrebné dodržať stanovený počet odvetrávacích prvkov uvedených v technickom liste. Ak vetranie nie je zabezpečené, zostáva strešný plášť a konštrukcia vlhká, a tak sú ohrozené všetky prvky konštrukcie strechy (krokvy, kontralaty, laty, krytina). Najčastejšie sa zanedbáva prevetrávanie strešného plášťa v hrebeni aj osadenie vetracích prvkov pod hrebeňom. Pri hrebeni sa vzduch odvetráva buď vetracími škridlami, alebo vetracími pásmi pod hrebenáče. Vetracie škridly sa rozmiestňujú v druhom rade pod hrebeňom. Dôležitým pravidlom je umiestnenie minimálne jednej vetracej škridly do každého poľa medzi krokvami. Presný počet vetracích škridiel sa určí na základe vetracieho prierezu škridly a plochy strechy. Na prekrytie privádzacieho vetracieho otvoru v spodnej časti vzduchovej medzery pri odkvape sa používa perforovaný ochranný pás proti vtákom a hmyzu (z plastu alebo hliníka).
Dôležitou súčasťou každej strechy sú aj klampiarske prvky. Ich chybné vyhotovenie má za následok zatekanie do strešnej konštrukcie. „Ako alternatíva k tradičným klampiarskym prvkom slúži tvarovateľný tesniaci pás Tondach Koraflex Plus. Použiť ho možno na utesnenie komínov, vikierov, bleskozvodov, rohov a úžľabí, solárnych panelov či strešných okien. Jeho hlavnou výhodou je ľahká a rýchla montáž a dlhá životnosť. Vďaka samolepiacej spodnej vrstve dokonale kopíruje povrch,“ pokračuje Michal Dobrovodský.
„Najlepším spôsobom, ako poruchám predchádzať, je zabezpečenie dokonalej vzduchotesnosti a vetrotesnosti strechy použitím fólií Siga, napr. difúznej fólie Majcoat a pásky Wigluv, použitie kvalitných nosných drevených a izolačných materiálov – KVH hranoly, nosníky Steicojoist, drevovláknitá izolácia Flex 036 alebo nadkrokvová izolácia Special Dry,“ odporúča Tomáš Lebeda.
„Ako som už predtým viackrát odporúčal, dôležité je správne vyhotovená projektová dokumentácia s vypracovanými konštrukčnými detailmi, kontrola vykonávaných prác na streche a prizvanie stavebného dozoru, použitie overených a odskúšaných materiálov či odstránenie už vzniknutých porúch,“ hovorí Luděk Kovář.
Podľa Alexandra Szabá je nevyhnutné nechať si strechu naprojektovať odborníkom, jej realizáciu zveriť do rúk skúseným remeselníkom pod dohľadom odborne fundovaného stavbyvedúceho a kontrolu stavebnému dozoru znalému problematiky. Symbióza týchto ľudí zabezpečí, že v streche budú zabudované správne materiály správnym spôsobom, a to za optimálne náklady.
Strecha má len takú životnosť ako jej najslabší článok. Investovaním niekoľkých stoviek eur na správnom mieste a v správny čas si ušetríte množstvo nervov a financií, ktoré v priebehu niekoľkých rokov nebudete musieť vložiť do opravy zle zhotovenej strechy.
Ak už problém s vlhkosťou máte, najskôr bude potrebné identifikovať príčinu poruchy. „Nevyhnete sa návšteve odborníka, ktorý strechu obhliadne, prípadne otvorí niektoré časti strešného plášťa, situáciu posúdi komplexne, v súvislostiach s nadväzujúcimi stavebnými konštrukciami a navrhne spôsob odstránenia príčiny poruchy. Toto už nie je úloha pre laika. Keďže v takomto prípade väčšinou nebýva príčina poruchy len jedna, pravdepodobne sa budete musieť pripraviť na práce väčšieho rozsahu a aj ich financovanie,“ uzatvára Alexander Szabó.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Andrea Dingová
Odborná spolupráca: Michal Dobrovodský, produktový manažér pre značku Tondach v spoločnosti Wienerberger, Ing. Luděk Kovář z technického oddelenia puren, s. r. o., Ing. Tomáš Lebeda, produktový manažér pre stavebné prvky JAF HOLZ Slovakia, s. r. o., Alexander Szabó, technický poradca Terran Slovakia, s. r. o.
Foto: shutterstock.com, puren, Jaf Holz, Wienerberger
Zdroj: Časopis Urob si sám špeciál
Komentáre